Za nami konferencja “Reaguj na przemoc, pokonasz niemoc”

2 miesięcy temu

W środę, 23 października w Centrum Kultury w Świeciu odbyła się konferencja “Reaguj na przemoc, pokonasz niemoc”. Organizatorem wydarzenia było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.

Konferencję otworzył starosta Paweł Knapik, który podziękował organizatorom za tę cenną inicjatywę. – O przemocy trzeba mówić i należy na nią reagować – podkreślał.

W wydarzeniu wzięli również udział: poseł na Sejm RP Iwona Karolewska oraz wicestarosta Roman Witt, sekretarz powiatu świeckiego Jolanta Wieczorek, przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego Urszula Kempińska-Czerwińska, wiceprzewodnicząca rady Ewa Otlewska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki rady Ewa Joachimiak, przewodniczący Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej rady Kamil Górka.

Uczestnicy wysłuchali wykładów trzech prelegentów. Pierwszy wystąpił mecenas dr Grzegorz Wrona, członek komitetu Rady Europy ds. Przeciwdziałaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej. W swojej prelekcji skupił się na aspektach prawnych przeciwdziałania przemocy domowej i ochronie dziecka.

Później głos zabrał przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy Marcin Górak. Mówił o ochronie małoletnich i realizacji obowiązków i uprawnień policji w świetle nowelizacji aktów prawnych dokonanych w 2023 r.

Na koniec przedstawicielka Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy Dziecku i Rodzinie „Homini” Maria Janowska wygłosiła referat pt. „Standardy ochrony małoletnich”.

PCPR na organizację konferencji pozyskało środki z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt „Reaguj na przemoc, pokonasz niemoc” wziął udział w konkursie organizowanym w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

Na konkurs wpłynęły 133 wnioski. Projekt świeckiego PCPR został bardzo wysoko oceniony – zajął trzecie miejsce. Otrzymał też nagrodę – dodatkowe wsparcie finansowe. Zadanie publiczne współfinansowane jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (realizującą zadania z zakresu obsługi Ministra do Spraw Równości) oraz ze środków własnych powiatu świeckiego.

Podczas wydarzenia, które odbyło się w Centrum Kultury w Świeciu uruchomiony został punkt informacyjno-doradczy. Mieszkańcy powiatu świeckiego mogli uzyskać w nim porady z zakresu przemocy domowej. Dodatkowe środki w ramach programu PCPR przeznaczył na nagranie spotu promocyjnego konferencji. Zostały też wydrukowane ulotki informacyjne zwiększające świadomość w zakresie przemocy domowej, które zostały rozkolportowane w jednostkach: oświaty, służby zdrowia, policji, sądownictwa, organizacji pozarządowych, kościołach i związkach wyznaniowych z terenu powiatu świeckiego.

Idź do oryginalnego materiału