Ma ponad 3 tysiące 400 metrów kwadratowych powierzchni i kosztował ponad 41 milionów złotych – wspólny budynek sądu rejonowego i prokuratury otwarto w Opolu Lubelskim.
Obecny na uroczystości minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podkreślał, iż nowy budynek jest efektem decyzji wielu osób z różnych opcji politycznych.
– To moim zdaniem pokazuje, jak powinno funkcjonować państwo polskie. o ile podejmowane są tego typu decyzje o tym, aby zdecydować się na zbudowanie budynku sądu i prokuratury, to wszyscy powinni ze sobą przez wiele, wiele lat współpracować w duchu lojalnej realizacji tego projektu, który przetrwa 50, 100, 200 lat – wskazał Bodnar. – Nie mam wątpliwości, iż ten oddany budynek sądu będzie służył wielu kolejnym pokoleniom. Kładziemy duży nacisk, wraz z prokuratorem krajowym, aby warunki pracy się poprawiły. Nie chodzi nam tylko o komfort przy biurku, żeby po prostu było nam przyjemniej w pracy. Chodzi też o warunki czysto materialne, bo wiemy, jaki to jest wielki problem, jakie to jest codzienne wyzwanie.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim z krótką przerwą funkcjonuje od 1986 roku, a jego siedziba mieściła się w gminnym budynku przy ul. Stary Rynek.
– Było to w budynku, który wcześniej był budynkiem domu kultury i w którym był urząd stanu cywilnego – przypomina obecny prezes tego sądu, Radosław Pomorski. – Pozwolę sobie tutaj na małą anegdotę, bowiem budynek, który przejął sąd, miał salę ślubów. W tej sali ślubów została zlokalizowana jedna z sal rozpraw. A iż wówczas sądy rejonowe miały kognicję do rozpoznawania spraw rozwodowych, niektóre osoby w tym samym miejscu najpierw szczęśliwie zawierały związki małżeńskie, a później – czasami z jeszcze większą euforią – uzyskiwały rozwody.
Ta anegdota nie powinna zwodzić, bo warunki do pracy nie były tam łatwe. Zupełnie inaczej jest w nowym obiekcie.
– W budynku znajduje się sześć sal rozpraw, pokoje biurowe z zapleczem socjalnym, pomieszczenia przeznaczone na biuro podawcze, biuro obsługi interesantów, tajną kancelarię, przyjazny pokój przesłuchań, liczne pomieszczenia dla służb i specjalne przewidziane dla pracowników – wymienia Pomorski. – W nowym budynku znajduje się archiwum i garaż z bezpośrednim dojazdem konwoju, co umożliwia transport osób doprowadzonych bezpośrednio na salę.
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk zwracał uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół.
– To jest budynek wspólny, jedna siedziba prokuratury i sądu. Wiemy, iż kiedyś – jeszcze 10-12 lat temu – był taki projekt ogólnokrajowy, by dążyć do unifikacji lokalowej, by było to w jednym miejscu. To ma oczywiście bardzo istotne znaczenie dla społeczności lokalnej, mieszkańcy nie muszą przemieszczać się, by załatwić codzienne sprawy – zaznaczył Korneluk.
– Ta inwestycja buduje adekwatny prestiż miastu – dodaje burmistrz Opola Lubelskiego Sławomir Plis. – Takie też były głosy mieszkańców, żeby ta inwestycja powstała, żeby umocnić naszą pozycję jako miasta, jako stolicy powiatu. Żeby ten powiat zawsze był w naszym mieście i żeby te instytucje się rozwijały. Bo to jest rozwój. Ten gmach budzi respekt, bo wzmacnia wśród mieszkańców poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa.
Nowy budynek sądu i prokuratury powstał przy ul. Przemysłowej.
Nowy obiekt powstawał niecałe 3 lata. Znalazło się w nim 170 pomieszczeń. Większość zajmuje sąd.
ŁuG / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki