Zabójca Grażyny Kuliszewszkiej skazany. 26 lat więzienia dla Czesława K.

informatorbrzeski.pl 2 miesięcy temu

Czesław K. mąż Grażyny Kuliszewszkiej z Borzęcina, która na początku stycznia 2019 r. zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a której ciało po tygodniach poszukiwań wyłowiono z Uszwicy został we wtorek 17 września 2024 r. skazany na 25 lat więzienia. Na poczet kary zaliczono oskarżonemu pobyt w areszcie od lipca 2019 r. Wyrok jest nieprawomocny. Zarówno obrońcy Czesława K. jak i prokurator mogą się odwołać od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Jak informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie sędzia Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel w rozmowie z RDN Małopolska sąd wydał wyrok 25 lat pozbawienia wolności.

– Przez Sąd Okręgowy w Tarnowie został wydany nieprawomocny wyrok. Uznano oskarżonego Czesława K. za winnego popełnienia zarzucanej mu zbrodni zabójstwa, do którego miało dojść w nocy z 3 na 4 stycznia 2019 roku w Borzęcinie. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 25 lat pozbawienia wolności. Na poczet tej kary zaliczono okres tymczasowego aresztowania, czyli od 21 lipca 2019 roku do dnia dzisiejszego.

Sprawa śmierci Grażyny Kuliszewszkiej

Na początku stycznia 2019 roku w Borzęcinie zaginęła Grażyna K. Miała lecieć do Londynu, jednak nie odbierała telefonów i nie dawała oznak życia.

Ustalono, iż kobieta przyleciała do Polski z Anglii w dniu 3 stycznia 2019 r. Ostatnią osobą, jaka miała widzieć Grażynę K. był jej mąż Czesław i było to w dniu 3 stycznia 2019 r. około 22:30. Pomimo iż w dniu 4 stycznia 2019 r. Czesław K. nie miał kontaktu z żoną, nie zgłaszał zaginięcia, ponieważ był przekonany, iż wyjechała ona do Anglii i iż tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.

Po otrzymaniu zgłoszenia od rodziny zarządzono poszukiwania a o zaginięciu 35-latki rozpowszechniliśmy komunikat w mediach z prośbą o pomoc. Działania prowadzono na szeroką skalę i z zaangażowaniem wielu służb i wolontariuszy przez kilka tygodni, aż 28.02.2019 r. na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety.

Dalsze czynności potwierdziły, iż jest to ciało Grażyny K., przeprowadzona została sekcja zwłok jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów.

Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r. postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny,. tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego.

Jednak wobec faktu, iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony. 2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za 40-latkiem list gończy.

Wobec ustalenia, iż może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K. Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).

12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie w dniu 18.05.2022 ogłoszono mu zarzut pozbawienia życia swojej żony Grażyny K w nocy z 3/4 stycznia 2019 r. w Borzecinie, tj. przestępstwo z art. 148 §1 kodeksu karnego, a następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego. Tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był następnie przedłużany.

W śledztwie przeprowadzono dalsze czynności dowodowych, w tym zasięgnięto opinii biegłych i uzyskano specjalistyczne ekspertyzy kryminalistyczne.

Foto: fb

Rdn / IB / Prokuratura

Idź do oryginalnego materiału