Znamy wynik kwesty na cmentarzach w Białej Podlaskiej

1 miesiąc temu

Znane są już wyniki tegorocznej kwesty na renowację zabytkowych nagrobków w Białej Podlaskiej. Łącznie na cmentarzu katolickim przy ulicy Janowskiej oraz cmentarzu komunalnym zebrano kwotę 52 927,09 zł.

Pracowity dyżur w biurze kwesty. Od lewej: Teresa Łepecka, skarbnik Koła Bialczan Ewa Siekielewska oraz prezes stowarzyszenia Krystyna Nowicka

To nieco mniej niż w ubiegłym roku. Jednak należy wziąć pod uwagę układ dni, podczas których odbywała się zbiórka. Młodzież bialskich szkół średnich kwestowała w czwartek, w przeddzień Wszystkich Świętych. Zasadnicza kwesta odbyła się w piątek 1 listopada. Tymczasem odwiedzający groby swoich bliskich często wybierali jeden z trzech wolnych dni – piątek, sobotę lub niedzielę. Ponadto w ubiegłym roku kwestę zasiliła wpłata istotnej kwoty przez Tomasza Kłosowskiego, co zaokrągliło wynik do 60 tys. zł.

Radny wojewódzki Wojciech Sosnowski przyszedł na swój dyżur z dziećmi

W każdym razie kwesta trwa i przynosi wymierne efekty. Można wręcz mówić o swoistym ruchu bialskiej społeczności na rzecz upamiętnienia historii materialnej i duchowej, zawartej w zabytkowych nagrobkach. Składają się na to hojność mieszkańców i osób przyjezdnych, zaangażowanie całych środowisk szkolnych – uczniów i nauczycieli, wolontariuszy z instytucji publicznych i osób prywatnych – oraz wsparcie ze strony władz samorządowych.

Od lat w ramach kwesty udziela się Małgorzata Światłowska. Tym razem przyszła z synkiem

Ale nade wszystko jest to efektem wysiłku, stałego od wielu lat, grona członków Koła Bialczan, które kwestę i renowację nagrobków zainicjowało w 2006 roku i skutecznie ją kontynuuje. A wielki wysiłek włożyło ono w jej realizację, zajmując się stroną formalną, jak choćby załatwianiem zezwolenia MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Potem trzeba było przygotować odpowiednią liczbę zaplombowanych puszek, dołączyć do tego ich ewidencję. Zaplanować dyżury konkretnych osób w poszczególnych miejscach. Zorganizować całodzienne stałe dyżury w sztabie kwesty. Wreszcie puszki z zawartością dostarczyć do banku, by zostały policzone przez uprawnionych kasjerów.

Kwestuje Andrzej Olichwiruk, pełnomocnik zarządu Koła Bialczan ds. renowacji zabytkowych nagrobków

W tym roku kwestowali: przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z prezydentem Michałem Litwiniukiem, Rady Miasta z przewodniczącym Robertem Woźniakiem, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożartej w Białej Podlaskiej z komendantem st. bryg. Szymonem Semeniukiem, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP ze Sławacinka Starego, przedstawiciele instytucji oświaty i kultury, harcerze Hufca ZHP Rubież pod przewodnictwem phm. Krzysztofa Kowaluka, uczniowie średnich szkół bialskich, bialski Klub Rotary, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Białej Podlaskiej, Podlasko-Kozieradzkie Bractwo Kurkowe z Konstantynowa, członkowie i sympatycy stowarzyszenia Koło Bialczan.

Niebawem szerzej o przebiegu tegorocznej odnowy nagrobków.

JT

zdjęcia Jerzy Trudzik

Idź do oryginalnego materiału