Wielu odwiedzających decyduje się na wejście na ponad 500 schodów jasnogórskiej wieży. Dla niektórych to atrakcja turystyczna, dla innych duchowe przeżycie.
Wieża jasnogórska to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Częstochowy. Ma ponad 106 metrów wysokości i jest dostępna dla zwiedzających codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00. Choć prowadzi na nią aż 516 stopni, nie odstrasza to pielgrzymów – choćby tych z lękiem wysokości.

Alicja z Pieniężna i Dorota z Zielonki podjęły trud wejścia na szczyt, mimo obaw. – Nogi bolą, było wysoko, ale widok przepiękny i pokonałyśmy strach. Polecamy wszystkim – mówiły po zejściu z uśmiechem. Podobne wrażenia miał Andrzej ze Szczytna, który żałował jedynie, iż nie można wejść jeszcze wyżej. – Zdecydowanie jest co zobaczyć, piękny styl z dawnych wieków – podkreślił.

Nie brakuje też pielgrzymów, którzy kontynuują rodzinne tradycje. Jeden z nich przyjechał z synkiem, wspominając, iż sam został tu kiedyś przywieziony przez rodziców. Po zejściu przyznał, iż „czuje miękkie nogi”, ale było warto.

W czasie wspinaczki można zatrzymać się na tarasach widokowych – pierwszy z nich znajduje się po pokonaniu 90 stopni, drugi po 110. – Pielgrzymi często pytają, ile stopni trzeba przejść. My uspokajamy, iż nie trzeba od razu iść na samą górę – tłumaczy Andrzej Sochacki, jasnogórski współpracownik. Dodatkową atrakcją jest zegar z 36 dzwonami i dzwonkami, który wygrywa maryjne melodie.

Obecna wieża to piąta w dziejach klasztoru. Jej charakterystyczny kształt, złożony z coraz węższych kwadratowych pięter, pochodzi z 1906 roku – to efekt odbudowy po pożarze z 1900 roku. Na narożnikach środkowej kondygnacji znajdują się figury czterech świętych: Pawła Pustelnika, Floriana, Kazimierza Królewicza i Jadwigi Królowej. Piątą kondygnację zdobią posągi czterech doktorów Kościoła: Leona Wielkiego, Grzegorza z Nazjanzu, Augustyna i Ambrożego.

Wieża, z której stale powiewa biało-czerwona flaga, widoczna jest z wielu miejsc Częstochowy. To nie tylko punkt widokowy, ale też symbol Jasnej Góry i jej roli jako Duchowej Stolicy Polski.
red
źródło: Biuro Prasowe Jasna Góra / Maria Breła-Gawenda