Trzaskowski ostro o cudzoziemcach. To obiecał swoim wyborcom kandydat KO

20 godzin temu
Kampania prezydencka z każdym dniem nabiera tempa. Kandydaci jeżdżą po Polsce i składają coraz to śmielsze obietnice. Rafał Trzaskowski odwiedził Osie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami, którym złożył jasną deklarację dotyczącą cudzoziemców.


Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta odniósł się do zagrożenia, z jakim musi mierzyć się Polska ze strony zorganizowanych grup przestępczych tworzonych przez cudzoziemców. – Warszawa jest bezpieczna, Polska jest bezpieczna, ale nie możemy pozwolić na odrodzenie się grup przestępczych, które eliminowaliśmy przez ostatnie dekady – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Rosnącą przestępczość cudzoziemców. Trzaskowski reaguje


Na spotkaniu z wyborcami 8 lutego 2025 roku w Osie kandydat Koalicji Obywatelskiej poruszył kwestię bezpieczeństwa Polaków ze strony migrantów, którzy w ostatnich latach dali się we znaki mieszkańcom wielu miast. – Zero tolerancji dla wszystkich cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce i wchodzą w konflikt z prawem – powiedział Trzaskowski.



Prezydent Warszawy podkreślił, iż problem przestępczości cudzoziemców jest znany służbom. W 2024 roku z Polski deportowano już ponad 1000 migrantów z Gruzji, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Trzaskowski poinformował, iż rozmawiał w tej sprawie z komendantem głównym policji oraz szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział dalsze działania. – Premier Donald Tusk zobowiązał nas do opracowania planu skutecznych reakcji na przestępczość zorganizowaną wśród cudzoziemców – powiedział Siemoniak.

Gruzińskie gangi pod lupą. Powrót problemu z lat 90.?


Temat przestępczości wśród cudzoziemców zdominował kampanię prezydencką po serii głośnych zatrzymań w Warszawie. W grudniu 2024 roku policja zatrzymała czterech Gruzinów podejrzanych o brutalne napaści. Wcześniej funkcjonariusze ujęli 32-letniego Gruzina, który napadał na starsze kobiety, a także mężczyznę podejrzanego o strzelaninę w Otwocku.

Statystyki pokazują skalę problemu i nie pozostawiają złudzeń. W 2023 roku w Polsce mieszkało 27 tysięcy Gruzinów z ważnym pozwoleniem na pobyt – w 2021 roku było ich zaledwie 10 tysięcy. Wraz ze wzrostem migrantów wzrosła liczba przestępstw.

W ubiegłym roku zatrzymano 1895 obywateli Gruzji, z czego 136 trafiło do aresztu. W samej Warszawie liczba rozbojów i kradzieży rozbójniczych z udziałem Gruzinów wzrosła trzykrotnie – z 31 w 2023 roku do 90 w 2024 roku.

Trzaskowski zaznaczył, iż problem istnieje, ale nie osiągnął jeszcze krytycznego poziomu. – Mamy sytuację pod kontrolą, ale musimy działać zdecydowanie – podkreślił.

Idź do oryginalnego materiału