
Ostatnie dni przyniosły wzrost intensywnych działań na polsko-białoruskiej granicy. Jak informuje Podlaski Oddział Straży Granicznej, funkcjonariusze z placówki w Michałowie wykryli tunel, którym grupa obywateli Afganistanu próbowała nielegalnie przedostać się na teren Polski.
Według danych Straży Granicznej, w rejonie działania placówki SG w Michałowie doszło do próby nielegalnego przekroczenia granicy przy użyciu podkopu pod techniczną zaporą. 20 obywateli Afganistanu przedostało się pod techniczną zaporą zabezpieczającą granicę. Udało się zatrzymać 18 osób, natomiast wobec 2 prowadzone są czynności w celu ich ujęcia.
Tego samego dnia doszło również do agresywnego incydentu w rejonie Narewki. Jak relacjonuje rzecznik Podlaskiego Oddziału SG Michał Bura, migranci „niezadowoleni z faktu, iż Polska granica jest dobrze chroniona, rzucając niebezpiecznymi przedmiotami zaatakowali nasze służby”. W kierunku mundurowych poleciały kamienie, petardy oraz butelki z nieznaną cieczą. Dodatkowo pod koła nadjeżdżających pojazdów rozrzucono pocięty drut kolczasty. W konsekwencji uszkodzeniu uległ pojazd służbowy SG.
Z opublikowanego raportu wynika, iż minioną dobę Straż Graniczna odnotowała ponad 100 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Tego typu przypadki miały miejsce również na odcinkach chronionych przez placówki SG w Płaskiej i Białowieży. Ujawnieni w środę migranci pochodzili z Iraku, Afganistanu, Sudanu, Kamerunu, Algierii i Erytrei.
Według danych Straży Granicznej, w 2022 roku odnotowano 34 000 prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba prób wzrosła o ponad 100%.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta. Straż Graniczna oraz Policja są w gotowości do podejmowania działań w celu zabezpieczenia granicy i ochrony mieszkańców Polski. Jak podkreśla Michał Bura, „nasza główna celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na granicy, a także ochrona naszego kraju przed nielegalną imigracją”.
Warto przypomnieć, iż Unia Europejska oraz Polska podejmują działania w celu zabezpieczenia granicy i walki z nielegalną imigracją. W grudniu 2021 roku Unia Europejska zdecydowała o zwiększeniu wsparcia dla Polski w celu zabezpieczenia granicy z Białorusią. Polska otrzymała 100 milionów euro na zabezpieczenie granicy i walkę z nielegalną imigracją.