Policja w Niemczech rozpoczyna w tym tygodniu „fotoradarowy maraton”, czyli wzmocnione kontrole prędkości na drogach w wielu regionach kraju. Według niemieckiego automobilklubu ADAC w akcji bierze udział 14 spośród 16 niemieckich państw związkowych. Dwa wyjątki to Kraj Saary i Berlin.
Kontrole będą prowadzone szczególnie na trasach narażonych na wypadki oraz w pobliżu szkół i miejsc robót drogowych. Cel akcji to zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Nadmierna prędkość jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.
Kulminacja akcji nastąpi w środę (9 kwietnia), gdy kontrole fotoradarowe obejmą wszystkie uczestniczące w kampanii kraje związkowe. Piraci drogowi muszą się liczyć z tym, iż zostaną sfotografowani i ukarani mandatem. Według ADAC w niektórych landach, takich jak Dolna Saksonia i Saksonia-Anhalt, kontrole będą wzmożone przez cały tydzień. W samej tylko Bawarii pojawi się w tym tygodniu, według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, około 1500 fotoradarów.
Setki ofiar nadmiernej prędkości
Według Federalnego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku w wypadkach drogowych w Niemczech zginęło 2780 osób. Wielu ofiar można byłoby uniknąć, gdyby nie nadmierna prędkość. Na przykład w Bawarii około jednej czwartej wszystkich śmiertelnych wypadków na drogach w ubiegłym roku była spowodowana nadmierną i niedozwoloną prędkością.
Jak podaje Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) w 2023 r., podobnie jak w poprzednich latach, mężczyźni byli znacznie częściej przyłapywani na przekraczaniu prędkości (około 1,9 miliona razy) niż kobiety (około 550 000 razy). W przypadku obu płci sprawcy przekraczający dozwoloną prędkość mają przeważnie od 25 do 44 lat. KBA najczęściej rejestrowała przekroczenia prędkości poza obszarami zabudowanymi.
ADAC ocenia, iż „maraton fotoradarowy” pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Niemczech. Uświadamia użytkownikom dróg niebezpieczeństwa związane z nadmierną prędkością. Jednak jeden tydzień wzmożonych kontroli nie wyeliminuje od razu zagrożeń w ruchu drogowym, podkreśla rzecznik automobilklubu. „Ważne jest, aby każdy wielokrotnie analizował swoje zachowanie na drodze i zmieniał je w razie potrzeby” – upomina.