Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha. Papież Leon XIV: wzór poświęcenia Ewangelii i braciom

3 godzin temu
Zdjęcie: Ks. Stanisław Streich zginął śmiercią męczeńską 27 lutego 1938 r. Fot. PAP/ Marek Zakrzewski


Papież Leon XIV mówił w niedzielę (25 maja) o beatyfikacji zabitego w 1938 r. księdza Stanisława Streicha, która odbyła się w sobotę w Poznaniu. Wyraził pragnienie, by przykład polskiego księdza zachęcał kapłanów do oddania Ewangelii i bliźnim. Papież wezwał wierzących, by byli „wrażliwymi i współczującymi chrześcijanami”.

Po raz pierwszy od wyboru 8 maja papież stanął w oknie Pałacu Apostolskiego, skąd odmówił z tysiącami wiernych modlitwę Regina coeli.

Zwracając się do obecnych na placu Świętego Piotra nawiązał do beatyfikacji księdza Stanisława Streicha podkreślając, iż został on zabity z nienawiści do wiary.

Dalsza część tekstu pod tweetem

#Papież #LeonXIV: przykład ks. Streicha zachętą do poświęcenia się Ewangelii i braciom

Więcej??https://t.co/0oXVhIaKvh@VaticanNewsPL @EpiskopatNews @ArchPoznan pic.twitter.com/K7LYE1l8cJ

— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) May 25, 2025

Kapłan, proboszcz parafii w Luboniu pod Poznaniem, został zastrzelony podczas niedzielnej mszy 27 lutego 1938 roku.

Leon XIV: „Niech jego przykład zachęci szczególnie kapłanów, by hojnie poświęcali się dla Ewangelii i dla braci”

Leon XIV powiedział: „Jego praca na rzecz biednych i robotników przeszkadzała zwolennikom ideologii komunistycznej”.

Niech jego przykład zachęci szczególnie kapłanów, by hojnie poświęcali się dla Ewangelii i dla braci

– dodał papież.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

77 lat temu został zamordowany rtm. Witold Pilecki

25 maja 2025

77 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem...

Czytaj więcejDetails

Pozdrowił także Polaków, wśród nich uczestników pielgrzymki do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Leon XVI mówił, iż sobota była dniem modlitw o Kościół w Chinach, ustanowionym przez Benedykta XVI. Jak dodał, na całym świecie wznoszone były modlitwy za chińskich katolików i w intencji ich jedności z Kościołem powszechnym.

Niech będą oni mocnymi i radosnymi świadkami Ewangelii, także pośród prób, by krzewić zawsze pokój i zgodę

– dodał.

Z tymi uczuciami nasza modlitwa obejmuje wszystkie narody, które cierpią z powodu wojny. Błagamy o odwagę i wytrwałość dla tych, którzy są zaangażowani w dialog i szczere poszukiwanie pokoju

– zaznaczył papież.

Przypomniał także, iż 10 lat temu jego poprzednik Franciszek złożył podpis pod encykliką „Laudato si'”, poświęconą – dodał – „trosce o wspólny dom”, czyli Ziemię.

Encyklika ta, zauważył, „miała nadzwyczajny zasięg inspirując niezliczoną liczbę inicjatywy i nauczając wszystkich, by wysłuchali podwójnego wołania Ziemi i ubogich”. Papież skierował pozdrowienie dla tych, którzy realizują to zadanie.

„Kilka dni temu rozpocząłem moją posługę wśród was i pragnę przede wszystkim podziękować wam za okazywaną mi życzliwość, prosząc jednocześnie, byście wspierali mnie swoją modlitwą i bliskością”

Tydzień po inauguracji pontyfikatu papież powiedział: „Kilka dni temu rozpocząłem moją posługę wśród was i pragnę przede wszystkim podziękować wam za okazywaną mi życzliwość, prosząc jednocześnie, byście wspierali mnie swoją modlitwą i bliskością”.

We wszystkim, do czego Pan nas wzywa – zarówno na drodze życia, jak i w wędrówce wiary – niekiedy czujemy, iż to nas przerasta

– mówił.

Przywołał fragment Ewangelii dodając: „mówi on nam, iż nie powinniśmy oglądać się na własne siły, ale na miłosierdzie Pana, który nas wybrał, pewni, iż Duch Święty nas prowadzi i wszystkiego nas naucza”.

To piękne, iż patrząc na nasze powołanie, na powierzone nam rzeczywistości i osoby, na obowiązki, które podejmujemy, na naszą posługę w Kościele, każdy z nas może z ufnością powiedzieć: chociaż jestem kruchy, Pan nie wstydzi się mojego człowieczeństwa, przeciwnie – przychodzi, aby zamieszkać we mnie. Towarzyszy mi swoim Duchem, oświeca mnie i czyni mnie narzędziem swojej miłości wobec innych, wobec społeczeństwa i wobec świata

– wyjaśnił Leon XIV.

Zachęcał wierzących, by podążali w euforii wiary starając się zanieść miłość Boga wszędzie i pamiętali o tym, iż jego obecność „objawia się szczególnie w maluczkich, ubogich i cierpiących”.

Bądźcie – wezwał – „wrażliwymi i współczującymi chrześcijanami”.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Tysiące wiernych na pierwszej audiencji generalnej Leona XIV

21 maja 2025

Tysiące wiernych przybyły w środę na pierwszą audiencję generalną papieża Leona XIV na placu Świętego Piotra. Odbywa się ona miesiąc po śmierci jego poprzednika Franciszka. Plac Świętego Piotra jest...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV [AKTUALIZOWANY]

8 maja 2025

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA, który przyjął imię Leona XIV. Wiadomość o jego wyborze ogłosił w czwartek po godz. 19 z balkonu bazyliki Świętego Piotra kardynał...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału