W dniach od 18 do 29 listopada br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej trwa realizacja kursu podstawowego dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. W szkoleniu udział bierze kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju. Szkoleni w czasie realizowanych zajęć realizują wysadzania z łącznym użyciem kilkuset kilogramów materiałów wybuchowych.
Kurs kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynieryjnej realizowany jest dwuetapowo. W jego pierwszej części żołnierze przechodzą trzytygodniowe szkolenie teoretyczne zakończone egzaminem. Po jego zaliczeniu Terytorialsi udają się do Torunia gdzie w czasie dwutygodniowych zajęć praktycznych poznają postawy pracy z minami oraz materiałami wybuchowymi.
– Jestem ogromnie zadowolony, iż mogę brać udział w tym kursie. W czasie realizowanych zajęć instruktorzy na każdym kroku powtarzają nam jak ważne są kwestie bezpieczeństwa oraz uczą nas prawidłowego posługiwania się materiałami wybuchowymi. Zajęcia realizowane są w sposób ciekawy, a duża ilość materiałów wybuchowych pozawala nam na przećwiczenie różnych scenariuszy działań.” – powiedział kursant z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Pełen kurs instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej podzielony jest na trzy etapy – podstawowy, instruktorski oraz doskonalący. W czasie pierwszego z nich (kursu podstawowego) Terytorialsi poznają tajniki wysadzania, niszczenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych, budowania zapór terenowych, ustawiania pól minowych oraz działania z materiałem wybuchowym.
– Udział w tym kursie jest moją naturalną drogą do zostania przyszłym instruktorem w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. Szkolenie prowadzone jest niezwykle interesująco jednakże przede wszystkim bardzo bezpiecznie. Zdobyta tutaj wiedza pozwoli mi w przyszłości na jej doskonalenie oraz udział w kolejnych etapach tego kursu.” – powiedziała uczestniczka z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W drugiej (instruktorskiej) części szkolenia kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT zwraca szczególną uwagę na metodykę prowadzenia zajęć. W tym etapie kursanci samodzielnie prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie. Ostatnia (doskonaląca) część kursu ukierunkowana jest natomiast na naukę związaną z podstawami rozpoznania inżynieryjnego, wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych.