W miniony piątek w Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje z taksówkarzami, którzy mieli okazję zapoznać się ze zmianami w uchwale, dotyczącej przewozów. Nie brakowało uwag także poza tematem.
Od kilku tygodni realizowane są prace nad zmianami w uchwale dotyczącej przewozu osób i bagażu na terenie Gniezna przez firmy lub osoby indywidualne, uzyskujące licencję z Urzędu Miejskiego. w tej chwili liczba takich osób nie przekracza setki, a więc jest to i tak spora grupa zawodowa.
Zmiany w uchwale, które zaproponowano, mają przede wszystkim zaktualizować przepisy z 2004 roku. 20 lat temu pewne regulacje wydawały się oczywiste, ale z duchem czasu należało je zmienić, dlatego środowisko taksówkarskie zostało zaproszone na spotkanie – przybyło kilkanaście osób.
Podczas spotkania, pracownicy Urzędu Miejskiego przybliżyli zakładane zmiany – od drobnych korekt, które nie mają znaczenia dla treści, po aktualizację zmian w przepisach, do których trzeba się dostosować, m.in.
- rozliczanie opłat za przewóz dzięki aplikacji mobilnych
- usunięcie wymogu posiadania przez pojazd sygnalizacji świetlnej
- regulację kwestii wystawienia rozliczenia za przejazd
- ustalenia odnoszenia przedmiotów pozostawionych przez pasażerów – na najbliższy posterunek Policji
W trakcie spotkania taksówkarze zgłosili też uwagi dotyczące spraw związanych z transportem przyczepek oraz tym, iż niektórzy policjanci czy inspektorzy drogowi mogą różnie interpretować kwestię przekreślenia oznaczenia taksówki w czasie, kiedy nie pełni ona tej funkcji podczas danego przejazdu.
Wychodząc poza tematykę uchwały, taksówkarze zgłosili także uwagi, iż odebranie miejsc oczekujących na ul. Mieszka I po stronie wypożyczalni dla dorosłych, utrudniło działalność w tej części śródmieścia – zwłaszcza w piątki i soboty wieczór, kiedy miejsca te są zastawione zaparkowanymi autami, a taksówkarze nie mogą znaleźć wolnych miejsc. Wśród propozycji, które się pojawiły ze środowiska, było umożliwienie stawiania taksówek także na dalszym odcinku ul. Mieszka I (w rejonie Medyka). Była też propozycja, by wprowadzono nieodpłatność za stawianie taksówek w strefie płatnego parkowania.
Inną z uwag była prośba o umożliwienie wjazdu taksówkom na teren „strefy zamieszkania” w obrębie Rynku i ul. Tumskiej i Łaskiego w przypadku wykonywania przewozu. Pojawiły się bowiem relacje o karach nakładanych na kierowców za podwożenie pasażerów z problemami ruchowymi pod konkretne posesje.
Ostatnią z bolączek, na którą wskazano podczas spotkania, była usługa realizowana przez firmę Bolt. Taksówkarze wnieśli sporo uwag do jej obecności na terenie Gniezna, ale urzędnicy wprost przyznali, iż nie mogą zabronić prowadzenia działalności, jeżeli nie jest ona niezgodna z prawem.
Jak przekazano podczas spotkania, wszystkie powyższe uwagi, także wchodzące poza zakres uchwały, zostały odnotowane i będą podlegały dalszej analizie.