Tajemnicza śmierć ojca Ziobry wraca po latach. Prokuratura ujawnia kulisy!

2 godzin temu

Czy Zbigniew Ziobro nadużył swojej władzy, by wpłynąć na sprawę śmierci ojca? Prokuratura bada 15 śledztw, analizuje niemal tysiąc tomów akt i przygotowuje się do przesłuchań. W tle są poważne zarzuty dotyczące wykorzystywania instytucji państwowych do prywatnych celów oraz kontrowersyjne decyzje o zaangażowaniu prokuratorów i kosztownych biegłych. Sprawa może mieć daleko idące konsekwencje dla byłego ministra sprawiedliwości.

Fot. Warszawa w Pigułce

Trwa śledztwo w sprawie Ziobry. 981 tomów akt, 15 postępowań i poważne zarzuty wobec byłego ministra

Prokuratura Regionalna w Gdańsku analizuje gigantyczny materiał dowodowy w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez Zbigniewa Ziobrę. W tle – śmierć jego ojca i działania, jakie były minister miał podejmować, by pociągnąć lekarzy do odpowiedzialności. Śledczy szykują się do przesłuchań świadków.

15 śledztw i setki tomów akt

Postępowanie dotyczy roli, jaką pełnił Ziobro w sprawach związanych ze śmiercią jego ojca, Jerzego Ziobry. Jak poinformowała prokuratura, badane są łącznie 15 postępowań prowadzonych w latach 2016–2023. To aż 981 tomów dokumentów przesłanych m.in. z prokuratur w Krakowie, Katowicach, Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Legnicy.

W żadnym z tych śledztw nie zapadł wyrok skazujący. Większość zakończono umorzeniem lub zawieszeniem. W trzech przypadkach postępowania wciąż trwają.

Specjalne umowy i wzmożona aktywność

Z dokumentów wynika, iż niektórymi postępowaniami nadzorowali prokuratorzy w stanie spoczynku, zatrudnieni na dodatkowo płatnych umowach zlecenia. Z kolei sama rodzina Jerzego Ziobry – według śledczych – od momentu, gdy Zbigniew Ziobro objął funkcję ministra, znacząco zwiększyła aktywność w tej sprawie.

Kontrowersyjny udział prokuratury

W maju 2016 roku Prokuratura Krajowa przyłączyła się do procesu przeciwko lekarzom opiekującym się Jerzym Ziobrą. Sprawa została zainicjowana przez rodzinę zmarłego – żonę, syna Witolda i samego Zbigniewa Ziobrę. Prokuratura zaangażowała się, mimo iż jej ustawowym celem jest ściganie przestępczości zorganizowanej i korupcyjnej – a nie spraw cywilnych wynikających z prywatnych oskarżeń.

Zagraniczna opinia za 88 tysięcy złotych

Śledczy badają również zasadność zlecenia ekspertyzy medycznej przez prokuraturę w Krakowie renomowanemu szwajcarskiemu ośrodkowi. Koszt tej opinii to 88 tys. zł.

Przesłuchania wkrótce

Prokuratura zapowiedziała, iż niebawem rozpoczną się przesłuchania świadków. Postępowanie jest szeroko zakrojone, a każda decyzja Zbigniewa Ziobry z okresu jego urzędowania w kontekście tej sprawy znajduje się dziś pod lupą gdańskich śledczych.

Idź do oryginalnego materiału