Wrze na linii Turcja – Szwecja. „Te oskarżenia są absurdalne”

news.5v.pl 2 dni temu

W ubiegłym tygodniu burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu został aresztowany przez policję. Od tamtej pory przez Turcję przetacza się fala protestów będących wyrazem solidarności z politycznym rywalem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Demonstracje nie przebiegają w pokojowej atmosferze. Szwedzki dziennikarz Kaj Joakim Medin przybył do Turcji, aby relacjonować te wydarzenia. Mężczyzna został jednak zatrzymany, a następnie trafił do więzienia.

Protesty w Turcji. Szwedzki dziennikarz aresztowany. Oskarżają go m.in. o zniewagę prezydenta


Prokuratura w Ankarze, na którą powołuje się agencja Reutera, przekazała, iż dziennikarz został oskarżony o przynależność do organizacji terrorystycznej oraz „zniewagę prezydenta”. w tej chwili przebywa w więzieniu, gdzie czeka na proces.

Jak czytamy, Medina zatrzymano w Stambule w ramach śledztwa wszczętego po proteście w Sztokholmie w styczniu 2023 roku. Podczas demonstracji przed ratuszem powieszono manekina przypominającego Recepa Tayyipa Erdogana.

Zobacz również:


Szwedzki dziennikarz był jedną z 15 osób podejrzanych o promowanie bądź organizowanie demonstracji. Co więcej, tureckie władze powołały się również w sprawie na wcześniejsze relacje reportera ze stref konfliktu w Syrii, Iraku i południowo-wschodniej Turcji w latach 2014-2017.

Szwecja żąda wyjaśnień od Turcji. „Oskarżenia są absurdalne”


Redaktor naczelny Dagens ETC Andreas Gustavsson był zaniepokojony, iż mężczyzna od kilku dni nie kontaktował się z nim. Na antenie szwedzkiej telewizji TV4 przekazał, iż Medin „nie zrobił nic złego i został jedynie ukarany za wykonywanie swojej pracy jako reporter„.

W rozmowie z AFP Gustavsson dodał, iż oskarżenia, jakie padają pod adresem dziennikarza, „są absurdalne”. – On jest dziennikarzem, a uprawianie dziennikarstwa nie powinno być przestępstwem – podkreślił.

Szwecja zwróciła się do ambasadora Turcji w Sztokholmie o wyjaśnienie zarzutów, jakie przedstawiono reporterowi. Zażądano również pilnego dostępu do usług konsularnych.

Źródła: AFP, Reuters

Zobacz również:



Miller w „Prezydenci i Premierzy”: Kaczyński wie, iż taka „nutka” antyniemiecka zawsze dobrze robiPolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału