Poczta Polska poinformowała na Facebooku, iż cypel w Mikoszewie otrzymał kod pocztowy 82-103, którego obsługą zajmuje się placówka w Stegnie przy ulicy Gdańskiej 30. Przewoźnik w lekko żartobliwy sposób zwrócił naszą uwagę na nowo powstałą atrakcję turystyczną, która jest na tyle istotna, iż aż zasłużyła na nowy kod pocztowy. Przy okazji podkreślił znaczenie kodów oraz nawiązał do ich historii.
REKLAMA
Zobacz wideo W biały dzień ukradł kurierowi auto. Czeska policja publikuje wizerunek złodzieja i pokazuje wideo z pościgu
Poczta Polska: Kody pocztowe miały interesujący początek. Stąd się wzięły
Pocztowe Numery Adresowe (PNA), zwane potocznie kodami pocztowymi, wprowadzono w Polsce 1 stycznia 1973 roku na mocy zarządzenia Ministra Łączności. Celem było usprawnienie procesu dzielenia przesyłek pocztowych, co również przyczyniło się do wzrostu wydajności osób, które zajmowały się ich sortowaniem. Kody pocztowe w Polsce mają format dd-ddd (gdzie litera "d" oznacza cyfrę). Są umieszczane z lewej strony nazwy miejscowości lub nazwy placówki, do której przesyłka ma zostać gwałtownie i precyzyjne doręczona. Dzięki nim o wiele łatwiej jest rozplanować logistykę i infrastrukturę, co przyczynia się do efektywniejszego funkcjonowania usług pocztowych oraz transportowych. Z czasem powstało ich naprawdę sporo.
Jak sprawdzić swój kod pocztowy? Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki
Podział oznaczeń okręgów kodowych został ustalony w 1972 roku i zaczynał się od Warszawy. Pierwsza liczba w kodzie oznacza okręg warszawski i przyznano mu cyfrę 0. Analogicznie 1 to okręg olsztyński, 2 - lubelski, 3 - krakowski, 4 - katowicki, 5 - wrocławski, 6 - poznański, 7 - szczeciński, 8 - gdański i 9 - łódzki. W obecnych czasach wprowadzenie kodów znacząco przyczyniło się do automatyzacji sortowania przesyłek. Teraz dzięki nim możliwe jest korzystanie z zaawansowanych maszyn sortujących, co zastępuje dotychczasową pracę człowieka.
W Polsce baza kodów pocztowych tworzona jest na podstawie bazy TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny udostępnia w Internecie przeglądanie tych danych, które zawierają między innymi strukturę podziału administracyjnego, miejscowości, ich części i ulice oraz odpowiadające im identyfikatory. o ile chcielibyśmy znaleźć interesujący nas kod pocztowy, to możemy wejść na stronę Poczty Polskiej, która uruchomiła specjalną wyszukiwarkę. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż kody pocztowe często wykorzystywane są także w przeprowadzaniu analiz demograficznych i pozwalają badaczom na gromadzenie wielu danych, na przykład: wieku, poziomu edukacji, płci czy dochodów, społeczności zamieszkującej konkretne regiony.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.