Złapany „Papa Smerf” – szef kolumbijskiej grupy przestępczej, dostarczającej podrabiane towary z Chin

plotkosfera.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Złapany „Papa Smerf” – szef kolumbijskiej grupy przestępczej, dostarczającej podrabiane towary z Chin


W Portugalii ujęto jednego z najbardziej poszukiwanych przemytników kolumbijskich, Diego Marina Buitrago, znanego pod pseudonimem „Papa Smerf”. Przez 25 lat kierował on grupą przestępczą, która dostarczała nielegalnie na kolumbijski rynek podrabiane towary z Chin, w tym głównie odzież i obuwie. W skład sieci wchodzili także skorumpowani urzędnicy państwowi, emerytowani wojskowi i funkcjonariusze służb policyjnych.

Według doniesień portugalskich służb policyjnych, 62-letni przemytnik został złapany w jednej z miejscowości na północy kraju i osadzony w areszcie w aglomeracji Porto. Od kilku miesięcy „Papa Smerf” był poszukiwany na terenie Hiszpanii, gdzie choć tamtejszej policji udało się go zatrzymać w Walencji, ale po uruchomieniu wobec niego procedury ekstradycji przemytnik w kwietniu br. zniknął.

Kolumbijski przemytnik i jego siatka

W Polsce, gdzie zgodnie z danymi GUS w 2020 roku, wartość podejrzanych o podrabianie towarów wyniosła 3,4 miliarda złotych, problem fałszywych towarów jest coraz bardziej palący. W Kolumbii, gdzie „Papa Smerf” działał przez 25 lat, jego grupa kontrolowała aż 80 proc. dostaw podróbek z Chin. W skład jego siatki wchodzili skorumpowani urzędnicy państwowi, emerytowani wojskowi i funkcjonariusze służb policyjnych.

Prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, publicznie domagał się zatrzymania „Papy Smerfa”, co wskazuje na wagę tej sprawy dla kolumbijskich władz. Według danych Interpolu, w 2020 roku w Polsce i Europie wykryto ponad 10 milionów podróbionych towarów, co warte jest ponad 1,5 miliarda euro.

Siatka przestępcza w Polsce

W Polsce również funkcjonują siatki przestępcze, które zajmują się podrabianiem towarów. Według danych policji, w 2020 roku aresztowano 134 osoby podejrzane o produkcję i dystrybucję podróbionych towarów. Średnio w ciągu roku, policja zatrzymuje ponad 10 tysięcy podejrzanych o podrabianie towarów warte około 100 milionów złotych.

Warto pamiętać, iż podrabianie towarów nie jest tylko problemem ekonomicznym, ale również może zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów. Fałszywe towary często są wykonane z niskiej jakości materiałów i mogą zawierać szkodliwe substancje.

Walka z przestępczością gospodarczą

Walka z przestępczością gospodarczą jest jednym z priorytetów polskich władz. W 2020 roku, policja zainicjowała program „Czyste rynki”, którego celem jest walka z podrabianiem towarów i oszustwami gospodarczymi. Program ten przyniósł already liczne sukcesy, w tym aresztowanie setek osób podejrzanych o podrabianie towarów.

W ostatnim czasie, policja dokonała również szeregu zatrzymań osób podejrzanych o produkcję i dystrybucję podróbionych towarów, co warte jest milionów złotych. Dzięki tym działaniom, policja przyczynia się do ochrony konsumentów przed fałszywymi towarami i oszustwami gospodarczymi.

Wnioski

Złapanie „Papy Smerfa” jest wielkim sukcesem portugalskich służb policyjnych i dowodem skuteczności międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością gospodarczą. Jest to również przypomnieniem, iż walka z fałszywymi towarami jest priorytetem w Polsce i Europie. Dlatego ważne jest, aby konsumentowie byli świadomi ryzyka związanego z podrabianiem towarów i podejmowali kroki, aby zapobiec oszustwom gospodarczym.

Idź do oryginalnego materiału