W Europie powstanie nowe państwo? Ma być najmniejsze na świecie. "Jako jedyni mówimy prawdę o islamie"

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Olga355 / iStock


Jakie są najmniejsze kraje świata? Obecnym rekordzistą pod tym względem jest Watykan, ale nowe państwo w Europie ma być jeszcze mniejsze. Jego utworzenie zapowiedział Edi Rama, premier Albanii. Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów będzie miało duży związek z religią islamską, ale w wyjątkowej wersji.
Nowe państwa nie powstają często, więc doniesienia na ten temat u wielu osób zbudzają zainteresowanie. W tym przypadku dodatkowo intrygują wyjątkowo niewielkie rozmiary zapowiadanego kraju i jego powiązanie z religią islamską. Bardziej szczegółowe informacje mogą jednak niektórych zaskoczyć. Co zatem warto wiedzieć o Suwerennym Państwie Zakonu Bektaszytów, które niedługo może pojawić się na mapie Europy?


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego wszyscy chcą kontrolować Jerozolimę?


Nowe państwo w Europie ma powstać na terenie Albanii. Będzie mniejsze od Watykanu
Jak informuje portal Euronews, premier Albanii Edi Rama zapowiedział chęć przekształcenia islamskiego zakonu bektaszytów z Tirany w Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów. Nowy kraj ma być wydzielony ze stolicy Albanii i zajmować zaledwie 10 hektarów, czyli jedną czwartą wielkości Watykanu. Oznacza to, iż stałoby się najmniejszym państwem świata. Pomimo niewielkich rozmiarów państwo ma mieć własną administrację, paszporty i granice. Co ważne, jego mieszkańcom nie będą narzucane żadne zasady odnośnie ubioru czy stylu życia, co odzwierciedla tolerancyjne praktyki zakonu bektaszytów.


Bóg niczego nie zabrania, dlatego dał nam rozum


- stwierdził cytowany przez "The New York Times" derwisz Baba Mondi, obecny duchowy przywódca zakonu, który ma też zostać przywódcą "Suwerennego Państwa Zakonu Bektaszytów". Zakonnik zapewnia, iż wszystkie decyzje wewnątrz mikropaństwa będą podejmowane z "miłością i życzliwością". Zakon Bektashi nie egzekwuje bardziej rygorystycznych zasad islamu i jest uznawany za jedną z najbardziej liberalnych gałęzi tej religii. Dla Albanii jest to powód do dumy, a także główna motywacja do utworzenia nowego państwa.


Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów ma przed sobą istotny cel. Chodzi o tolerancję religijną
Jak podkreśla premier Albanii, celem Suwerennego Państwa Zakonu Bektaszytów będzie promowanie umiaru, tolerancji i pokojowego współistnienia. Choć zakon Bektashi jest często krytykowany za zbyt liberalne podejście do wiary, to w historii Albanii odegrał istotną rolę, w tym w procesie wyzwolenia się spod rządów Turcji. Edi Rama przypominał również, iż Albania sama często pomagała potrzebującym, niezależnie od ich wyznania. Podczas drugiej wojny światowej ratowała żydowskich uchodźców przed nazistami, a w 2021 roku udzieliła schronienia Afgańczykom po dojściu do władzy talibów.
Euronews podkreśla, iż w tej chwili zespół ekspertów pracuje nad przepisami określającymi suwerenny status nowej jednostki. Pomysł będzie musiała także poprzeć rządząca Partia Socjalistyczna. Boba Mondi wyraził nadzieję, iż Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie uznają suwerenność jego państwa.


Zasługujemy na państwo. Jako jedyni na świecie mówimy prawdę o islamie i nie mieszamy jej z polityką


- podkreślił zakonnik, cytowany przez "The New York Times". Bektashi stanowią około 10 proc. społeczności muzułmańskiej Albanii.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału