Syria po upadku Baszara al-Asada. „Kraj odzyskał wolność i godność”

news.5v.pl 3 godzin temu

Szajbani zabrał głos podczas Światowego Szczytu Rządów w Dubaju. — Syria odzyskała wolność i godność, i weszła w nowy okres budowania pokoju — ogłosił szef syryjskiego resortu spraw zagranicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczył, iż jego państwo chce poprawić kontakty z Zachodem, by znieść nałożone za czasów Asada sankcje, co pomogłoby w odbudowie kraju po 14 latach wojny domowej. Szef MSZ Syrii, który na razie zasiada w powołanym w grudniu tymczasowym gabinecie, zapowiedział, iż 1 marca powstanie nowy rząd, który będzie „w jak największym stopniu reprezentował cały naród syryjski i jego różnorodność”. Szajbani dodał, iż jego kraj otrzymał od „pozytywne sygnały z Iranu i Rosji”.

Dotychczasowe władze wywodzą się z północno-wschodniej prowincji Idlib, gdzie przez lata rządziła islamistyczna bojówka Hajat Tahrir asz-Szam (HTS). Grupa przewodziła koalicji, która obaliła Asada, a jej były lider Ahmed al-Szara został tymczasowym prezydentem Syrii.

Koniec wojny w Syrii

HTS było w przeszłości powiązane z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą, co niepokoi Zachód. Nowy rząd Syrii po przejęciu władzy zacieśnił kontakty przede wszystkim z Arabią Saudyjską, Turcją i Katarem — państwami, które w czasie wojny domowej wspierały walczących z Asadem rebeliantów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, których częścią jest Dubaj, nie były tak blisko związane z rebeliantami, a w ostatnich latach starały się też znormalizować stosunki z Asadem — zaznaczyła agencja AP.

Obecność Szajbaniego w Dubaju pokazuje więc wysiłki obecnego rządu Syrii w prowadzeniu nowej, otwartej polityki zagranicznej — skomentowała agencja.

Dyktator uciekł do Moskwy

Asad, który przez 14 lat autorytarnie rządził Syrią, w grudniu uciekł do Moskwy, gdzie otrzymał azyl. Podczas wojny domowej w Syrii z siłami rządowymi walczyło wiele rozdrobnionych i niekiedy skłóconych ze sobą frakcji rebeliantów. Z czasem w konflikt włączyły się inne państwa.

Ostatecznie Asadowi udało się odzyskać kontrolę nad większością terytorium Syrii, w dużej mierze dzięki pomocy militarnej Iranu i Rosji. Po ponad czterech latach od ustabilizowania się linii frontów HTS wraz z sojusznikami przeprowadziła błyskawiczną ofensywę, w czasie której zdobyto Damaszek. Według różnych ocen od 2011 r. w wojnie zginęło co najmniej pół miliona osób.

Przemawiając w Dubaju, Szajbani powiedział też, iż nowe władze Syrii w dużej mierze rozwiązały już problem z captagonem — syntetycznym narkotykiem, którego produkcja była jednym z głównych źródeł dochodu reżimu Asada. Eksport captagonu wywoływał problemy społeczne w państwach regionu.

Idź do oryginalnego materiału