Tak będzie wyglądał nowy Sąd Rejonowy w Świdnicy. Przymiarki trwały pięć lat

4 miesięcy temu
Zdjęcie: wizualizacja nowego budynku Sądu Rejonowego w Świdnicy (mat. Autorska Pracownia Projektowa Manecki, grafika użyczona portalowi Swidnica24.pl)


Co najmniej 84 mln złotych może pochłonąć budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy, która ma powstać na terenie u zbiegu ulicy Inwalidów Wojennych i gen. Augusta Emila Fieldorfa. Realizacją inwestycji zainteresowanych jest sześć firm, a sama budowa ma potrwać nieco ponad trzy lata.

wizualizacja nowego budynku Sądu Rejonowego w Świdnicy (mat. Autorska Pracownia Projektowa Manecki, grafika użyczona portalowi Swidnica24.pl)

Obecnie Sąd Rejonowy w Świdnicy mieści się w pokoszarowym budynku przy ulicy gen. Leopold Okulickiego. Jeszcze kilka lat temu w tym samym obiekcie siedzibę miała Prokuratura Okręgowa, która przeprowadziła się na ulicę 1 Maja do dawnej siedziby Urzędu Miejskiego. Choć miejsca przybyło, nie zostały rozwiązane wszystkie problemy. Obecna siedziba nie spełnia bowiem wymagań technicznych i funkcjonalnych dla obiektów sądowych, dlatego od wielu lat trwały starania o poprawę sytuacji.

Na początku 2019 roku minister sprawiedliwości podjął decyzję o zarezerwowaniu w budżecie resortu 70 mln złotych na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy, która powstałaby na działce położonej u zbiegu ulic Inwalidów Wojennych i gen. Augusta Emila Fieldorfa, czyli w miejscu, gdzie w tej chwili znajdują się garaże i tymczasowy parking sądu. W tym samym roku zlecono przygotowanie koncepcji budowy budynku, natomiast w roku 2021 przystąpiono do kompletowania wymaganej dokumentacji.

Projekt nowego gmachu sądu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa Manecki z Krakowa. Zgodnie z opracowaną koncepcją, nowy gmach będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na parterze, w pobliżu głównego wejścia planowane jest stworzenie strefy interesanta obejmującej biuro podawcze, biuro obsługi klienta, sanitariaty, czy też pokoje rozmów dla kuratorów wydziału karnego i rodzinnego. W dalszej części budynku powstałaby strefa mieszcząca 8 sal rozpraw, z czego część posiadałaby oddzielne korytarze wykorzystywane do konwojowania osób biorących udział w postępowaniu, a także strefa przesłuchań posiadająca osobne wejście. Kolejnych 8 sal rozpraw powstałoby na I piętrze, natomiast na wyższych piętrach przewidziano pomieszczenia dla pracowników, sędziów i dyrekcji sądu. W kondygnacji podziemnej powstałby z kolei parking mieszczący 78 aut, a także pomieszczenia archiwum sądowego oraz strefa dla osób konwojowanych. Na terenie wokół budynku mają powstać miejsca parkingowe, zieleń urządzona oraz mała architektura.

W maju 2024 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, który prowadzi inwestycję, ogłosił przetarg na budowę nowej siedziby świdnickiego sądu. 16 lipca poinformowano, iż budową obiektu zainteresowanych jest 6 firm. Najtańszą ofertę złożyła spółka ZAB-BUD, która gotowa jest zrealizować inwestycję za blisko 84 mln 595 tys. złotych, natomiast najwięcej zażyczyła sobie spółka STRABAG, która zaproponowała wykonanie prac za 102 mln 761 tys. złotych. Na realizację inwestycji planowano przeznaczyć nieco ponad 97 mln 640 tys. złotych i w tej kwocie mieszczą się trzy ze złożonych ofert. Wszystkie przetargowe oferty zostaną teraz poddane ocenie. Ostatecznie wybrany wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 38 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Obecnie w rejonie ulic Marii Skłodowskiej-Curie, gen. Leopolda Okulickiego oraz Armii Krajowej mieści się szereg instytucji administracji państwowej i samorządowej. Oprócz Sądu Rejonowego, w budynkach położonych w „urzędowym zagłębiu” ulokowało się również Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Stanu Cywilnego oraz Urząd Skarbowy. Przy ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa planowano też budowę nowej siedziby Prokuratury Okręgowej.

1 z 5
obecny budynek Sądu Rejonowego w Świdnicy
projektowana elewacja nowego budynku sądu (materiały przetargowe SA Wrocław)

/mn/

Idź do oryginalnego materiału