Od początku roku Straż Graniczna przeprowadziła setki kontroli legalności pracy cudzoziemców w regionie. Wyniki pokazały skalę nieprawidłowości, a w części spraw zapowiedziano kolejne kroki prawne.
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku zakończyli 200 kontroli legalności zatrudnienia w podmiotach gospodarczych zatrudniających cudzoziemców na terenie Śląska i Opolszczyzny. W ramach tych działań skontrolowano łącznie 3.483 cudzoziemców.
Ustalenia wykazały, iż 920 osób wykonywało pracę nielegalnie. W związku z naruszeniami na pracodawców nałożono kary finansowe, których łączna wysokość przekroczyła 450 tys. zł. Według podsumowania Śląskiego Oddziału SG suma nałożonych od początku roku kar wyniosła dokładnie 452.350 zł.
W poniedziałek 22 czerwca funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w jednej z firm na terenie miasta. Kontrolą objęto 115 cudzoziemców. Tego samego dnia funkcjonariusze Placówki SG w Rudzie Śląskiej zakończyli kontrolę w firmie na terenie województwa śląskiego, obejmując czynnościami łącznie 75 osób.
W trakcie kontroli sprawdzany jest zarówno pracodawca, jak i zatrudniani przez niego cudzoziemcy. W obu wskazanych przypadkach stwierdzono nieprawidłowości w procesie powierzania i wykonywania pracy. Zapowiedziano dalsze działania zmierzające do skierowania do adekwatnych sądów wniosków o ukaranie pracodawców. Konsekwencje mają ponieść również pracownicy, którzy wykonywali pracę bez wymaganych zezwoleń.
red
źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

11 godzin temu








English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·