W zawiadomieniu jest mowa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego członka zarządu Grupy Azoty PKCh polegającego na wyrządzeniu spółce znacznej szkody majątkowej poprzez nadużycie uprawnień oraz przywłaszczenie powierzonego mienia i przeznaczenia go na prywatne cele, nie mające związku z prowadzoną przez spółkę działalnością, w wysokości w sumie nie mniejszej niż 283 tys. zł.
Wśród wydatków uwzględnionych w zawiadomieniu znajdują się m.in. liczne pobyty w SPA (kwota jednorazowego pobytu to choćby kilkanaście tysięcy złotych) oraz liczne zakupy towarów SPA (jednorazowo na kwotę choćby powyżej dwudziestu tysięcy złotych). Towary te nie służyły Grupie Azoty PKCh w jej bieżącej działalności, nie zostały one również przyjęte na stan magazynowy spółki.
Działania te były podejmowane m.in. w okresie, gdy w Grupie Azoty PKCH obowiązywały regulacje w zakresie ograniczenia wydatków, czyli tzw. program oszczędnościowy, związany z rekordowymi poziomami strat odnotowywanymi przez Grupę Azoty od IV kwartału 2022 roku.
Zgodnie z rekomendacją Zarządu Grupy Azoty S.A., w Grupie Kapitałowej realizowane są w tej chwili audyty w zakresie funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Audyty mają związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie Grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami.
W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła pierwsze zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów sponsoringowo-reklamowych w Grupie Azoty S.A., umów sponsoringowo-reklamowych w Grupie Azoty Puławy, umów o zakazie konkurencji w Grupie Azoty S.A. (członkowie zarządu), umów o zakazie konkurencji w Grupie Azoty S.A. (kadra managerska – dyrektorzy), umowa o zakazie konkurencji w Grupie Azoty Puławy oraz byłego Prezesa klubu Chemik Police. W najbliższych dniach Grupa Azoty podejmie podobne działania również w innych obszarach.
—
Grupa Azoty