
W ostatnich dniach POLSKA zmagająca się z problemem agresji wobec pracowników służby zdrowia. Najnowszy przypadek miał miejsce w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie, gdzie pielęgniarka została pobita przez pacjenta. Incydent ten jest kolejnym w serii ataków na pracowników służby zdrowia, które mają miejsce w całej Polsce.
Według danych Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, w 2022 roku odnotowano ponad 2 tysiące przypadków agresji wobec pracowników służby zdrowia. To oznacza, iż co dziennie 5-6 osób z tej branży doświadcza przemocy lub zagrożeń. Problematyka ta jest coraz bardziej pilna, a konieczne jest skuteczne podejście do niej, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom służby zdrowia.
Przykłady agresji wobec pracowników służby zdrowia są coraz częstsze. We wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do tragicznego ataku nożownika, w wyniku którego zginął lekarz ortopeda. Sprawcą ataku był funkcjonariusz Służby Więziennej, który miał być niezadowolony z przebiegu leczenia. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i został aresztowany.
W odpowiedzi na te wydarzenia, Premier Donald Tusk zdecydował o odwołaniu dyrektora generalnego Służby Więziennej pułkownika Andrzeja Peckę. Premier Tusk zapowiedział również, iż pracownicy rządu będą pracować nad całym zestawem działań, które uczynią pracę lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy i sanitariuszy bezpieczniejszą.
Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa w służbie zdrowia, dr hab. Krzysztof Gubański, twierdzi, iż problem agresji wobec pracowników służby zdrowia jest skomplikowany i wymaga wieloaspektowego podejścia. – Przyczyn agresji jest wiele, ale jednym z głównych jest stres i frustracja pacjentów, którzy często nie otrzymują odpowiedniej opieki medycznej – powiedział dr Gubański.
W Polsce istnieje brak systemowego podejścia do problemu agresji wobec pracowników służby zdrowia. – Potrzebne jest systemowe rozwiązanie, które połączy wszystkie działy i instytucje, aby skutecznie przeciwdziałać agresji – powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, Zofia Czyż.
Dane liczbowe potwierdzają, iż problem agresji wobec pracowników służby zdrowia jest coraz pilniejszy. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2022 roku odnotowano ponad 10 tysięcy przypadków zagrożeń i przemocy wobec pracowników służby zdrowia. To oznacza, iż co 10 minut jeden pracownik służby zdrowia doświadcza zagrożenia lub przemocy.
Rozwiązanie problemu agresji wobec pracowników służby zdrowia wymaga skutecznego podejścia. – Potrzebne jest większe wsparcie dla pracowników służby zdrowia, aby mogli oni bezpiecznie i skutecznie wykonywać swoją pracę – powiedział prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Dorota Ronek.
W krajach Unii Europejskiej problem agresji wobec pracowników służby zdrowia jest powszechny. Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, w 2020 roku odnotowano ponad 100 tysięcy przypadków agresji wobec pracowników służby zdrowia w UE.
Podsumowanie powyższych danych i faktów wskazuje, iż problem agresji wobec pracowników służby zdrowia jest coraz pilniejszy i wymaga skutecznego podejścia. – Potrzebne jest większe wsparcie dla pracowników służby zdrowia, aby mogli oni bezpiecznie i skutecznie wykonywać swoją pracę – powiedział prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Dorota Ronek.