W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju (woj. dolnośląskie) w ubiegłym tygodniu doszło do próby samobójczej jednego z wychowanków. Wcześniej został pobity przez wychowawcę. 13,5-latek walczy o życie w szpitalu. Sprawą zajęła się prokuratura - poinformowała we wtorek wiceszefowa resortu sprawiedliwości Maria Ejchart.
W związku z próbą samobójczą w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju we wtorek na miejsce udała się wiceszefowa MS Maria Ejchart, która objęła bezpośredni nadzór nad sprawą.
W czasie briefingu prasowego powiedziała, iż "do próby samobójczej jednego z wychowanków doszło w ubiegłym tygodniu". "W toku czynności wyjaśniających okazało się, iż zanim dokonał tej próby, został pobity przez jednego z wychowawców" - powiedziała Ejchart.
Poinformowała, że 13,5-letni chłopiec walczy o życie w szpitalu. "Utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. Nie wiemy, jaka będzie jego przyszłość" - stwierdziła wiceszefowa MS.
Wychowawca usłyszał zarzuty
Przekazała, iż wychowawca został zawieszony i ma postawione już zarzuty. "Podjęliśmy również decyzję o zawieszeniu dyrektora tej placówki. Jego obowiązki pełni w tej chwili inny pracownik placówki" - powiedziała Ejchart.
Jak zaznaczyła, "w tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo i spokój chłopców, którzy tu przebywają". Powiedziała, iż z innej placówki został przesłany "zespół psychologów, który cały czas pracują z chłopcami na miejscu".
Zapewniła, iż "wszystkie informacje, które udało nam się ustalić w toku prac wizytatora, który od samego początku jest na miejscu przekazywane są na bieżąco prokuraturze".
Bił po głowie, kopał i szarpał
Rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. Lilianna Łukasiewicz przekazała, iż podejrzany Jacek T. usłyszał zarzut znęcania się nad małoletnim, który pozostawał z wychowawcą w stosunku zależności. Wyjaśniła, że podejrzany swoim czynem doprowadził osobę małoletnią do usiłowania samobójstwa. "Grozi za to surowa kara od dwóch do 15 lat więzienia, ponieważ sprawa dotyczy małoletniego" - dodała.
"Znęcanie polegało między innymi na biciu po głowie, na kopaniu i szarpaniu. Miało to miejsce kilkukrotnie w ciągu tego dnia. Prokurator zakwalifikował to jako znęcanie, które doprowadziło małoletniego do targnięcia się na własne życie" - powiedziała prokurator.
Dodała, iż podejrzany składał wyjaśnienia, ale nie przyznał się do popełnienia czynu.
Są nagrania z monitoringu
Prokurator rejonowa w Złotoryi Anna Chomiczewska dodała, że jednym z dowodów w sprawie jest zapis monitoringu, na którym zarejestrowane są zachowania podejrzanego wobec wychowanka. 60-letni Jacek T. był wieloletnim pracownikiem i wychowawcą w placówce.
"Wobec podejrzanego skierowany został wniosek do Sądu Rejonowego w Złotoryi o trzy miesiące aresztu tymczasowego. Wniosek ma został rozpatrzony w czwartek" - dodała prokurator.
Wiceszefowa MS Maria Ejchart podkreśliła, iż "w tej chwili najważniejsze jest bezpieczeństwo i spokój chłopców, którzy tu przebywają, którzy niejako byli świadkami tego".
"Rozmawiałam z nimi i zaraz też wracam tam, bo myślę, iż ta rozmowa teraz jest najważniejsza. Tak, jak ich bezpieczeństwo i ich poczucie, iż są w miejscu, w którym nic im nie może grozić. To są chłopcy, którzy nie mieli łatwego życia i trudne sytuacje były na porządku dziennym w ich dotychczasowym życiu. Nie możemy dopuścić, aby takie zdarzenia zaburzały ich poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy są w jednostkach, w placówkach, które podlegają Ministerstwu Sprawiedliwości" - powiedziała Ejchart.
Dodała, iż dla resortu absolutnie priorytetowa sprawa to bezpieczeństwo tej jednostki, dlatego zapewniliśmy od razu wsparcie psychologiczne. "Z innej naszej placówki przysłaliśmy zespół psychologów, którzy pracują tutaj z chłopcami cały czas. To są bardzo trudne rozmowy wszyscy muszą to przepracować, my musimy to wsparcie zapewnić. To jest dla nas absolutnym priorytetem" - podsumowała.
Osoby przeżywające trudności i myślące o odebraniu sobie życia lub chcące pomóc osobie zagrożonej samobójstwem mogą skorzystać z całodobowych, bezpłatnych telefonów pomocowych: 800 70 2222 – centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym; 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka; 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; 116 123 – ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny; 112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.
PAP