Zakaz posiadania noża i deportacja? – DW – 26.08.2024

ochrona24.info 2 miesięcy temu

„Dość tego” – napisał na swojej stronie internetowej szef konserwatywnej partii CDU Friedrich Merz po morderstwach z użyciem noża w Solingen. Mówi się, iż Merz miał nieco mroźne stosunki z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem (SPD), ale teraz szef najpotężniejszej partii opozycyjnej w Bundestagu szczerze zwraca się do premiera: „Proszę państwa o współpracę przy podejmowaniu decyzji gwałtownie i bez dalszej zwłoki oraz mając spójny cel, jakim jest zapobieganie atakom.” Nowe ataki terrorystyczne, takie jak ten, który miał miejsce w ubiegły piątek w naszym kraju.

Merz zaproponował spotkanie w nadchodzących dniach i przedstawił całą listę środków, niektóre radykalne: „Możecie zostać deportowani do Syrii i Afganistanu, ale nie będziemy już przyjmować uchodźców z tych krajów. Każdy, kto podróżuje z Niemiec do swoich kraj pochodzenia jako uchodźca natychmiast traci wszelki status pobytu w Niemczech.

Trudne deportacje do Syrii i Afganistanu

Minister spraw wewnętrznych Nancy Visser (SPD) również wypowiedziała się w tej sprawie. Wielokrotnie jednak podkreśla, iż ​​osiągnięcie tego nie jest łatwe: nie ma stosunków dyplomatycznych z rządzącymi Afganistanem talibami, a deportacje do tego kraju są zakazane od czasu dojścia do władzy islamistycznych ekstremistów we wrześniu 2021 roku.

Jednak trzy partie koalicyjne niemieckiego rządu – Partia Socjaldemokratyczna (SPD), Partia Zielonych i Partia Liberalno-Demokratyczna (FDP) mogą przychylić się do kolejnego żądania Merza, który pisze o działaniach, jakie chciałby odtąd podejmować. : „Monitorujemy trwałe zamknięcie granic Niemiec, systematycznie odrzucamy tam ludzi i przywracamy zasady Porozumienia Dublińskiego. Zgodnie z nim nikt wjeżdżający z bezpiecznego kraju trzeciego nie ma prawa pozostać w Niemczech.

Po ataku nożem w Solingen 26-letni Syryjczyk poddał się policji i przyznał się, iż jest sprawcą. Z doniesień mediów wynika, iż ​​mężczyzna przedostał się na obszar UE przez Bułgarię i zgodnie z przepisami dublińskimi musiał tam ubiegać się o azyl. Po odrzuceniu jego wniosku o azyl w Niemczech w 2023 roku miał zostać deportowany do Bułgarii. Tak się jednak nie stało, ponieważ mężczyzna się ukrył. W niedzielę Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe wydał nakaz aresztowania podejrzanego. Niemiecki sąd najwyższy ponosi odpowiedzialność, ponieważ przestępstwo jest klasyfikowane jako akt terroryzmu.

Niedziela w Solingen: Głęboki smutek po morderstwach w piątkowy wieczór (23.08.2024).Foto: Thomas Panier/DPA/Image Alliance

Minister Spraw Wewnętrznych chce rozszerzyć kontrole graniczne

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Weiser wielokrotnie skarżyła się, iż wiele państw UE, takich jak Bułgaria i Rumunia, po prostu pozwala osobom ubiegającym się o azyl na kontynuowanie podróży do Niemiec. w tej chwili niemiecka policja federalna przeprowadza niespodziewane kontrole na kilku granicach, m.in. z Polską, Czechami i Austrią. Na razie mają się one zakończyć w grudniu, ale zaledwie kilka dni temu Visser nakreślił możliwość przedłużenia kontroli granicznych o co najmniej kolejne sześć miesięcy. Minister wie jednak również, iż Policja Federalna odpowiedzialna za kontrolę granic pilnie potrzebuje większej liczby pracowników niż obecnie, która wynosi 56 tys. Jednak ze względu na ograniczone budżety nie można pozwolić sobie na niezbędne zwiększenie.

Habeck wzywa do wprowadzenia zakazu, którego skuteczność wątpi

Skuteczna walka z przestępczością i atakami islamistów w Niemczech kosztuje mnóstwo pieniędzy, o czym wie także wicekanclerz Niemiec Robert Habeck (Partia Zielonych), który stwierdził: „Nie wiemy, czy straszny czyn w Solingen mógł mieć można było uniknąć, wprowadzając surowsze przepisy”. . Minister Gospodarki domagał się jednak także sieci społecznościowej

W rzeczywistości noszenie noży i innej broni podczas wydarzeń publicznych zostało w Niemczech zakazane od czasu wejścia w życie ustawy o broni w 1973 r. Liberalna Partia Wolnych Demokratów wypowiedziała się ostatnio szczególnie przeciwko bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym noszenia broni białej. Minister sprawiedliwości Marco Buschmann z Wolnej Partii Demokratycznej powiedział gazecie Bild Zeitung: „Będziemy omawiać w rządzie federalnym, jak poczynić postępy w walce z przestępczością z użyciem noża”.

Związek zawodowy policji apeluje o ostrożność

Niemieckie Stowarzyszenie Policji Kryminalnej zaleca zachowanie spokoju. Powiedział grupie jej prezes, Dirk Bigelow reakcjenezwerkdeutschland, O zbrodni w Solingen: „Sprawca nie zatrzymałby się, bo istniały strefy zakazu używania noży i ogólny zakaz używania noży”. Powiedział jednak, iż policja powinna mieć możliwość losowego przeszukiwania ludzi w poszukiwaniu noży, bez konkretnego powodu. Uważa, iż ​​należy przeprowadzić dyskusję na temat zakazu używania broni białej w miejscach publicznych.

Lider Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Friedrich Merz proponuje rozmowy w nadchodzących dniach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem (SPD, w tle). (zdjęcie archiwalne).Zdjęcie: Kai Netfeld/DPA/Sojusz Image

Merz: Schulz musi wykorzystać swoją władzę polityczną

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) i oderwana od lewicy nowa partia Sahiry Wagenknecht prawdopodobnie w ciągu tygodnia uzyskają znaczące poparcie w wyborach regionalnych w Turyngii i Saksonii. Obie strony wzywają do radykalnego zaostrzenia polityki azylowej i imigracyjnej.

(CP/ERS)

Idź do oryginalnego materiału