Wojna w Sudanie. UNICEF: 221 dzieci padło ofiarami gwałtów. Wśród nich takie, które mają rok

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Thomas Mukoya


Od początku 2024 r. w Sudanie potwierdzono 221 przypadków gwałtów na dzieciach - poinformował UNICEF. Ofiarami bywają 12-miesięczne dzieci, a organizacja podkreśla: dane są zaniżone.
Gwałty na dzieciach w Sudanie: Informacje o gwałtach, których dopuszczają się agresorzy podczas krwawego i brutalnego konfliktu w Sudanie, opublikowała agencja ONZ ds. dzieci - UNICEF. Od początku 2024 r. odnotowano 221 przypadków gwałtów na dzieciach. W tej grupie 147 dzieci to dziewczynki, a 74 - chłopcy. 16 ofiar miało mniej niż pięć lat, a czworo z nich miało zaledwie rok. Oprócz gwałtów organizacje pomocowe zanotowały w Sudanie 77 przypadków napaści na tle seksualnym na dzieci, głównie przypadków usiłowania gwałtu. - Dzieci w wieku jednego roku gwałcone przez uzbrojonych mężczyzn powinny wstrząsnąć każdym do głębi i zmusić do natychmiastowego działania - oceniła Catherine Russell, Dyrektorka Generalna UNICEF.


REKLAMA


UNICEF zastrzega, iż dane z Sudanu są zaniżone: Wskazano, iż osoby, które przeżyły, i ich rodziny często nie chcą lub nie są w stanie się ujawnić z powodu trudności w dostępie do usług i pracowników pierwszej linii kontaktu. "Czują strach przed stygmatyzacją, z którą mogą się spotkać, strach przed odrzuceniem przez rodzinę lub społeczność, strach przed zemstą ze strony grup zbrojnych lub strach przed naruszeniem poufności" - podkreślają działacze agencji ONZ. - Powszechna przemoc seksualna w Sudanie zaszczepiła terror w ludziach, zwłaszcza w dzieciach - dodała Russell.


Zobacz wideo Sudański reżim chwieje się w posadach


Czego domaga się UNICEF? Wskazano między innymi na konieczność natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy seksualnej jako taktyki wojennej. Organizacja wezwała jednocześnie rząd Sudanu i wszystkie strony konfliktu do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka w zakresie ochrony ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci. Co więcej, priorytetem muszą być bezpieczne i etyczne systemy danych. To pozwoli m.in. na skuteczne pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności.


Czytaj również: "Obserwuje kryzysy humanitarne od lat, ale takiej sytuacji jeszcze nie widział. 'Mają tylko ubrania na sobie'".Źródło: UNICEF
Idź do oryginalnego materiału