Mija 81. rocznica likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. 22 lipca 1944 r. w godzinach popołudniowych z KL (Konzentrationslager) Lublin odszedł ostatni transport ewakuacyjny. Majdanek opuściło wtedy pieszo, pod eskortą SS-manów, około 800 osób, do których z czasem dołączono 229 więźniów obozu pracy przy ul. Lipowej.
W dniu rocznicy Państwowe Muzeum na Majdanku przypomina o losach byłych więźniów. O godz. 12.30 przed Pomnikiem-Mauzoleum wspólnie z byłymi więźniami zostanie oddany hołd wszystkim ofiarom KL Lublin. Wcześniej o godz. 10.00 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem, który poprowadzi uczestników śladami Zacheusza Pawlaka, członka Szarych Szeregów i byłego więźnia Majdanka.
Przez KL Lublin przeszło około 150 tysięcy więźniów z niemal całej okupowanej przez III Rzeszę Europy. Badania historyków wskazują, iż zamordowano 78 tysięcy osób, z czego 59 tysięcy to Żydzi.
Uroczystości organizuje także Muzeum Na Zamku. O godzinie 8.30 na mogile ofiar egzekucji z 22 lipca 1944 roku, na cmentarzu przy ulicy Lipowej, zostaną złożone kwiaty. O 9.15 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku zostanie odprawiona msza w intencji więźniów.
RMaj / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL