Czasowy zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej zdaje egzamin. W związku z tym został przedłużony o kolejne 90 dni. Rozporządzenie o przedłużeniu strefy buforowej na granicy z Białorusią zacznie obowiązywać we wtorek, 10 grudnia br.
Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br.
Presja migracyjna została sztucznie wykreowana przez władze Białorusi jako element działań hybrydowych. Jej cel to destabilizacja Polski oraz pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest wciąż celowo podtrzymywana. Zjawisko to dotyczy cudzoziemców z państw o wysokim ryzyku migracyjnym, którzy w zorganizowanych, często kilkudziesięcioosobowych grupach próbują nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski.
Spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Strefa buforowa sprawdza się. Po niemal 180 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 41 proc. Od 13 czerwca do 5 grudnia br. odnotowano prawie 11,2 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich ponad 19 tys.
Zatrzymania za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnej migracji
Strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty. Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę. Zapewnia ona nienaruszalność granicy, jak również bezpieczeństwo osobom postronnym czy funkcjonariuszom i żołnierzom.
Od 1 stycznia do 5 grudnia br. na terytorium całego kraju funkcjonariusze SG przedstawili zarzuty organizowania i pomocnictwa w nielegalnej migracji 585 osobom, m.in. obywatelom Ukrainy (274), Polski (82), Białorusi (50) i Gruzji (30). Wobec 153 osób zastosowano areszt tymczasowy.
Straż Graniczna wydała jak dotąd 297 zgód na przebywanie w strefie buforowej.
Zasięg strefy ograniczony do minimum
Poprzednie rozporządzenie MSWiA wprowadziło czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązujący od 11 września do 9 grudnia 2024 r. Nowa regulacja przedłuża ten zakaz o kolejne 90 dni. Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu.
Strefa objęta zakazem przebywania, podobnie jak do tej pory, obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 16,12 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Teren strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych. Chodzi o to, by skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.
Bezpieczeństwo funkcjonariuszy i żołnierzy
Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej gwarantuje nienaruszalność granicy państwowej. Dzięki temu rozporządzeniu zostanie zapewnione bezpieczeństwo funkcjonariuszom i pracownikom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom, a także dzięki ograniczeniu obecności w tym rejonie, również osobom postronnym.
Przedłużenie strefy buforowej ułatwi także prowadzenie prac związanych z modernizacją zapory stałej oraz bariery elektronicznej. Ponadto przyczyni się do ograniczania aktywności grup przemytniczych, odpowiedzialnych za proceder nielegalnej migracji. To również wypełnienie zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: gov.pl
opr./EB/