Kalifornia oskarża Exxon o wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie recyklingu tworzyw sztucznych

biegowelove.pl 2 godzin temu

Uzyskaj streszczenie redaktora za darmo

Rula Khalaf, redaktor naczelna „Financial Times”, wybiera w tym cotygodniowym biuletynie swoje ulubione artykuły.

Kalifornia złożyła pozew przeciwko ExxonMobil, oskarżając ją o fałszywe promowanie możliwości recyklingu tworzyw sztucznych, stając się tym samym pierwszym stanem w USA, który stara się pociągnąć duży koncern naftowy do odpowiedzialności za zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.

W pozwie zarzuca się, iż Exxon, jeden z największych na świecie producentów tworzyw sztucznych, przez pół wieku oszukiwał opinię publiczną w sprawie zrównoważonego rozwoju swoich produktów z tworzyw sztucznych, w tym polimerów znajdujących się w plastikowych pojemnikach, naczyniach i butelkach po napojach. W pozwie dochodzi się od koncernu olejowego odszkodowania za szkody spowodowane produkcją tworzyw sztucznych.

„ExxonMobil przez dziesięciolecia oszukiwał opinię publiczną, przekonując nas, iż recykling tworzyw sztucznych może rozwiązać kryzys związany z odpadami z tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniami, choć wyraźnie wiedział, iż nie jest to możliwe” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta. „ExxonMobil kłamał, aby zwiększyć swoje rekordowe zyski kosztem naszej planety i potencjalnie zagrozić naszemu zdrowiu”.

W skardze powołuje się na dowody pochodzące z lat 70. XX wieku, dostarczone przez firmę i jej przedstawicieli z branży, które przyznają, iż recykling nie jest sposobem na uporanie się ze wszystkimi odpadami z tworzyw sztucznych, mimo iż firma w dalszym ciągu finansuje kampanie reklamowe zachwalające możliwość recyklingu swoich produktów.

Exxon odrzucił twierdzenia Kalifornii, obwiniając za problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi niepowodzenie stanu w zbudowaniu skutecznego systemu recyklingu.

„Urzędnicy Kalifornii od dziesięcioleci wiedzą, iż ich system recyklingu jest nieskuteczny” – czytamy w oświadczeniu. „Nie podjęli działań, a teraz próbują zwalić winę na innych, zamiast nas pozywać, mogli współpracować z nami, aby rozwiązać problem i zapobiec wyrzucaniu plastiku na wysypiska śmieci”.

Oskarżenia te pojawiają się w czasie, gdy tworzywa sztuczne odgrywają coraz większą rolę we wspieraniu popytu na ropę naftową oraz w czasie, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje się do mediacji pod koniec listopada w sprawie pierwszego na świecie wiążącego porozumienia w sprawie ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w Korei Południowej, porozumienia, które ma porównano do porozumienia… Paryż Zmiany Klimatu 2015.

Według OECD, globalne zużycie tworzyw sztucznych, główny czynnik napędzający popyt na produkty petrochemiczne, ma się potroić do 2060 r., do 1,3 miliarda ton. Według S&P Global Commodity Insights w ubiegłym roku Chiny były największym producentem tworzyw sztucznych, nieznacznie wyprzedzając Amerykę Północną.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna wskazuje, iż sektor petrochemiczny będzie „największym czynnikiem” wzrostu popytu na ropę naftową w ciągu najbliższych czterech lat, gdyż elektryfikacja sektorów energetycznego i transportowego zmniejsza światowe zapotrzebowanie na ropę naftową. Z raportu Lawrence Berkeley National Laboratory wynika, iż ​​do połowy stulecia przemysł tworzyw sztucznych będzie odpowiadał za 10% światowych emisji, w porównaniu z 5% w 2019 r.

Pozew Kalifornii przeciwko Exxon jest następstwem dochodzenia dotyczącego sektorów paliw kopalnych i petrochemicznego oraz ich roli w zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi w 2022 r. Grupa organizacji non-profit, w tym Sierra Club i Fundacja Surfrider, złożyła w poniedziałek podobny pozew, wymierzony w Exxon w związku z wprowadzającymi w błąd twierdzeniami na temat jego działalności. Plastikowy.

Władze stanowe i lokalne podejmują coraz większe wysiłki, aby pociągnąć firmy do odpowiedzialności za wytwarzane przez nie odpady z tworzyw sztucznych. Na początku tego roku prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James złożyła pozew przeciwko PepsiCo, żądając od producenta żywności i napojów ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i zapłacenia odszkodowania.

Zalecony

Kraje rozwijające się, ekolodzy i przedsiębiorstwa wzywają do uwzględnienia ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych w ostatecznym traktacie ONZ w sprawie tworzyw sztucznych, którego oczekuje się pod koniec roku, argumentując, iż poleganie na rozwiązaniach w zakresie gospodarki odpadami, takich jak recykling, jest niewystarczające.

Karen McKee, szefowa działu rozwiązań produktowych Exxon, powiedziała na początku tego roku Financial Times, iż nałożenie ograniczeń produkcji nie rozwiąże problemu zanieczyszczeń i iż negocjatorzy ONZ muszą być „otwarci” w kwestii rozwiązań.

Exxon wyprodukował w ubiegłym roku 11,2 miliona ton metrycznych polietylenu i prowadzi zakład chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych w Baytown w Teksasie.

Według OECD około 10 procent wszystkich tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi, a organizacja szacuje, iż inwestycje w recykling powinny osiągnąć 1 bilion dolarów do 2040 roku, w porównaniu z niecałe 20 miliardów dolarów obecnie.

Idź do oryginalnego materiału