Gdy myślimy o robotniczym zrywie z czerwca 1976 roku, podręczniki historii od razu podsuwają nam trzy hasła: Radom, Ursus i Płock. Tymczasem na mapie ogólnopolskiego oporu zapisały się także Starachowice! To tutaj, w murach potężnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, która zatrudniała wtedy ponad 24 tysiące osób, wybuchł największy i praktycznie jedyny tak potężny protest społeczny w ówczesnym województwie kieleckim. Przez dekady pamięć o tym wydarzeniu była niemal nieobecna w przestrzeni publicznej. W środę, 24 czerwca 2026 roku, nadszedł czas na wielki powrót do korzeni i odzyskanie dumy z własnej historii.
Tablica, która przetrwa pokolenia
Wszystko zaczęło się 24 czerwca o godzinie 12.00 przy dawnej bramie wejściowej Zakładów Dolnych FSC przy ulicy Władysława Rogowskiego 22. To tam oficjalnie odsłonięto pamiątkową tablicę, ufundowaną wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Odlewnie Polskie S.A. Inicjatywę mocno wsparli Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Odlewni Polskich S.A.
Wydarzenie przyciągnęło mieszkańców, dawnych pracowników fabryki oraz świadków tamtych