Rzecznik pakistańskiej armii Ahmed Chaudhri, cytowany przez agencję AFP, poinformował, iż w wyniku ataków indyjskiego wojska zginęło 26 cywilów, a 46 zostało rannych. Indyjska policja podała natomiast, iż śmierć poniosło co najmniej 10 osób, a 48 odniosło obrażenia.
Indyjska armia ogłosiła, iż w ramach operacji Sindoor przeprowadziła ataki na dziewięć celów w Pakistanie, które określono jako infrastrukturę terrorystyczną. Pakistańskie władze potwierdziły naloty na sześć miejsc i poinformowały o 24 eksplozjach. Pakistan twierdzi również, iż w odpowiedzi zestrzelił pięć indyjskich samolotów nad terytorium Indii. Indie nie potwierdziły tych informacji.
Konflikt poważnie wpłynął na ruch lotniczy w regionie – Pakistan zamknął swoją przestrzeń powietrzną, a w Indiach wstrzymano działalność kilku lotnisk. Międzynarodowi przewoźnicy, tacy jak Qatar Airways, zawiesili loty do Pakistanu, natomiast Thai Airways poinformowały o zmianie tras swoich połączeń między Europą a Azją Południową.
Ataki po wieloletniej przerwie
Środowe ataki były pierwszą od 2019 roku operacją militarną Indii na terytorium Pakistanu. Poprzednia miała miejsce po zamachu samobójczym na indyjskich funkcjonariuszy, za który Indie obwiniły Pakistan. Wcześniej, od czasu wojny w 1971 roku, Indie nie przeprowadzały ataków na pakistańskie terytorium.
Indie oskarżyły Pakistan o udział w ataku i zapowiedziały, iż pociągną do odpowiedzialności jego sprawców. W odpowiedzi władze w Islamabadzie odrzuciły te zarzuty i zaproponowały przeprowadzenie niezależnego, neutralnego śledztwa w sprawie incydentu.
Szef indyjskiej dyplomacji, S. Jaishankar, oświadczył w środę na platformie X, iż społeczność międzynarodowa powinna wykazywać zerową tolerancję dla terroryzmu.
Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone wezwały Indie i Pakistan do zachowania powściągliwości i unikania dalszej eskalacji konfliktu.
Sporne tereny
Kaszmir od momentu uzyskania niepodległości przez Indie i Pakistan pozostaje najbardziej spornym terytorium w relacjach między tymi krajami. Konflikt ma swoje korzenie w podziale dawnych Indii Brytyjskich – część terytoriów była zarządzana bezpośrednio przez Brytyjczyków, którzy decydowali o ich dalszym losie, natomiast o przyszłości lokalnych księstw decydowali sami radżowie, wybierając między przyłączeniem do Indii, Pakistanu lub zachowaniem niezależności.
Indie i Pakistan sprawują kontrolę nad różnymi częściami Kaszmiru, jednak oba kraje roszczą sobie prawa do całego regionu, co doprowadziło do kilku wojen. w tej chwili Kaszmir należy do najbardziej zmilitaryzowanych obszarów na świecie. Od 1989 roku region ten regularnie doświadcza aktów przemocy związanych z trwającym tam antyindyjskim powstaniem.