Białystok. Radni PiS przygotowali apel w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

1 rok temu

Radni PiS w Radzie Miasta Białystok w wystosowanym w środę (15.03) apelu sprzeciwili się „szkalowaniu dobrego imienia papieża Polaka”

Podkreślili, iż jako mieszkańcy Białegostoku, „miasta miłosierdzia, miasta wielu kultur i religii”, szczególnie cenią Jana Pawła II.

Na zorganizowanej konferencji prasowej radni PiS zapowiedzieli działania wspierające ten przekaz. Mowa była np. o marszu poparcia ulicami miasta, który miałby się odbyć 2 kwietnia w rocznicę śmierci JP II. Niewykluczone, iż swój apel będą chcieli przedstawić również na sesji rady miasta.

Trudno milczeć wobec tego typu oszczerstw na świętą osobę Jana Pawła II. Milczenie, czy też bierność jest w zasadzie akceptacją tego zła” – mówił inicjator apelu radny Zbigniew Klimaszewski.

W apelu radni napisali m.in., iż stanowczo sprzeciwiają się „szkalowaniu dobrego imienia papieża – Polaka, Jana Pawła II”.

„Jednocześnie wyrażamy swój sprzeciw i dezaprobatę dla prób dyskredytowania największego autorytetu Polaków” – napisano w tym dokumencie.

Dzisiaj jesteśmy świadkami ataków środowisk lewicowych na świętą osobę Jana Pawła II. Są to działania nie tylko antykościelne czy antykatolickie, ale także antypolskie. Bowiem w całej opinii światowej Jan Paweł II kojarzony jest z Polską, a Polska utożsamiana jest z Janem Pawłem II. I na pewno nikt nie będzie szanował nas Polaków, jeżeli my sami nie będziemy szanować swoich autorytetów, w tym największego z nich, Jana Pawła II” – głosi apel.

Radni PiS podkreślili, iż jako mieszkańcy Białegostoku – „miasta miłosierdzia, miasta wielu kultur i religii” – w sposób szczególny cenią Jana Pawła II.

„Widzimy w nim apostoła wolności, miłości i pokoju. Dlatego też nie możemy być bierni wobec pomówień i ataków kierowanych pod adresem Papieża-Polaka, który jest także honorowym obywatelem miasta Białegostoku” – dodali.

Te ataki, jak widzimy od lat, są cykliczne. Co pewien czas skrajne grupy nieprzyjazne chrześcijaństwu czy polskości atakują nasze symbole narodowe, a wśród nich największy symbol – Jana Pawła II (…). Będziemy walczyć o zachowanie dobrego imienia Jana Pawła II” – mówił radny Klimaszewski.

Radny Paweł Myszkowski apelował do młodych ludzi, by – jak to ujął – „nie ulegali medialnej propagandzie”.

Jeżeli są na tyle młodzi, iż nie pamiętają pontyfikatu świętego Jana Pawła II, czasu kiedy był papieżem, kiedy odwiedzał Białystok, to jest wystarczająco dużo materiałów radiowych, telewizyjnych i tekstowych, żeby z dziedzictwem Jana Pawła II mogli się zapoznać” – mówił.

6 marca TVN 24 wyemitowało reportaż „Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech duchownych oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

ZOBACZ: Sejm za uchwałą ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Uchwała głosi m.in., iż „medialna, haniebna nagonka” jest próbą „skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać choćby komuniści”. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału