Wyniki BBO poznamy w 2025 roku. „Mamy podejrzenie nieprawidłowości”

2 dni temu

Zgodnie z zapowiedziami, w grudniu mieliśmy poznać wyniki tegorocznego głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Dziś (30 grudnia) ratusz poinformował, iż zostaną one ogłoszone w styczniu. Urzędnicy podejrzewają bowiem nieprawidłowości.

Od 4 do 30 listopada bydgoszczanie mogli wybrać cztery spośród 475 zgłoszonych projektów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy zapewniali, iż wyniki poznamy w grudniu, ale tak się nie stało. Dziś (30 grudnia), tuż przed końcem roku ratusz poinformował o zmianie terminu.

– Ze względu na konieczność prowadzenia dalszej szczegółowej weryfikacji głosowania na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, termin ogłoszenia wyników został przedłużony do końca stycznia 2025 roku – wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Dodaje, iż powodem przedłużenia terminu jest „podejrzenie nieprawidłowości, mogących wskazywać na naruszenia przepisów prawa”.

Zidentyfikowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy nieprawidłowości dotyczą m.in. niezgodności danych kontaktowych i osobowych w kartach do głosowania. W trosce o przejrzystość procesu Budżetu Obywatelskiego podjęliśmy działania w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i skierowaliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania – uzupełnia Stachowiak.

To kolejne nieprawidłowości związane z głosowaniem. W 2017 roku miasto podda bowiem ponownej weryfikacji ponad cztery tysiące głosów, które oddano na Wyżynach (dotyczą inwestycji polegających na modernizacji ulicy Gorzowskiej oraz Augustowskiej). Wówczas kilkadziesiąt wskazań trafiło od osób, które… nie żyły, a prawie trzy tysiące elektronicznych głosów zostało oddanych z zaledwie czterech adresów IP.

Zamieszanie z wynikami może wpłynąć na zniechęcenie mieszkańców do głosowania w kolejnych edycjach; rosną też obawy o prawidłowość wyników. – Od dawna powinna być wprowadzona certyfikowana aplikacja do prowadzenia głosowania BBO (zwłaszcza iż od kilku lat głosujemy wyłącznie elektronicznie) z brakiem dostępu osób trzecich, ale przy współudziale również gremiów społecznych weryfikujących prawidłowość przeprowadzenia procesu głosowania – mówi nam jeden ze społeczników. Obecny system sprawia bowiem, iż zamiast w kilka minut, wyniki głosowania pojawiają się dopiero po kilku tygodniach.

Idź do oryginalnego materiału