Zatrzymanie Pawła Szopy. Jest nagranie z zatrzymania [WIDEO]

3 tygodni temu
Zdjęcie: fot. X.com


Rzecznik prasowy MSWiA, Jacek Dobrzyński, udostępnił nagranie dokumentujące przekazanie Pawła Szopy polskim służbom. Dobrzyński podziękował za współpracę i poinformował, iż po północy zatrzymany został przewieziony przez agentów CBA do Katowic, gdzie spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych (PDOZ).


Paweł Szopa, przedsiębiorca i założyciel marki Red is Bad, jest podejrzany o nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Zatrzymano go w Dominikanie w piątek, a po uzyskaniu zgody tamtejszych władz na deportację, przetransportowano go w środę do Polski. Wieczorem, po godzinie 21, samolot z Szopą na pokładzie wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina.

W środę wieczorem Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o jego powrocie do kraju, zaznaczając, iż Szopa pozostaje do dyspozycji prokuratury. Na czwartek zaplanowano jego przesłuchanie, po którym decyzja o tymczasowym areszcie na 90 dni, wydana przez sąd w związku z wydaniem listu gończego, może zostać zmieniona. W zależności od przebiegu czynności z udziałem podejrzanego, prokurator może wnioskować o przedłużenie tymczasowego aresztu lub jego uchylenie.

Minister @Adbodnar podziękował prokuratorom prowadzącym postępowanie @PK_GOV_PL, a także @MSZ_RP, @MSWiA_GOV_PL oraz @PolskaPolicja za bliską współpracę w sprawne sprowadzenie Pawła S. do kraju. Po północy agenci @CBAgovPL przewieźli zatrzymanego do Katowic. Noc spędził w PDOZ pic.twitter.com/YVvax5nHYZ

— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) October 31, 2024

W sierpniu Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty Szopie oraz Michałowi K., byłemu dyrektorowi RARS. Zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień oraz działań mających na celu osiągnięcie korzyści majątkowych. Paweł Szopa był poszukiwany od 10 października przez Interpol, na podstawie czerwonej noty, a także listem gończym i europejskim nakazem aresztowania.

Postępowanie dotyczące nieprawidłowości w RARS prowadzone jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledztwo obejmuje podejrzenia przekroczenia uprawnień oraz zaniedbania obowiązków przez pracowników RARS, które miały miejsce w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie i związane były z organizacją zakupów towarów, negatywnie wpływając na interes publiczny.

Idź do oryginalnego materiału