Sezon rowerowy zaczyna się wczesną wiosną, czyli już w marcu. Im ładniejsza pogoda, tym więcej osób wybiera ten środek transportu. Zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą powinno stać się obowiązkowym nawykiem każdego rowerzysty. Mowa zarówno o publicznych stojakach, jak i klatkach w bloku. Niektórzy tylko opierają rower o ścianę i niczym go nie przypinają, a to prosta droga do utraty sprzętu.
REKLAMA
Zobacz wideo Obowiązkowe wyposażenie roweru. Policja przypomina, co na pewno sprawdzi, kiedy zatrzyma rowerzystę
Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą? Wybierz tę blokadę
To właśnie brak zabezpieczenia jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rowerzystów. Drugim jest jego nieumiejętne zamontowanie, np. zakładanie blokady na koło, a nie ramę. Złodziej może wtedy łatwo je odkręcić i zabrać resztę. w tej chwili rynek oferuje wiele rodzajów zabezpieczeń, ale nie wszystkie z nich są skuteczne.
Blokada typu linka jest najtańsza i najmniej bezpieczna. Można gwałtownie przeciąć ją małymi szczypcami. Zabezpieczenie łańcuchowe jest nieco lepsze, ale przez cały czas łatwe do przecięcia dla złodzieja, gdy ma odpowiednie narzędzia. Najlepsze są blokady typu U-lock oraz zabezpieczenia składane.
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Co odstrasza złodziei rowerów? Nie odważą się sięgnąć po pojazdy z tymi blokadami
U-lock ma postać stalowego pałąka i dostępny jest w różnych rozmiarach. Producenci wykorzystują w nim zaawansowane technologie, m.in. zamki z podwójnymi ryglami. Dzięki temu są trudniejsze do zlikwidowania przez złodzieja. Taką blokadę można przypinać do wąskich elementów, np. balustrad schodów oraz stojaków rowerowych. Z kolei zabezpieczenia składane nie hałasują i są dosyć lekkie. Do ich złamania łobuz będzie potrzebować szlifierki kątowej. Trudno użyć jej niezauważalnie, więc szanse na kradzież od razu maleją.
Komenda Powiatowa Policji w Piszu poinformowała na swojej stronie internetowej, iż kradzieże rowerów są zwykle losowe. Złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia pojazdu "na chwilkę" przed sklepem, barem albo budynkiem mieszkalnym, na niskim balkonie bez dobrego zabezpieczenia oraz na klatce schodowej. Wykorzystują też moment, gdy zostawiasz otwarte drzwi do garażu, piwnicy, mieszkania. Według służb najlepiej zamontować na rowerze dwa zabezpieczenia, bo zawsze są skuteczniejsze niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie ich, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty jednośladu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.