“Bezpieczny pieszy” w Częstochowie… czy na pewno?

2 godzin temu
Częstochowscy policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, czyli tej grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje zdarzeń. Uwrażliwienie pieszych oraz kierowców na zagrożenia, jakie wynikają z nieprzestrzegania przez nich przepisów, miejmy nadzieję, iż spowodują spadek zdarzeń drogowych.

Policjanci z ruchu drogowego codziennie zwracają baczną uwagę na kierujących, którzy popełniają wykroczenia drogowe, zagrażając bezpieczeństwu pieszych. Tylko we wtorek, 23 czerwca podczas prowadzonej przez mundurowych akcji „ Bezpieczny pieszy” 205 kierujących popełniło wykroczenia polegające na:

• przekroczeniu dozwolonej prędkości w rejonie wzmożonego ruchu pieszych, wyprzedzaniu inny pojazd w obrębie przejścia dla pieszych
• omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu,
• nieprawidłowe parkowanie na chodnikach oraz inne nieprawidłowe zachowania w stosunku do pieszych.

Natomiast w 9 przypadkach, to piesi byli sprawcami wykroczeń. Najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych i nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych.

Policjanci z częstochowskiej „drogówki” będą cyklicznie prowadzić takie działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy: to co robimy i jak się zachowujemy na drodze, ma ogromny wpływ na nasze oraz innych bezpieczeństwo. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze. Pieszych zachęca się z kolei do używania elementów odblaskowych, ponieważ zwiększą one ich widoczność na drodze i apelujemy do bacznego obserwowania tego, co dzieje się na drodze.

Info/foto za: KMP Częstochowa

Idź do oryginalnego materiału