Sławomira K.-K. była konsultantka wojewódzka ds. hematologii została oskarżona o przekroczenie uprawnień wynikających z ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia w okresie od 10 marca 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Według zarzutów blokowała ona utworzenie oraz finansowanie Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz Oddziału Hematologicznego w SP ZOZ Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Działania te miały na celu ograniczenie konkurencji wobec zarządzanej przez nią Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Kolejny zarzut dotyczy nieuzasadnionego rozdysponowania w latach 2009–2016 środków finansowych w wysokości 19 435 459 zł, pochodzących z opłat za procedury przeszczepu szpiku kostnego, finansowanych przez NFZ. Pieniądze te miały być dzielone między pracowników z pominięciem regulaminów wynagradzania oraz bez kontroli merytorycznej. Zarzuty te obejmują współdziałanie z Włodzimierzem D. oraz Ewą M.
Dodatkowo Sławomira K.-K. została oskarżona o przeprowadzanie w latach 2011–2016 zabiegów przeszczepów autologicznych jako metody leczenia stwardnienia rozsianego. Procedury te miały charakter niezarejestrowanego eksperymentu medycznego, prowadzonego bez zgody Komisji Bioetycznej. Według śledczych, działania te mogły zagrażać życiu i zdrowiu 67 pacjentów, wprowadzając ich w szczególnie ryzykowne warunki leczenia.
Ostatni zarzut dotyczy składania fałszywych zeznań podczas śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej. Dotyczyły one okoliczności zaciągnięcia kredytu na rzecz Fundacji „Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku Kostnego”, daty wprowadzenia leku generycznego zawierającego immatynib, kontaktów z przedstawicielami farmaceutycznymi firmy Novartis oraz leczenia brata wojewody w katowickim szpitalu klinicznym.
Zgodnie z przepisami, czyny opisane w art. 231 § 1 kk i art. 296 § 3 kk zagrożone są karą więzienia od roku do 10 lat, a przestępstwa z art. 165 § 1 pkt 5 kk i art. 233 § 1 kk mogą skutkować karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.