Udział w kolizji to nieprzyjemne doświadczenie zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego. jeżeli to ty jesteś tą drugą stroną, możesz liczyć na odszkodowanie z OC osoby, która spowodowała zdarzenie. Pokryje ono koszty naprawy samochodu. Dowiedz się, jak je uzyskać, aby wszystko przebiegło sprawnie.
Jak zachować się na miejscu zdarzenia?
Uczestnictwo w kolizji wiąże się najczęściej z dużym stresem. O takim rodzaju zdarzenia można mówić, gdy nikt w nim nie ucierpiał. Pamiętaj o tym, iż przebieg procesu uzyskiwania odszkodowania z OC zależy przede wszystkim od dowodów, jakie zgromadzisz. Przede wszystkim po kolizji należy ustalić, kto jest jej sprawcą. Niekiedy nie jest to problematyczne, gdy kierowca, który ją spowodował poczuwa się do winy. W takim przypadku wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Powinno ono zawierać:
- datę i godzinę zdarzenia,
- miejsce zdarzenia,
- warunku na miejscu kolizji (stan nawierzchni, pogoda itp.),
- dane sprawcy i poszkodowanego (imiona i nazwiska, numery PESEL, serie i numery dowodów osobistych, numery prawa jazdy itd.),
- dane pojazdów,
- dane polisy OC (numer, nazwę towarzystwa, datę ważności),
- wskazanie sprawcy zdarzenia,
- opis zdarzenia,
- dokładny opis uszkodzeń.
Bardzo istotny jest punkt dotyczący wskazania sprawcy. Kierowca, który spowodował kolizję powinien w takim oświadczeniu wyraźnie przyznać się do winy. Pamiętaj także o tym, aby w oświadczeniu zawrzeć dane świadków, jeżeli tacy są. Na sporządzonym dokumencie muszą podpisać się obie strony zdarzenia.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy nie jest jasne, kto jest sprawcą kolizji lub nie chce on wziąć pełnej winy na siebie. W takim przypadku niezbędne jest wezwane policji. Funkcjonariusze pomogą ustalić, kto jest odpowiedzialny za spowodowanie kolizji. Sporządzą także notatkę z miejsca zdarzenia, która może być pomocna przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania.
Ważne! Zrób zdjęcia miejsca zdarzenia, a także uszkodzeń obu samochodów. Dokumentacja fotograficzna może przydać ci się jako dodatkowe dowody.
Zgłoś powstałą szkodę
Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, musisz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zdarzeniu i powstałych szkodach. Wypłata świadczenia zawsze odbywa się na wniosek poszkodowanego. Na zgłoszenie szkody masz 3 lata od dnia powstania szkody. Jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej. jeżeli będziesz zbyt długo zwlekać ze zgłoszeniem szkody, ubezpieczyciel może uznać, iż twoje działania np. regularne korzystanie z samochodu, doprowadziły do zwiększenia szkody. W związku z tym może odmówić wypłaty pełnego należnego odszkodowania.
Szkodę możesz zgłosić do towarzystwa sprawcy:
- telefonicznie,
- mailowo,
- drogą pocztową.
Wiele firm udostępnia na swoich stronach internetowych specjalne formularze. Wystarczy podać w nich niezbędne dane oraz dołączyć załączniki.
W przypadku szkód na mieniu możesz także skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). To system mający na celu przyspieszenie procesu wypłaty odszkodowań. Korzystanie z BLS jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy:
- wartość szkody nie przekracza 30 000 zł,
- szkody są wynikiem zdarzenia, w którym uczestniczyły tylko dwa pojazdy,
- kolizja miała miejsce na terytorium Polski,
- ubezpieczyciel sprawcy i poszkodowanego jest częścią tego systemu.
System Bezpośredniej Likwidacji Szkody polega na tym, iż szkodę zgłaszasz swojemu ubezpieczycielowi. Wypłaca on odszkodowanie, a następnie rozlicza się z towarzystwem sprawcy. Dzięki temu cała procedura przebiega zdecydowanie szybciej.
Poczekaj na decyzję o wysokości odszkodowania
Po zgłoszeniu szkody firma ubezpieczeniowa w ciągu 30 dni powinna poinformować cię o wysokości należnego odszkodowania oraz je wypłacić. jeżeli uszkodzenia nie są poważne, zwykle wystarczy dokumentacja zdjęciowa. Na jej podstawie określany jest rozmiar szkody majątkowej. o ile jednak szkoda jest większa, towarzystwo ubezpieczeniowe może zlecić oględziny pojazdu rzeczoznawcy.
Pokrycie kosztów naprawy może odbywać się na podstawie jednego z dwóch wariantów:
- kosztorysowego – otrzymujesz odszkodowanie i przeprowadzasz naprawę we własnym zakresie;
- warsztatowego – naprawiasz auto w warsztacie, a mechanik rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Pamiętaj, iż w przypadku wyceny, która twoim zdaniem jest zaniżona, możesz złożyć odwołanie. Zwróć się do firmy ubezpieczeniowej o udzielenie szczegółowych wyjaśnień. jeżeli po odwołaniu przez cały czas decyzja towarzystwa jest twoim zdaniem niesłuszna, możesz zgłosić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencję.
Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, w wyniku której zostało uszkodzone twoje auto, przede wszystkim postaraj się zachować spokój. jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy zdarzenia, spiszcie wspólne oświadczenie zawierające najważniejsze informacje. Jak najszybciej zgłoś szkodę do ubezpieczyciela, aby uzyskać odszkodowanie w ramach OC. Wartościowe porady, jak skutecznie starać się o wypłatę należnego świadczenia znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/zadoscuczynienie-z-oc-sprawcy-jak-sie-o-nie-skutecznie-starac.