Polacy coraz częściej podróżują do Dubaju, a Arabowie… do Polski. Podczas tegorocznych letnich wakacji turyści arabscy wręcz zalali Zakopane, bo stanowili aż 10 procent wszystkich odwiedzających miasto pod Giewontem. I widocznie bardzo im się spodobało, ponieważ chcą w nim spędzić także zimę. Linie lotnicze Air Arabia zwiększą w okresie świątecznym znacznie liczbę lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Krakowa. Od 19 grudnia samoloty do Krakowa będą latać aż pięć razy w tygodniu. A jeżeli zainteresowanie Arabów biało-czerwonym krajem się utrzyma, to w przyszłe wakacje będzie to aż… 16 lotów w tygodniu.
Okazuje się, iż hitem wśród Arabów jest spędzanie świąt Bożego Narodzenia w Polsce, a dokładnie w Zakopanem. Turyści chcą nie tylko poczuć niezwykły klimat polskiej tradycji, ale przede wszystkim zobaczyć śnieg. Z tym drugim może być trudno, ale zobaczenie wigilijnej wieczerzy będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem.
Święta na bogato
Hotelarze zaś zacierają ręce, bo arabscy goście rezerwują apartamenty o wysokim standardzie i równie wysokiej cenie. To w pewnym sensie ratunek dla branży turystycznej, bo po zażegnaniu czasu pandemii Polacy znów, zamiast podróżować po kraju, wolą wyjazdy zagraniczne.
Jednak taka popularność tego kierunku na święta wśród arabskich turystów jest dość sporym zaskoczeniem dla osób pracujących w hotelarstwie. – O ile zwiększony napływ turystów z Półwyspu Arabskiego w okresie wakacji nas nie zaskoczył, to zainteresowanie naszym kierunkiem ze strony arabskich gości na okres zimowy już tak. Jeszcze wczesną wiosną było radykalne zaprzeczenie próby budowania tego segmentu (arabskiego – red.) turystyki na okres zimowy. Niektórzy wręcz argumentowali, iż Arabowie to nie narciarze i nie będą do nas przyjeżdżali zimą – wskazuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Mężczyzna zauważa, iż muzułmanie oprócz śniegu chcieliby zobaczyć jak wyglądają tradycyjne święta w Polsce oraz ich celebracja. Będzie to więc taka „turystyka poznawcza”. – To mogą być bardzo eklektyczne święta, z muzułmanami przy katolickich stołach wigilijnych. Oni są ciekawi, jak takie święta u nas wyglądają – mówi Karol Wagner.
Oprócz Zakopanego i Krakowa, pozostało jedno miejsce w Polsce, które pokochali arabscy turyści. To niewielka miejscowość Zator. Znajduje się tam park rozrywki Energylandia, która oferuje atrakcje na światowym poziomie. Odpowiadając na zainteresowanie Arabów, wprowadzono dla nich do specjalnie menu halal, które zawiera arabskie potrawy na bazie mięsa z uboju rytualnego.
KIN