Sytuacja w Syrii. Ucieczka dyktatora i spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

1 tydzień temu

W poniedziałek po południu odbędzie się zamknięte spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołane na wniosek Rosji, aby omówić sytuację w Syrii. Syryjscy rebelianci w niedzielę nad ranem ogłosili zdobycie Damaszku i obalenie reżimu Baszara al-Asada, który rządził krajem autorytarnie przez 24 lata. Asad był popierany m.in. przez Moskwę i libański Hezbollah. Wieczorem rosyjskie agencje prasowe poinformowały, iż syryjski dyktator uciekł do Moskwy. Według Ria Nowosti, powołującej się na źródła zbliżone do Kremla, Rosja udzieliła azylu Asadowi i jego rodzinie, motywując to względami humanitarnymi.

Rosja zawsze opowiadała się za poszukiwaniem politycznego rozwiązania w sprawie uregulowania kryzysu syryjskiego – miał powiedzieć informator agencji – powiedział informator agencji.

To zwycięstwo całego muzułmańskiego narodu. To triumf, który otwiera nowy rozdział w historii regionu – podkreślił Abu Muhamad al-Dżaulani, przywódca Islamistyczny ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam, przemawiając w historycznym meczecie Umajjadów w Damaszku w niedzielę.

Sunnicka islamistyczna grupa Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), znana jako Organizacja na rzecz Wyzwolenia Lewantu, powstała w 2017 roku z przekształcenia innych ugrupowań, w tym Dżabhat an-Nusra, syryjskiej odnogi Al-Kaidy. HTS jest do dziś uznawana za organizację terrorystyczną m.in. przez USA, UE i Turcję.

W nocy z soboty na niedzielę syryjscy rebelianci ogłosili wejście do stolicy kraju. Wcześniej agencja Reuters i CNN informowały o walkach w mieście. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka siły rządowe wycofały się z lotniska w Damaszku.

Historyczna szansa

Amnesty International oświadczyła w niedzielę, iż sprawcy zbrodni w Syrii za rządów Baszara al-Asada powinni stanąć przed sądem w sprawiedliwych procesach, wykluczających karę śmierci. Organizacja podkreśliła, iż to historyczna szansa na przerwanie spirali przemocy.

W przypadku rzekomych sprawców przestępstw naruszających prawo międzynarodowe i innych poważnych naruszeń praw człowieka należy przeprowadzić dochodzenie i, tam gdzie to konieczne, ścigać za zbrodnie w uczciwych procesach, z wyłączeniem kary śmierci – oświadczyła Agnes Callamard, sekretarz generalna organizacji.

Amnesty International chce tym samym zachęcić siły opozycji do zerwania z przemocą oraz wezwać wszystkie strony konfliktu do pełnego poszanowania praw wojennych.

Obejmuje to obowiązek nieatakowania nikogo, kto wyraźnie demonstruje chęć poddania się, w tym sił rządowych, oraz humanitarnego traktowania każdego więźnia – podkreśliła Callamard.

Idź do oryginalnego materiału