5 lat czekania i wreszcie świetna wiadomość. Jest przetarg na istotny odcinek Wielkiej Pętli Fordonu

1 miesiąc temu

Po ponad pięciu latach ogłoszono przetarg na budowę pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Jest szansa, iż wyczekiwany odcinek powstanie w tym roku.

Odcinek Wielkiej Pętli Fordonu od wejścia do Doliny Śmierci (kamiennej drogi odchodzącej od ulicy Bołtucia) do ulicy Orlińskiego (przy ulicy Rataja) jest pierwszym, który został wybrany przez mieszkańców do realizacji jako projekt ponadosiedlowy Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego już w 2019 roku. Przygotowania rozpoczęły się w 2020 roku; w czerwcu 2022 roku inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę, a wydział inwestycji miasta przygotował dokumentację przetargową. Na godziny przed ogłoszeniem postępowanie zostało wstrzymane.

Zgłoszenie rzekomych nieprawidłowości sprawiło, iż sprawa wpierw trafiła do prokuratury: ta umorzyła śledztwo, ale kwestia Wielkiej Pętli stanęła przed sądem. Ostatecznie w zeszłym tygodniu bydgoski Sąd Rejonowy podtrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania, co otworzyło drogę do uruchomienia przetargu. Teraz za jego przeprowadzenie odpowiada Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który ekspresowo postawił wielki krok do realizacji zadania.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Czesław Potemski. Pionier, wizjoner, badacz bydgoskich dziejów. Poznaj historię badacza Wyszogrodu


Postępowanie, w którym wyłoniony zostanie wykonawca odcinka WPF przy Górkach Fordońskich rozpoczęło się wczoraj (13 maja). Zadanie obejmuje budowę ciągu pieszo-rowerowego o długości 1,2 km i szerokości 4,2m o nawierzchni bitumicznej; części dla pieszych i rowerów będą oddzielone linią. Obok trasy powstaną stojaki rowerowe, stacja naprawy jednośladów i wiata przeznaczona do odpoczynku, a także ławki i kosze na odpady. Zostaną też wykonane nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz uporządkowanie zieleni. W rejonie osiedla Szybowników powstaną łączniki, które umożliwią wjazd na pętle m.in. z ulicy Twardzickiego.

Termin składania ofert ustalono na 29 maja. Przy ich ocenie wzięte pod uwagę będą trzy czynniki: cena (60% wagi), doświadczenie kierownika robót drogowych (30%) i okres gwarancji (10%). Prace mają zająć pół roku od daty podpisania umowy.

Do tej pory udało się wybudować jeden fragment Wielkiej Pętli Fordonu – wzdłuż ulicy Geodetów i Wierchowej. W trakcie projektowania jest odcinek od Sudeckiej do SP67, który będzie uzupełnieniem przygotowywanej infrastruktury wzdłuż Sudeckiej i Wyzwolenia. Dalsze etapy – na wschód od Doliny Śmierci i w Parku Akademickim – czekają na start prac projektowych.

ZOBACZ MAPĘ WPF

Idź do oryginalnego materiału