Wspólna akcja służb w Wielkopolsce. Zatrzymano kilkoro cudzoziemców

6 miesięcy temu

W czwartkowy poranek, na parkingu przy trasie S8 w powiecie kępińskim, funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę pojazdu renault prowadzonego przez 39-letniego obywatela Ukrainy. W samochodzie znajdowało się czterech mężczyzn z Syrii, w wieku od 20 do 44 lat. Jak ustalono, kierowca pojazdu posiadał zezwolenie na tolerowany pobyt w Polsce, jednak przewożeni przez niego cudzoziemcy nie mieli ważnych dokumentów uprawniających ich do pobytu w kraju.

W toku dochodzenia okazało się, iż Syryjczycy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, korzystając z pomocy organizatora, który oczekiwał na nich po stronie polskiej. Zatrzymani cudzoziemcy przyznali się do przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze – 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok.

Równolegle do postępowania karnego wobec Syryjczyków, wszczęto procedurę zobowiązującą ich do powrotu do kraju pochodzenia. Do czasu wydania decyzji będą pozostawać pod nadzorem Straży Granicznej.

Natomiast Ukraińcowi, oskarżonemu o organizowanie nielegalnej migracji, sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy. Akcja ta stanowi część szerszych działań polskich służb mających na celu zwalczanie nielegalnej migracji oraz przemytu ludzi.

Idź do oryginalnego materiału