Jak zachować się w sytuacji realnego zagrożenia życia na uczelni? Jakie działania mogą zwiększyć szanse przeżycia w przypadku ataku aktywnego strzelca? Odpowiedzi na te pytania zawiera film instruktażowy, który zaprezentowano podczas briefingu prasowego w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy.
Podczas wydarzenia, głos zabrali twórcy projektu oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w jego realizację. Anna Farmas – Czerwińska, szefowa legnickiej policji podkreśliła znaczenie profilaktyki i edukacji w zakresie bezpieczeństwa – zwłaszcza w kontekście współczesnych zagrożeń. Wśród prelegentów znaleźli się również: dr inż. Piotr Nadybski – Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona, dr Paweł Kobes – wykładowca i ekspert ds. bezpieczeństwa, mł. asp. Marek Czarkowski – doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowca akademicki, pomysłodawca i współautor filmu.
Film przedstawia schematy postępowania, które mogą uratować życie w razie niespodziewanego ataku z użyciem broni palnej na terenie uczelni. Jak zaznaczył dr Kobes, instruktaż ma charakter uniwersalny – znajdzie zastosowanie również w przypadku napastnika z innym niebezpiecznym narzędziem.
W realizację projektu zaangażowani byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, strażacy, medycy oraz studenci i wykładowcy Collegium Witelona – kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i ratownictwem medycznym. Uczestnicy projektu nie tylko współtworzyli scenariusz, ale także wystąpili w nagraniu.
Stworzony film ma szansę stać się ważnym narzędziem edukacyjnym, przyczyniającym się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa nie tylko na uczelniach, ale również w innych miejscach użyteczności publicznej. Pokazuje on, jak w kryzysowej sytuacji zachować spokój i podjąć adekwatne działania.