Co zrobić, aby było bezpieczniej?

lesznowola.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: zdjęcie z debaty przedstawiające panią wójt i policjantów


W poniedziałek 31 marca w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy odbyła się zorganizowana przez Policję debata zatytułowana „Zadbajmy o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Lesznowola’’. Miała ona na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społecznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa.


W debacie wzięło udział około 50 osób. Byli wśród nich Radni i Sołtysi, Przedsiębiorcy z terenu gminy, Pracownicy urzędu, Mieszkańcy. Oprócz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, w tym Komendanta Powiatowego mł. insp. Wojciecha Turka, w wydarzeniu uczestniczyli także funkcjonariusze z komisariatu w Lesznowoli – podkom. Kamil Woźniak oraz czterech dzielnicowych. Wszystkich obecnych powitała Wójt Marta Natalia Maciejak, która po chwili oddała głos policjantom. Podkom. Kamil Woźniak omówił krótko strukturę i stan etatowy komisariatu w Lesznowoli. Przedstawił też specyfikę gminy i zaprezentował statystyki dotyczące liczby interwencji, popełnianych przestępstw i zdarzeń drogowych.

Wójt Marta Natalia Maciejak poinformowała, iż udało się wygospodarować 50 tys. zł na patrole ponadnormatywne, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców. Dodała też, iż planowane jest powołanie do życia Straży Gminnej, która wsparłaby działania Policji.

Mieszkańcy zadawali obecnym na spotkaniu funkcjonariuszom sporo pytań, głównie dotyczących najbardziej uciążliwych przestępstw i sytuacji na drogach. Poprosili też o wskazanie najbardziej niebezpiecznych rejonów Gminy. Okazało się, iż sporo zdarzeń cały czas notowanych jest w Wólce Kosowskiej, ale też w rejonie Zamienia, Zgorzały i Nowej Iwicznej, gdzie dochodzi m.in. do wielu włamań do domów.
Podobne problemy występują we wszystkich podwarszawskich miejscowościach – uspokajał mł. insp. Wojciech Turek. – Gmina Lesznowola nie jest pod względem popełnianych przestępstw jakimś wyjątkiem, liczba kradzieży z włamaniem też nie odbiega od statystyk w miejscowościach o podobnym charakterze. Oczywiście będziemy robić wszystko, abyście Państwo czuli się bezpiecznie i aby tych przestępstw było jak najmniej – zaznaczył.

Policjanci zapewniali, iż na bieżąco analizują topografię gminy pod względem popełnianych przestępstw i wykroczeń, kierując swoje siły w najbardziej newralgiczne rejony. Używają przy tym nieoznakowanych radiowozów, czego domagali się mieszkańcy. Obiecali pojawiać się w sąsiedztwie szkół, ale też dużych inwestycji mieszkaniowych, gdzie wykonawcy nie zawsze przestrzegają przepisów ruchu drogowego, blokując i zanieczyszczając lokalne drogi dojazdowe.
Naszym wspólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu – zaznaczył na zakończenie mł. insp. Wojciech Turek. – Dziękuję samorządowi za wsparcie finansowe i zachęcam do kontaktu z dzielnicowymi, bo to są policjanci będący najbliżej mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału