Witam Państwa.
Kiedy już kurz dyskusji opadł wokół osoby Pablo Gonzalez Yague / rosyjskie , nie „legalizacyjne” jak pierwotnie myślałem nazwisko -Pavel Rubcow/ warto spokojnie, obiektywnie wrócić do jego tematu.
Przy czym nie jestem upoważniony aby jako bloger podejmować się dywagacji czy dziennikarz może pracować dla służb specjalnych i czy służby powinny współpracować z dziennikarzami choćby na zasadzie barteru informacji.
Zaczniemy jednak od przypomnienia definicji nielegała ponieważ w ferworze politycznych dyskusji niektórzy z ekspertów ds służb specjalnych zapominają celowo bądź nie – jaką osobę określamy jako nielegał.
👇
A jak to niestety działa w przestrzeni publicznej mediów społecznościowych ?
Wiele osób niestety ulega wpływowi chwili , nie czeka aż będzie więcej wiarygodnych, zweryfikowanych informacji tylko piszą swoje opinie, krótkie analizy które pózniej są wykorzystywane cynicznie dla politycznej propagandy.
Tak było z byłym oficerem Służby Kontrwywiadu Wojskowego , płk Mariuszem Kozłowskim który zrobił analizę sprawy Pablo Gonzaleza Yague który posiada również rosyjskie nazwisko Pawel Aleksiejewicz Rubcow .
Generalnie jestem zdecydowanym przeciwnikiem zaangażowania się w politykę – choćby byłych oficerów rezerwy pracujących kiedyś dla wywiadu i kontrwywiadu.
Oczywiście mogą oni mieć swoje prywatne poglądy ale nie powinny one być upubliczniane a tak się dzieje w przypadku tego oficera rezerwy.
👇
Jak widać jego tweet został natychmiast podchwycony przez dr hab Cenckiewicza któremu być może marzyło się zostać szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego…
👇
Nie zweryfikował on informacji byłego oficera SKW i nie dość iż udostępnia dalej to jeszcze cytuje w swoim „stylu” …
👇
Historyk jednak nie zauważył na swoim profilu tweeta pułkownika i dalej brnie z bzdurną teorią nie mającą pokrycia z faktami -obrażając ministra spraw wewnętrznych oraz koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka…
👇
Widzieliście Państwo żeby rosyjski nielegał wywiadu wojskowego GRU miał swój ,rosyjski paszport i mając go przy sobie prowadził działalność szpiegowską na terytorium Polski ? 🤦♂️.
Ten facet z poważnym , naukowym tytułem nigdy chyba nie przestanie mnie zadziwiać…
Oczywiście iż „Amerykanie wiedzieli jakie są nasze oczekiwania ” ale sprawa hiszpańskiego dziennikarza zatrzymanego w Polsce który jak się okazuje nie mógł być żadnym „nielegałem GRU ” działającym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej , wcale nie jest taka prosta jakby się to mogło wydawać…
Problem też w tym iż w tej analizie jest słówko „aka” i choć jak słusznie zauważył jeden z internautów @JanR210 to AKA = “Also Known As”, pojawia się często poza terminologią służb specjalnych, np. w przypadku poszukiwań terrorystów. Jednak uważam iż w tym konkretnym przypadku słówko „aka” działa prawie tak samo jak „vel” czy „alias„. Po moim uzasadnieniu pułkownik Kozłowski jak przystało na oficera mającego honor …
👇
Choć przyznam szczerze taka odpowiedz to rzadkość bo najczęściej wychodzi EGO które internautę ośmielającego się mieć „wiedzę” i jeszcze do tego rację spotyka -ban.
Aby uzupełnić „oficjalną” wiedzę / z „pewnego” powodu obecne kierownictwo nie chce się wypowiadać / przedstawię jeszcze Państwu opinię byłego koordynatora służb specjalnych i ówczesnego ministra spraw wewnętrznych która wyłącznie politycznie wpisuje się w atak ponieważ opinia publiczna nie ma szczegółowej wiedzy poza tą z mediów i artykułów prasowych …
👇
Oczywiście iż ” wilczym prawem” każdej Opozycji jest krytyka władzy ale gdyby Mariusz Kamiński był na miejscu Tomasza Siemoniaka to też oddałby za darmo Gonzaleza i nie otrzymał od Amerykanów -Andrzeja Poczobuta a dlaczego pułkownik Kozłowski napisał – „mea culpa”?
Najpierw dość stara fotografia…
👇
Na tym zdjęciu stoi Aleksiej Rubcow wraz z synem….
Kim jest Aleksiej Rubcow i od czego się to wszystko zaczęło to jak zwykle przy takiej sprawie jednym z najważniejszych czynników dla wszystkich, poważnego researchera jest… chronologia.
Aleksiej Rubcow mieszka w Moskwie i swego czasu pracował na wysokim stanowisku w rosyjskim holdingu RBC / mogło to też mieć wpływ na postawę syna czy też ewentualne naciski / .
Pablo Gonzalez urodził się w Moskwie w 1982 roku i przy urodzeniu otrzymał imię i nazwisko – Pavel Aleksiejewicz Rubcov.
Jego matka jest córką Hiszpanów uciekających przed wojną domową. Jego żona i przyjaciel twierdzą, iż jego rosyjskie korzenie pochodzą od jego zmarłego dziadka, Andrésa Gonzáleza, który był dzieckiem, gdy jego rodzina uciekła z Hiszpanii do Rosji podczas hiszpańskiej wojny domowej, aby uciec przed siłami generała Francisco Franco. Biegle posługuje się językiem rosyjskim, studiował slawistykę na Uniwersytecie w Barcelonie. Mieszka z żoną i trzema synami w spokojnym miasteczku Nabarniz w Kraju Basków w północnej Hiszpanii. Jego pasją jest klub piłkarski Athletic Bilbao.
Hiszpański dziennikarz zaprzecza, jakoby szpiegował na rzecz Rosji (voanews.com)
Po rozwodzie z ojcem Gonzaleza wróciła do ojczyzny i zmieniła imię syna (miał wtedy dziewięć lat) na hiszpańskie.
Jak napisał hiszpański dziennika „El Pais„, mężczyzna miał podwójne obywatelstwo – hiszpańskie oraz rosyjskie.
👇
Gonzalez i jego żona mają troje dzieci.
Jako dziennikarz często podróżował do stref konfliktów, specjalizując się w krajach Europy Wschodniej i na Bałkanach.
Ilya Yashin to interesująca postać …
Ujawnił, iż w 2016 roku mimo iż wiedział, iż Pavel Rubtsov (Pablo González) mógł być rosyjskim szpiegiem, to jednak od lat cieszył się z nim kontaktem, a choćby razem uczestniczyli w meczu piłki nożnej w Madrycie, nazywał Gonzaleza- „nieszkodliwym”.
Ilja Jaszyn po tym, jak Zachód wyciągnął go z więzienia w Rosji:
1. Bardzo przyjazne eskorty FSB Specnaz podczas wymiany oświeciły go i jest teraz ekspertem wojskowym .
2. Ukraina powinna zgodzić się na zawieszenie broni, ponieważ zbyt wielu Rosjan ginie w atakach mięsnych, bez powodzenia na polu bitwy…
Hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Pavel Rubtsov), zostaje aresztowany w Przemyślu w 2022 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, leciał z oficerem wywiadu Siergiejem Turbinem ….
I tu się warto na dłużej zatrzymać …
Cytuję z artykułu powód zatrzymania …
„Polskie władze ujawniły bardzo kilka istotnych dowodów uzasadniających zatrzymanie Pabla Gonzáleza. W szczególności stwierdziły one, iż zatrzymany był w posiadaniu dwóch paszportów na różne nazwiska, rosyjskiego i hiszpańskiego, co sugeruje, iż jeden z nich stanowił dowód na posługiwanie się fałszywą tożsamością w celu szpiegostwa. W rosyjskim paszporcie Gonzáleza widnieje nazwisko Pavel Rubtsov, od nazwiska jego ojca; jego hiszpański dokument identyfikuje go jako Pablo González Yagüe, używając dwóch nazwisk jego matki. Władze podały, iż podczas pobytu w Polsce González „uzyskał informacje, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogłoby mieć bezpośredni negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne oraz obronność naszego kraju.”
Czyli można być zatrzymanym mając dwa paszporty na dwa nazwiska które jak się okazało były prawdziwe a więc ani nazwisko „Rubcow” ani „Gonzalze Yague ” nie mogło w tym przypadku -być nazwiskiem legalizacyjnym , co-jest niemal wymogiem w przypadku nielegała…
Sprawdzimy też jego wszystkie wizyty w Polsce…
Po aresztowaniu jego żona, Oihana Goiriena stwierdziła iż został aresztowany za bycie „niewygodnym” dziennikarzem.
Polska aresztowała hiszpańskiego dziennikarza podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji | Reuters
Pablo Gonzalez Yague leciał z Sergiejem Turbinem…
Ponieważ wyciekły dane ze zhakowanej bazy rezerwacji biletów lotniczych firmy Sirena-Travel (włamanie zostało przeprowadzone przez hakerów ukraińskiej grupy Muppets. Ustalono, iż w dniu 16 czerwca 2017 r. bilety lotnicze S7 z Moskwy do Sankt Petersburga i z powrotem zostały wystawione na paszporty Rubcowa i Turbina. Bilety były wydawane jednorazowo w biurze firmy „Orbita-N” na Dworcu Paveletsky w Moskwie.
To w tym punkcie firmy Orbita N zostały zakupione bilety dla Rubcowa i Turbina. Poniżej pełne dossier firmy ORBITA -N .
Z informacji wynika iż firma ta jest w stanie likwidacji.
Kim jest Sergiej Turbin ?
Poniżej wszystkie jego dane personalne ,czym jeździ, , adres znajdujący się w moskiewskiej dzielnicy Kosino-Ukhtomsky…
👇
Syn Turbina, Wiaczesław, ukończył akademię wojskową w 2012 roku, mieszka w Sewastopolu i służy w centrum informacyjno-obliczeniowym Floty Czarnomorskiej. Według moich informacji Siergiej Turbin wyprowadził się z tego mieszkania w 2006 roku, zaraz po wybudowaniu domu. W tej dzielnicy Moskwy w sąsiednim domu mieszkał oficer wywiadu Dmitrij Usow. Od 2022 roku Turbin zaczął wskazywać jako miejsce zamieszkania inny adres – Bulwar Osenny, dom 7, mieszkanie 2….
👇
Obok (dom nr 10, budynek nr 2) mieszkał były oficer GRU Siergiej Skripal, który został otruty w 2018 r. w Salisbury oraz uwaga ….
Wadim Krasikow, agent Centrum Sił Specjalnych FSB, który w Berlinie zabił Zelimchana Changoszwiliego…
👇
Gonzalez na Krymie w marcu 2014 r.
Gonzalez przez kilka lat należał do otoczenia żony zamordowanego Borysa Niemcowa -Żanny . 40-letni Gonzalez, według rozmówców publikacji, poznał Żannę Niemcową w 2016 roku i zaczął się przyjaźnić z nią i pracownikami fundacji. Gonzalez był zapraszany na wydarzenia organizowane przez fundację a także do letniej szkoły dziennikarskiej, a także gościł pracowników organizacji w Hiszpanii.
Na poniższym zdjęciu stoi w z lewej strony.
👇
” Hiszpański dziennikarz Pablo Gonzalez opowiedział o swoich doświadczeniach z pracy w punktach zapalnych w przestrzeni postsowieckiej. Szczególną uwagę poświęcił konfliktowi w Donbasie, gdzie przez kilka lat był korespondentem wojennym. Jego spojrzenie na wydarzenia kryzysu ukraińskiego różni się zarówno od ukraińskiej, jak i rosyjskiej propagandy. Jest przekonany, iż w każdym konflikcie nie ma jednoznacznie ciemnej i jednoznacznie jasnej strony, a zbrodnia jest zawsze zbrodnią, choćby jeżeli została popełniona przez „swoich”. Ponadto udzielił kilku rad, jak pracować na wojnie, aby uratować swoje życie. „
👇
Letnia Szkoła Dziennikarstwa w Pradze: Strona główna | Argument (dovod.online)
Pierwsze doniesienia na temat pracy w fundacji Niemcowa na komputerze Gonzaleza pochodzą z 2016 roku. Mężczyzna opisywał w nich działalność Niemcowej i jej znajomych, opowiadał o spotkaniach z opozycjonistami, m.in. z Władimirem Kara-Murzą i Ilją Nowikowem, wymieniał swoje wydatki i plany na przyszłość. Prowadził też przesłuchania podczas przekraczania granic, w tym Ukrainy, a także skompilował dossier na temat swojej polskiej dziewczyny, które kończyło się słowami:
„Zjadła moją legendę”.
Sama Żanna Niemcowa odmówiła komentarza, powołując się na zabraną jej umowę o zachowaniu poufności. Olga Szorina, współzałożycielka fundacji Niemcowa, potwierdziła współpracę z Gonzalezem, dodając, iż „nie miał on dostępu do dokumentacji i poufnych informacji”.
Wykazywał wzmożone zainteresowanie wydarzeniami związanymi z rosyjskimi służbami specjalnymi. W październiku 2019 r. w szczególności wziął udział w konferencji prasowej Bonanza Media, projektu medialnego dotyczącego katastrofy lotu MH17, który był powiązany z GRU.
👇
Gonzalez opublikował relację z konferencji prasowej na swojej prywatnej stronie internetowej Eulixe.com.
👇
MH17: Wołanie o sprawiedliwość. (eulixe.com)
W czerwcu 2017 r. wziął udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. Borysa Niemcowa w Bonn, gdzie poprosił rozmówcę (ze względów bezpieczeństwa nie można podać jego nazwiska) o pomoc w przeprowadzeniu wywiadu z Władimirem Kara-Murzą. „Naprawdę chcę porozmawiać z Kara-Murzą po otruciu”. Do drugiego otrucia Kara-Murzy, w które według Bellingcat zamieszana była FSB, doszło w lutym 2017 roku. Wywiad Gonzaleza z rosyjskim opozycjonistą został opublikowany w baskijskiej gazecie Gara we wrześniu tego samego roku.
8/9. 09.2021 r.
Karpacz.
Do tego górskiego kurortu nazywanego polskim „Davos” na zaproszenie organizatorów przybywa Pablo Gonzalez Yague…
👇
Źródło informacji – red Anna Mierzyńska / OKO PRESS /
Na to samo forum również na zaproszenie organizatorów przybywa, co już wiem mający rosyjskie pochodzenie- Yurij Voskrienskij...
👇
👇
Belarusian KGB officer admitted to Polish economic forum “by mistake” | Notes From Poland
Oficjalnie jest politologiem ale de facto to on dość „specyficznie” współpracuje z białoruskim KGB i co jest istotne- to „człowiek” dyktatora Łukaszenki.
👇
Na pytanie mediów: Co agent białoruskiego KGB robił na forum gospodarczym obecny doradca Prezydenta a ówczesny rzecznik koordynatora Stanisław Żaryn odmówił odpowiedzi.
👇
2.02.2022 r. Ukraina
👇
6.02.2022
Gonzalez był w Kijowie na przesłuchaniu które trwało 3 godziny ale nie zastosowano wobec niego aresztowania. Pojechał do Hiszpanii po czym znów przyjechał na Ukrainę. Zdecydował się nagrać prasowy wywiad z ukraińskim wojskiem w tle, co zawsze jest bardziej widoczne w telewizji. Z La Sexta kazali mu czekać ponad 45 minut, pod śniegiem, a wojsko było coraz bardziej spięte, zastanawiając się, co-ten łysy mężczyzna robi stojąc przed telefonem komórkowym na statywie”. Kilka minut później „wojskowi zmęczyli się i poprosili do wyjścia, ale nie zdążył usunąć wszystkich materiałów i oni zrobili zdjęcia jego paszportu . González odebrał telefon z SBU (ukraińskich służb wywiadowczych), z którego poinformowano, iż powinien jak najszybciej udać się do ich siedziby. Wrócił do Kijowa. Tam został przesłuchiwany przez cztery długie godziny i oskarżony o to, iż jest rosyjskim agentem, a dowody są tak przekonujące, jak pisanie dla Gary i posiadanie karty bankowej z hiszpańskiego banku Caja Laboral Kutxa. Po tym incydencie González dowiaduje się, iż jego rodzina i przyjaciel zostali odwiedzeni i przesłuchani w Hiszpanii przez CNI. W tym momencie dziennikarz postanawia opuścić Ukrainę i udać się do Hiszpanii, ale nie wcześniej niż odbywa rozmowę w stolicy Ukrainy z konsulem generalnym ambasady Hiszpanii w Kijowie, aby wyjaśnić swoją sprawę.
9.02.2022 r
Gonzalez tuż po przylocie do Hiszpanii, wysyła do przyjaciela nagranie , w którym jest zaskoczony wizytą kontrwywiadu CNI u jego rodziny i faktem, iż jest uważany za rosyjskiego szpiega.
Pod koniec lutego González powrócił do Polski aby kontynuować relacjonowanie konfliktu. Robi to z Polski, dokąd przybywają tysiące uchodźców z Ukrainy.
24.02.2022 r
W rzeczywistości pracownicy ambasady Hiszpanii na Ukrainie, z którymi González spotkał się przed wyjazdem z kraju, również przenieśli się do Polski aby kontynuować swoją działalność konsularną z ambasady Hiszpanii w Warszawie.
26.02.2022 r
W tym dniu o godz. 23:53 (czasu hiszpańskiego) González po raz ostatni pojawia się publicznie w programie laSextaNoche, informując z dworca centralnego miasta Przemyśla o przybyciu ukraińskich uchodźców. O północy hiszpański dziennikarz publikuje swój ostatni tweet.
28.02.2022 r / 29.02.2022 r
Gonzalez został ponownie zatrzymany w hotelu w Przemyślu w pobliżu granicy z zachodnią Ukrainą niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę – w nocy z zarzutami udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko …Polsce. / Art 130 KK /
👇
W jednym z znalezionych przy nim raportów napisanych niedługo po otruciu Skripala w 2018 r stwierdził iż boi się korzystać ze swoich kont więc przerzuca się na gotówkę a karty bankowe wydał swoim bliskim.
Znaleziono też przy nim listy od Borysa Niemcowa z jego fundacji.
Mógł więc je skopiować choćby z komputera Zhanny Niemcowej.
Dzień wcześniej opublikował tego tweeta z dworca w Przemyślu .
„Hay informaciones que hablan de que Polonia no deja entrar a gente no blanca desde #Ucrania. Eso NO es verdad. La frontera está abierta para todos! En la foto con gente de #Nigeria, en otra más estudiantes africanos y gente de #Bangladesh. Todos han salido de Ucrania.”
Według jego prawnika, w tym czasie przygotowywał materiały o uchodźcach dla hiszpańskiej gazety „Publico” i kanału La Sexta.
👇
Polska aresztowała hiszpańskiego dziennikarza podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji | Reuters
Według jego prawnika, w tym czasie przygotowywał materiały o uchodźcach dla hiszpańskiej gazety „Publico” i kanału La Sexta. Reporterzy bez Granic napisali później o warunkach jego przetrzymywania, iż mężczyzna „może brać prysznic raz w tygodniu i przez wiele miesięcy nie zgadzają się na badanie dermatologa, pomimo problemów skórnych”.
👇
Według żony Gonzaleza, Aleksiej Rubcow wysyłał synowi 350-euro miesięcznie z wynajmu ich mieszkania, co polscy śledczy podobno skojarzyli z jego pracą dla służb specjalnych….
2.03.2022 r
Rzeczniczka EH Bildu w Kongresie, Mertxe Aizpurua, podczas swojego wystąpienia na sesji plenarnej na temat wojny na Ukrainie, zwróciła się do prezydenta rządu o wstawiennictwo za Polską o „natychmiastowe” uwolnienie Pabla Gonzáleza. Prezydent Pedro Sánchez odpowiedział, iż konsulat już pracuje nad tą sprawą i ogłosił, iż hiszpańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne już się z nim skontaktowało. „Zgodnie z tym, co poinformował mnie minister spraw zagranicznych, hiszpańskiemu dziennikarzowi zostanie udzielona pomoc konsularna. Jesteśmy już z nim w kontakcie za pośrednictwem naszych służb konsularnych”.
3.03 .2022 r
Druga Izba Karna Sądu Okręgowego w Rzeszowie wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Pabla Gonzáleza. Następnie hiszpański konsulat po raz pierwszy informuje o oskarżeniach wobec dziennikarza i jego miejscu pobytu. „Po 4 dniach zostaliśmy właśnie poinformowani przez Konsulat Hiszpanii w Polsce, iż Pablo González jest oskarżony o przestępstwo szpiegostwa z artykułu 130.1 polskiego kodeksu karnego i iż przebywa w areszcie tymczasowym w więzieniu w Rzeszowie.
4.03.2022 r.
Tego dnia minister spraw zagranicznych José Manuel Albares potwierdza aresztowanie Pabla Gonzáleza i zapewnia, iż czeka on na oficjalną pisemną wiadomość z zarzutami. Kilka godzin później rzecznik prasowy polskiego ministra koordynującego służby specjalne opublikował oświadczenie, w którym potwierdził aresztowanie i poinformował, iż dziennikarz jest oskarżony o szpiegostwo z artykułu 130 § 1 kodeksu karnego, co jest przestępstwem zagrożonym karą do dziesięciu lat więzienia.
„ Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych. Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju. Przed zatrzymaniem podejrzany planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności. Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który w tej chwili poddawany jest szczegółowym analizom. Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.
W dniu 1 marca br. zatrzymanemu postawiono zarzuty z art. 130 par. 1 kk. Czyn zagrożony jest karą więzienia do lat 10. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego obowiązuje stopień alarmowy BRAVO, wprowadzony przez Premiera na wniosek Szefa ABW (w dniach 28 lutego – 15 marca br.).
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Stanisław Żaryn. „
Agent GRU zatrzymany – Służby specjalne – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
4.03.2022
Hiszpański minister Albares spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, nie ujawniając, czy rozmawiali o sprawie uwięzionego obywatela Hiszpanii. Podczas pobytu w Polsce minister spraw zagranicznych Hiszpanii odwiedził również przejście graniczne w Medyce, gdzie spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej oraz ośrodek recepcyjny dla uchodźców w Przemyślu.
7.03.2022 r.
Hiszpański konsul w ambasadzie RP odwiedził Gonzáleza w areszcie jak poinformowała jego małżonka.
9.03.2022
Hiszpański kontrwywiad CNI przeprowadził śledztwo w sprawie dziennikarza Pablo Gonzáleza, aresztowanego w Polsce.
Minister obrony Margarita Robles potwierdziła, iż CNI przeprowadziła śledztwo w sprawie hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzáleza aresztowanego w Polsce, kraju, który oskarża go o bycie rosyjskim szpiegiem. Przyjaciele i krewni reportera relacjonowali, iż agenci hiszpańskiej służby szpiegowskiej skontaktowali się z nimi, gdy González był poszukiwany przez ukraińskie władze, które zaprosiły go do opuszczenia kraju. Dziennikarz udał się następnie do Polski, gdzie został aresztowany.
16.03.2022 r
Albares potwierdza, iż hiszpański dziennikarz Pablo González jest sądzony w Polsce, ale nie wyjaśnia powodu. Przydzielono mu adwokata z urzędu i iż rodzina jest niezwłocznie informowana. Szef MSZ zaznaczył, iż w najbliższy czwartek omówi sytuację dziennikarza ze swoim polskim odpowiednikiem i potwierdził, iż Pablo González „jest formalnie ścigany”.
17.03.2022 r.
Tego dnia hiszpański minister spraw zagranicznych Albares spotkał się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych i na konferencji prasowej po spotkaniu nie odniósł się do sprawy Pabla Gonzáleza.
Hiszpański minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy José Manuel Albares przeprowadził w czwartek wywiad ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rauem, kończąc podróż, której celem było sprawdzenie sytuacji uchodźców przybywających z Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Hiszpanii José Manuel Albares Bueno uścisnęli sobie dłonie podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie 17 marca 2022 r. —EFE.
Ponadto tego samego dnia, podczas swojej podróży do Polski, hiszpański minister spraw zagranicznych odwiedził Przemyśl w towarzystwie burmistrza miasta.
Tymczasem polskie władze domagają się aby adwokat Gonzalo Boye w celu odwiedzenia Gonzáleza w więzieniu, odesłał całą dokumentację, którą tydzień wcześniej przesłał w języku polskim, tym razem wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
21.03.2022 r.
Sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej, Pascual Ignacio Navarro Ríos, potwierdził, iż konsul odwiedził dziennikarza i, podobnie jak Albares już to uczynił, oświadczył, iż przydzielono mu adwokata z urzędu.
23.03.2022 r.
Dwa dni po tych słowach Sekretarza Stanu, rodzina otrzymuje nakaz aresztowania z dnia 03.2022 r przetłumaczony na język hiszpański. W komunikacie tym stwierdza się, iż tymczasowy areszt zostanie przedłużony do 29 maja. Tego samego dnia wyznaczony przez sąd prawnik, który został przydzielony do Pabla Gonzáleza, rezygnuje, jak ujawnił Público, i zostaje przydzielony nowy, również z wyznaczonej przez sąd zmiany. Polska uważa, iż rosyjskie nazwisko dziennikarza Pablo Gonzáleza to jego pseudonim szpiegowski. Wynika to z postanowienia o tymczasowym aresztowaniu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
https://www.publico.es/politica/polonia-considera-nombre-ruso-periodista-pablo-gonzalez-alias-espia.
Premier Sánchez w Polsce nazywa #FreePabloGonzalez „obywatelem” lub „Hiszpanem”, ale bardzo uważa, aby nie powiedzieć „dziennikarz”, aby nie wprawić Polski w zakłopotanie. Nie broni rodaka, który przetrzymywany jest w areszcie od 150 dni .
21.08.2022./ niedziela/
Warszawa.
Ulica Tarczyńska 9.
Przed kawiarnią „Parę Osób” stoi zaparkowane na białoruskich numerach rejestracyjnych, czarne Volvo : 0099TT-7.
Przed kawiarnią znów jest widziany ” w Polsce politolog” o rosyjskim pochodzeniu, współpracujący z KGB i istotny doradca białoruskiego dyktatora Łukaszenki- Yurij Voskrieńskij…
Na podstawie tamtej informacji która pochodziła od białoruskiego analityka @Hajun_BY zrobiłem wtedy tweeta a ówczesny senator a dziś europoseł p. @KrzysztofBrejza skierował zapytanie do ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji p. @Kaminski_M_. Do dziś ani obecny europoseł p. Kamiński ani obecny doradca p. Żaryn nie odpowiedzieli ani na pytania dziennikarzy dotyczące obecności wcześniej wymienionych Rosjan będących „gośćmi” na forum gospodarczym w Karpaczu ani ponownego przyjazdu ” białoruskiego politologa ” do Warszawy.
👇
Według p. red @TadeuszGiczan to Voskrienskij do Karpacza przybył 7.09.2021 r a więc w pierwszy dzień forum.
👇
👇
Po powrocie z Polski jeszcze tego dnia udzielił niestety wywiadu zawierającego najprawdopodobniej kłamstwa, sugerując iż usiłowano go zwerbować / nie chce mi się w to wierzyć/…
Pozwoliłem go sobie przetłumaczyć i polecam szczególnie ten poniższy , prawdopodobnie kłamliwy fragment:
„Gdyby Łatuszka / @PavelLatushka / dowiedział się kto mnie zaprosił ,w 24 godzin opuściłby terytorium Polski „ …
W kolejnym wywiadzie Voskrienskij całej sugerował werbunek za pieniądze.
👇
👇
W żadnym też wypadku nie można lekceważyć i trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie informacje zawarte w artykule @Reset_Oby a dotyczące Pablo Gonzalez Yague, prof Andrzeja Zapałowskiego i konferencji forum Europa-Ukraina zorganizowanej w marcu 2018 r przez Instytut Studiów Wschodnich .
Prof Andrzej Zapałowski był w 2021 r -radnym Przemyśla.
Zapałowski zamiast Kuleja (zycie.pl)
👇
Po dokładnej analizie filmików i zdjęć można stwierdzić iż na lotnisku Gonzalez podał tylko rękę Putinowi a nie było takiego wylewnego przywitania jak chociażby z nielegałami z Słowenii.
Przyjrzyjcie się bardzo dokładnie Państwo filmikowi a także zdjęciu którego udostępnił red @christogrozev .
👇
Christo Grozev w serwisie X: „Putin hugs his personal, favorite hitman. https://t.co/TSlCh3I1QX” / X .
Pokazana jest twarz Pablo Gonzalez Yague kiedy wsiada do samolotu w Ankarze
A także skany z filmiku kiedy wysiada z samolotu w Moskwie.
Jest zasadnicza różnica jak się przywitał rosyjski dyktator z nim a z mordercą Wadimem Krasikovem czy też małżeństwem nielegałów.
W lutym 2024 r o Hiszpana upomniało się jego Ministerstwo Spraw Zagranicznych …
Czy Hiszpania włączyła się dyplomatycznie w sprawę uwolnienia Gonzaleza skoro nie było żadnych dowodów na jego szpiegostwo w Polsce a ta sprawa mogła pomóc w uwolnieniu innych więźniów ?
Gonzalez szpiegował ale fundację Niemcowej.
Andrzej Poczobut jest w więzieniu na Białorusi a nie w Rosji , więc to było jeszcze tym faktem dodatkowo skomplikowane.
Gdyby w grę wchodził jakiś białoruski szpieg być może już od 2021 r mógłby być temat jego wymiany na Andrzeja …
👇
👇
Szef hiszpańskiego MSZ domaga się natychmiastowego procesu Pablo Gonzaleza | TVP INFO
Informacja iż dołączenie Pablo Gonzalez Yague do wymiany więźniów jest zawarta w poniższym tweecie dziennikarki @gallardo_ortega.
Tajne negocjacje mające na celu uwolnienie Evana Gershkovicha rozpoczęły się w czerwcu 2021 r w Genewie podczas spotkania Prezydentów USA i Rosji.
Departament Stanu w tym celu stworzył specjalne biuro złożone z około 20 pracowników na którego czele stanął oficer „Zielonych Beretów „. W listopadzie 2023 r USA zaproponowały wymianę 4 oficerów rosyjskiego wywiadu w tym parę nielegałów z Słowenii ale Putin nie chciał się zgodzić. Podczas wywiadu udzielonemu Tuckerowi Carlsonowi rosyjski dyktator po raz pierwszy dał sygnał iż chodzi mu o Krasikowa ale Niemcy nie chciały się na to zgodzić. Jednak kiedy w wyniku rozmów dyplomacji USA wystosowały oficjalny wniosek to Kanclerz wyraził zgodę.
W dniu 6.02.2024 kiedy Putin udzielał wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi odbyło się spotkanie w Waszyngtonie Prezydenta USA z Kanclerzem Niemiec ale sama rozmowa była otoczona tajemnicą. To wtedy doszło do porozumienia w sprawie Krasikowa.
Matka Evana Gershkovicha, Ella, przybyła na pilne spotkanie z Prezydentem Bidenem o godzinie 10:30 w Białym Domu w czwartek, w 491. dniu przetrzymywania jej syna. Powiedziano jej, żeby przyprowadziła męża Michaiła i córkę Danielle w trzyminutowej rozmowie, która zakończyła się surowym poleceniem: „Nie mów nikomu”.
Operacja nosiła kryptonim „Uwolnić Evana”.
Odzyskanie znanego agenta Wadima Krasikowa było realistycznie jedynym sposobem, w jaki można było przekonać Putina do uwolnienia niesłusznie przetrzymywanego Gershkovicha. Prezydent USA przekonał premiera Słowenii do uwolnienia dwóch rosyjskich szpiegów, podczas gdy dyrektor CIA William Burns udał się na rozmowy do Turcji . Ostatecznie człowiekiem, który przypieczętował umowę, był przerażający płatny zabójca zamknięty w Niemczech.
👇
Aby transakcja wymiany więźniów doszła do skutku, był człowiekiem, którego chciał Putin – czyniąc niemiecki rząd kluczowym trybikiem w negocjacjach.
W kierunku Turcji lecą dwa samoloty podlegające Administracji Prezydenta Rosji .
Jeden z rosyjskich samolotów wyląduje na lotnisku w Ankarze około godziny 17:00.
W Ankarze już czeka samolot będący w dyspozycji Prezydenta USA.
W tym samym czasie z bazy lotniczej Ramstein w Berlinie w kierunku Turcji leci samolot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych .
Morderca z FSB Wadim Krasikow jako pierwszy wychodzi z samolotu…
Ostatecznie rosyjski zabójca posłużył jako podpora wymiany, poprzez uwolnienie z niemieckiego więzienia co jest naprawdę bardzo złym sygnałem dla wielu służb kontrwywiadu…
👇
Niemiecki rząd stwierdził, iż decyzja o uwolnieniu Krasikowa, który odsiadywał wyrok dożywocia za zabójstwo przywódcy czeczeńskich rebeliantów w Berlinie, nie była łatwa. Amerykańscy urzędnicy walczyli o uwolnienie Evana, Whelana i innych więźniów przez rok, kiedy Rosja dała jasno do zrozumienia, iż żadne porozumienie nie jest możliwe bez uwolnienia skazanego zabójcy Krasikowa. Putin lobbował za jego uwolnieniem od 2021 roku. WSJ twierdzi, iż umowa, która musiała zostać zawarta, aby uwolnić Evana, jest dowodem na „sponsorowane przez państwo branie zakładników” przez Rosję, wykorzystując ludzi jako karty przetargowe…
👇
Reporter WSJ Evan Gershkovich jest wolny – WSJ
Czy sprawa Pablo Gonzaleza Yague – Pavela Rubcowa została zakończona jego uwolnieniem i przylotem do Rosji ?
Prawica wraz z byłym kierownictwem służb specjalnych cynicznie wykorzystuje sytuację gdzie wszyscy widzieli lot do Moskwy i przywitanie na lotnisku Wnukowo choć w oficjalnej delegacji Putina był Premier Rosji Biełousow , Naryszkin / szef SVR / oraz Kostiukow / szef GRU /.
Obecne kierownictwo służb jest postawione nie komfortowej sytuacji bo znając z niejawnych dokumentów sprawę musi milczeć aby nie zdekonspirować prawdziwego zleceniodawcę zatrzymania i przetrzymywania 2.5 roku obcokrajowca w więzieniu bez procesu oraz wyroku.
Rzućmy jeszcze okiem jak do tej sprawy podszedł jego adwokat prof Gonzalo Boye /@boye_g /
Na portalu X / dawny Twitter/ umieszczając wymowny artykuł – napisał :
„Zakładnicy polityczni” w zamian za „morderców”?
„Zakładnicy polityczni” w zamian za „morderców”? | Magazyn Overtona (overton-magazin.de)
W rzeczywistości uważamy, iż Polacy zostali wykorzystani przez hiszpańskie służby specjalne, ponieważ ludzie mają tendencję do zapominania, iż Pablo był po raz pierwszy przesłuchiwany na Ukrainie pod koniec 2022 roku w obecności hiszpańskich agentów, a w tym samym czasie hiszpańscy agenci udali się do domów jego żony i matki w Hiszpanii, aby powiedzieć im, iż jest szpiegiem, – powiedział Boye.
Według Boye’a, względy humanitarne były „najważniejsze” w tej decyzji i uznają „wartość i znaczenie dziennikarstwa w społeczeństwie”.
Pablo González zostaje uwolniony w wyniku dużej wymiany więźniów między Rosją a Zachodem (eitb.eus)
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada, iż toczące się postępowania przeciwko Polsce w sprawie naruszeń praworządności zostaną umorzone. Poza komunikatami nic się nie wydarzyło, w geście należało domagać się uwolnienia dziennikarza Pabla Gonzáleza. Bask przebywał w izolatce od prawie dwóch lat i trzech miesięcy, bez żadnych dowodów ani zarzutów o rzekome szpiegostwo rosyjskie.
Nie tylko my jesteśmy rozgoryczeni ale także Słoweńcy czy Niemcy. Nie udowodniono Gonzalezowi żadnych działań szpiegowskich ani werbunku na terytorium kraju , choćby to przyznał rzecznik ministra Siemoniaka pisząc o Gonzalezie który :
” realizował zadania wywiadowcze na terenie Europy ” .
Natomiast nie ma już najmniejszych wątpliwości ze działał na rzecz niezidentyfikowanej jeszcze rosyjskiej służby specjalnej / FSB, SVR lub GRU / infiltrując fundację żony Borysa Niemcowa czy oficjalnie wizytując zakład zbrojeniowy na Ukrainie gdzie zrobił jedno zdjęcie.
Będąc od 2019 r w Polsce infiltrował także środowisko dziennikarzy polskich.
Rosja jest podejrzewana o wspieranie ruchów separatystycznych w Hiszpanii i innych krajach w celu destabilizacji Europy a adwokat Gonzaleza jest podejrzewany przez hiszpańską służbę specjalną CNI o wspieranie separatystycznego ruchu na rzecz niepodległości Katalonii.
Jeśli to jest prawda iż Pablo Gonzalez Yague został zatrzymany w Polsce na wyłącznie prośbę sojuszniczego ,hiszpańskiego CNI no to rzeczywiście nie mieliśmy w żadnym momencie „karty przetargowej” aby walczyć o wymianę na więzionego do tego na Białorusi -Andrzeja Poczobuta.
Gdyby jeszcze w grę wchodził jakiś istotny białoruski szpieg pracujący również dla Rosji a aresztowany w naszym kraju to pewnie byłby jakiś „punkt oparcia” dla naszej dyplomacji.
W trudnym położeniu po decyzjach poprzedników jest obecne kierownictwo prokuratury . Pisze o tym red Jarosław Jakimczyk ….
„Przekazany #FSB Rosji 1 sierpnia br. w Ankarze podejrzany o szpiegostwo dla #GRU Pablo González Yagüe aka Paweł Rubcow mógł już 16 sierpnia br. opuścić Areszt Śledczy w Radomiu. Tego dnia bowiem mijał jego termin aresztowania tymczasowego. Wystarczyło więc, żeby prokuratura nie wystąpiła kolejny raz do sądu o przedłużenie mu aresztu, do którego trafił 2 marca 2022 r., dwa dni po zatrzymaniu przez ABW w Przemyślu. „Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekał w tej sprawie wyłącznie incydentalnie i tylko w zakresie wniosku prokuratora o przedłużenie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. Ostatnia decyzja w tym przedmiocie zapadła w dniu 15 maja 2024 r. w sprawie II AKp 35/24; Sąd Apelacyjny w Lublinie przedłużył tymczasowe aresztowanie o kolejne 3 miesiące, to jest do dnia 16 sierpnia 2024 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie nie został poinformowany o dalszych losach podejrzanego, albowiem żaden przepis nie nakazuje prowadzącemu śledztwo dokonania takiej czynności – jego gospodarzem jest wyłącznie prokurator” – stwierdziła rzeczniczka tegoż sądu, sędzia Barbara du Chateau. Opisane wyżej okoliczności mogą wskazywać na to, iż decyzja o zwolnieniu podejrzanego o szpiegostwo podjęta została pod presją czasu i czynników zewnętrznych, takich jak wola sojuszników, którym zależało na pilnym doprowadzeniu do skutku wymiany szpiegów i więźniów z Rosją. Dowodzi tego również dotychczasowy brak komunikatu @PK_GOV_PL w tej sprawie, która jako organ dysponujący podejrzanym nie wyjaśniła opinii publicznej, jaka była podstawa prawna uwolnienia aresztowanego cudzoziemca i przekazania go Rosjanom. „
Oihana Goiriena, żona baskijskiego dziennikarza Pablo Gonzáleza, która do tej pory nie mogła z nim porozmawiać po jego uwolnieniu, ma nadzieję, iż jej mąż będzie mógł wrócić do Hiszpanii „bez problemów” i iż „ważne iż jest” wolny.
W wypowiedziach dla agencji EFE jego małżonka, która „skacze z radości” ze swoimi dziećmi w ich domu w biskajskim mieście Nabarniz, zaznaczyła, iż nie wie, „jak i kiedy wróci” do Hiszpanii, ale uważa, iż ma wszystkie dokumenty, aby to zrobić, ponieważ sprawa przeciwko niemu w Polsce została zarchiwizowana…
Polska twierdzi, iż zwolniła Pablo Gonzaleza z „lojalności” wobec USA. (efe.com).
I na koniec jeszcze jeden fragment z wymownego artykułu z hiszpańskiego EL Pais a udostępnionego przez prawnika Pablo Gonzaleza…
12.08. 2024.
Śledczy portal FrontStory publikuje swoje dziennikarskie śledztwo. dotyczące partnerki Pablo Gonzaleza Yague .
Państwo pozwolą iż opublikuję tylko istotne ,potwierdzone fragmenty , opuszczając narrację dziennikarzy pozbawioną jakichkolwiek dowodów.
„
- Gdy ABW zatrzymywała Pablo Gonzáleza rosyjski szpieg nie był sam – razem z nim na dołek trafiła jego partnerka, polska dziennikarka. Kobieta od zimy 2022 r. ma zarzut pomocnictwa w szpiegostwie – potwierdza to prokuratura
- Była partnerka Gonzáleza bywa w Sejmie, relacjonuje sytuację na granicy, przygotowuje choćby materiały o szpiegostwie. Tych, którzy pytają o jej rolę w sprawie, straszy prawnikami
- Ich ponad dwuletnia relacja otwierała Gonzálezowi wiele drzwi.
W ich mieszkaniu na lodówce w kuchni wzrok gości przykuwał trójwymiarowy magnes-zabawka. Gdy ktoś podchodził bliżej mógł zobaczyć na magnesie sylwetkę Władimira Putina. Po chwili obraz się rozmywał.
Ta historia jest równie dziwna i nieostra jak groteskowy souvenir z warszawskiej lodówki. Największa szpiegowska afera ostatnich dekad: w centrum Polski, wśród korespondentów i dziennikarzy, sam udając dziennikarza operował Pablo González, etatowy oficer GRU.
O jego zatrzymaniu i wydaleniu w największej od dawna akcji wymiany szpiegów słyszała cała Polska, Gonzálezem interesują się światowe media. Nikt nie wie, iż w tej sprawie brakuje ważnego elementu. Ta historia dotyczy kogoś jeszcze, nie tylko Gonzáleza.
Moskwa, lotnisko Wnukowo, sierpień 2024 r. Na samolot z rosyjskimi szpiegami wymienionymi za więźniów politycznych czeka Władimir Putin. Maszyna ląduje, w tłumie na płycie pojawia się sylwetka wygolonego mężczyzny po czterdziestce. Pablo González vel Paweł Rubcow ostatnie dwa i pół roku spędził w polskim areszcie.
Według polskich służb – to niebezpieczny oficer GRU. Na filmach z lądowania w Moskwie widać, jak Rubcow z Putinem na lotnisku podają sobie dłonie – Rubcow uśmiecha się i kiwa głową. Na tę szczególną okazję włożył t-shirt z postacią szturmowca z Gwiezdnych Wojen i napisem: „Imperium cię potrzebuje”.
ABW prześwietla ściany
Zanim zostanie zatrzymany z 27 na 28 lutego 2022 r. w jednym z hoteli w Przemyślu, przez ponad dwa lata będzie mieszkał i działał w Polsce. Tej samej nocy w 2022 r. razem z nim służby zatrzymają Natalię K. (imię i inicjał zmienione), polską dziennikarkę freelancerkę. Prywatnie – partnerkę Gonzáleza. Gonzálezowi postawią zarzut udziału w działalności obcego wywiadu, partnerce – pomocnictwa w szpiegostwie.
Po zatrzymaniu ABW rewiduje mieszkanie pary w Warszawie (wynajęte miesiąc wcześniej). Scena jak z filmu: kilkunastu funkcjonariuszy prześwietla ściany przenośnym rentgenem, ultrafioletem sprawdza strony w notesach. Agenci zabezpieczają sprzęty, telefony, laptopy, zewnętrzne dyski, znajdują karty płatnicze na rosyjskie nazwisko Gonzáleza – Pawła Rubcowa. W kieszeniach kurtki – paragony z Moskwy.
Za jakiś czas w sprzęcie mężczyzny prokuratura odkryje dowody działalności rzekomego dziennikarza: materiały, które González zdobył rozpracowując Żannę Niemcową, córkę zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty.
Po zatrzymaniu Pablo González trafia do aresztu, traktowany jest jak niebezpieczny osadzony, przez pierwsze miesiące za kratkami izolowany od innych aresztantów. Grozi mu dożywocie.
Sąd nie zgadza się na areszt Natalii K. Czy dlatego, iż zarzuty prokuratury są zbyt słabe? Tak wynika z artykułu na lokalnych stronach Wyborczej – do dzisiaj jedynej dostępnej w sieci publikacji, która informuje o dwójce ludzi (a nie samym Pablo) zamieszanych w skandal szpiegowski.
O tym, iż Natalia K. została zatrzymana wie garstka znajomych, wie też kilkoro dziennikarzy, wiedzą korespondenci. Mało kto z polskich znajomych pary, którzy bywali w ich wspólnym mieszkaniu, zdaje sobie sprawę, iż González posługiwał się również rosyjskim paszportem Pawła Rubcowa. Są wstrząśnięci informacjami o miłym, zabawowym Pablo.
Przez ponad dwa lata od aresztowania dla polskich i zagranicznych mediów González będzie jedynym podejrzanym. Natalia K. wróci na pierwszą linię newsów jako reporterka. O swojej sprawie nigdy publicznie nie wspomni – choć zabiera głos w ważnych debatach.
Petersburg, wakacje z agentem
Żeby dobrze zrozumieć tło historii Pablo Gonzáleza trzeba cofnąć się do lat 30. XX wieku. Po klęsce sił lewicowych w wojnie domowej Andrés González – dziadek Pablo, syn hiszpańskich komunistów – trafia do ZSRR, ojczyzny światowej rewolucji. Pomimo czystek, jakie Stalin regularnie urządza komunistom spoza Rosji, Andrés zadomawia się w Związku Radzieckim.
Na przełomie lat 70. i 80. jego córka, María Elena González, poznaje Aleksieja Rubcowa. W 1982 r. w Moskwie na świat przychodzi Paweł, który z czasem zostanie Pablo.
Po rozwodzie z Aleksiejem, w 1991 r. – roku upadku ZSRR – Maria i Paweł wyjeżdżają do Hiszpanii. Tam chłopiec przyjmuje hiszpańską wersję imienia: Pablo, ale zachowa oba paszporty, hiszpański i rosyjski. Ojciec Rubcowa, Aleksiej, pod koniec lat 90. pracuje w rosyjskich mediach, z informacji Agentstvo wynika, iż jest wtedy menedżerem w RBC.
Mówiący płynnie po rosyjsku Pablo w Hiszpanii kończy slawistykę, zaczyna zajmować się dziennikarstwem.
W tym momencie przerwę Państwu czytanie tego artykułu a wrzucę skan z fragmentu który specjalnie „wyciąłem” ..
👇
Moj krótki komentarz : „NIE WIEMY ALE SIĘ WYPOWIEMY „ , wracamy do dalszej części artykułu …
Nie ma do tej pory żadnych wiarygodnych informacji i dowodów dla jakiej rosyjskiej służby specjalnej Gonzalez wykonywał zadania.
Za takowe uważa się dane z logowania telefonu, dokmenty, zdjęcia czy filmy. Portal Front Story nie przedstawił żadnych informacji a to co zostało napisane jest jak dla mnie nadinterpretacją dziennikarską.
” Częstym towarzyszem wypraw jest fotograf Juan Teixeira – znają się od 2011 r., a od 2018 r. obaj prowadzą stronę www.eulixe.com, wrzucają tam relacje i teksty z zapalnych regionów świata. Zrządzeniem losu głównie tych z zapalnych miejsc, w których interesy ma Federacja Rosyjska: Bliski Wschód, Donbas, kraje byłego ZSRR.
Część publikacji na www.eulixe.com w zawoalowany sposób wpisuje się rosyjskie w narracje.
Portal obu Hiszpanów powstaje już po wycieczce Pablo z Moskwy do Petersburga i z powrotem. Według portalu Agentstvo w czerwcu 2017 r. González podróżuje w obie strony tym samym samolotem, co oficer GRU Siergiej Turbin. Czy się znają? To pewne: za bilety obu mężczyzn zapłacono z tego samego konta, w tej samej transakcji.
Moja uwaga – BRAK SZCZEGÓŁOWEJ INFORMACJI O KONCIE . Czytamy dalej …
„Turbin to w GRU nie byle kto – jak ujawnił Christo Grozev z The Insider, jest związany z Piątym Departamentem, który prowadzi program „nielegałów”, rosyjskich agentów funkcjonujących na Zachodzie w ukryciu, zalegendowanych pod fikcyjnymi tożsamościami. Rosja buduje i utrzymuje sieć „nielegałów” wykorzystując ludzi o skomplikowanych i rozsianych geograficznie związkach rodzinnych.
Zadanie: szpiegować Niemcową
Znajomość języków i przyjazne usposobienie otwierają drzwi i otwierają ludzi. Legenda katalońskiego freelancera i legitymacja prasowa pozwalają swobodnie jeździć w rejony zapalne, dokumentować wydarzenia, fotografować i nagrywać.
Co ma z tych podróży GRU? González buduje kontakty w środowiskach dziennikarskich i zbiera informacje, ktore mogą być przydatne dla rosyjskiego wywiadu.To tylko jeden z celów – dla rosyjskich służb oprócz twardego szpiegostwa liczy się wpływ na zachodnią opinię publiczną. Publikacje i posty dziennikarza w mediach społecznościowych nikogo nie dziwią (González publikuje po hiszpańsku i angielsku).
Ale ambicje GRU są większe, niż legendowanie „nielegała” jako reportera.
Żanna Niemcowa uciekła z Rosji, od 2015 r. w Niemczech prowadzi fundację imienia swojego ojca (Fundacja im. Borisa Niemcowa na rzecz Wolności). Mniej więcej w 2016 r.w jej otoczeniu pojawia się Pablo González – jest ujmujący, przyjazny, wie, jak nawiązać bliską relację. Z nieoficjalnych ustaleń FRONTSTORY.PL wynika, iż za jakiś czas to właśnie Niemcowa będzie pomagać polskim śledczym analizować materiały znalezione u Gonzáleza. W rozmowie z niezależną redakcją śledczą Agentsvo w maju 2023 r. Niemcowa potwierdziła, iż wiąże ją umowa z polskimi władzami, dlatego nie może mówić o szczegółach sprawy.
Obecność w orbicie Niemcowej to dla GRU duża sprawa – pozwala zainstalować służby Putina w środowisku rosyjskiej opozycji. W czerwcu 2017 r. González pojawia się w Bonn na ceremonii wręczenia nagrody im. Niemcowa. Według Agentsva prosi uczestnika imprezy o pośrednictwo, chce zrobić wywiad z opozycyjnym dziennikarzem Władimirem Karą-Murzą (wywiad ukaże się w baskijskiej, lewicowej gazecie Gara), który dochodzi do siebie po otruciu przez rosyjskie służby.
Według gazety „El Independiente” od 2016 r., farbowanemu reporterowi z korzeniami w Moskwie przyglądają się hiszpańskie służby. Mniej więcej w tym czasie Pablo bierze udział w konferencji z Ilją Jaszynem, rosyjskim opozycjonistą. Jaszyn, jeden z uwolnionych w ramach wymiany więźniów za szpiegów, już po wylocie z Rosji opowie o swoich przeczuciach – iż González informował Kreml o działaniach opozycjonistów.
Jesienią 2019 r. González-Rubcow pojawia się na konferencji zorganizowanej przez serwis Bonanza Media na temat zestrzelenia samolotu MH17 – serwis jest częścią operacji informacyjnej związanej z GRU (ma podważać ustalenia międzynarodowego śledztwa, które wykazało, iż za zestrzeleniem samolotu stały rosyjskie służby). Program Bonanza nadzoruje wysoki rangą generał GRU, Andriej Ilczenko. Tak się składa, iż to również on nadzoruje program „nielegałów”.
González-Rubcow publikuje artykuł po tej konferencji na swoim portalu.
Do Syrii za pieniądze Moskwy
W tym czasie, jesienią 2019 r., González-Rubcow funkcjonuje już w Warszawie.
Nawiązuje relację z dziennikarką Natalią K. (nie wiemy, kiedy i gdzie dokładnie się poznają). Wynajmują mieszkanie w Warszawie, razem podróżują. Podobnie jak sam Pablo do tej pory – w rejony zapalne.
On publikuje w katalońskich lub hiszpańskich mediach (Gara, Público, laSexta), współpracuje też ze znanym na całym świecie Voice of America i Deutsche Welle. Ona – energiczna, znająca języki – relacjonuje wydarzenia z Polski i ze świata dla komercyjnych, głównie zagranicznych stacji. Od lat także jeździ do Donbasu i Ukrainy, na granicę polsko-białoruską, bywa w Nagornym Karabachu, w Senegalu, na Zachodnim Brzegu. Nie wiemy, w ilu podróżach biorą udział razem z Pablo od czasu, gdy są parą. Wiemy, iż współpracują zawodowo.
W 2019 r. González-Rubcow jedzie także do Syrii. Po powrocie z wycieczki, organizowanej przez rosyjski rząd, publikuje krzepiący tekst o relacjach syryjsko-rosyjskich: „Pomoc Moskwy wzmocniła siły syryjskie i uratowała życie wielu żołnierzy” – pisze.
Znają wszystkich i wszyscy ich znają.
Przez warszawskie mieszkanie Natalii i Pablo przewijają się znajomi, w tym ze świata mediów. Językiem dyskusji często jest angielski. Wpadają korespondenci, przychodzą pogadać aktywiści.
Opowiada jeden ze znajomych, który chce pozostać anonimowy: – Dzisiaj patrzę na to inaczej, ale czasem komuś brakowało prądu w komórce czy w laptopie. Nie mówiąc o pracy na wyjeździe, tam zawsze dużo się działo, latały ładowarki, powerbanki. Teraz się zastanawiam, czy on mógł zasysać od nas jakieś dane, kogoś rozpracowywać.
González chętnie jeździ na festiwale fotograficzne – w sieci znajdujemy jego zdjęcia z FotoCampu (2020 r.), z plakietką VIP, którą otrzymał jako „osoba towarzysząca” – Z perspektywy czasu nie dziwi mnie to, ponieważ na FotoCampie przewija się m.in. elita dziennikarzy i fotoreporterów – więc impreza może być wartościowa, jeżeli chodzi o kontakty, informacje. Z tego co pamiętam, trzymał się raczej na uboczu – opowiada nam nieoficjalnie jeden z uczestników. Gonzaleza interesuje fotografia dokumentalna.
– Dzięki relacji z Natalią miał dostęp do różnych kontaktów, środowisk, chodził na piwo z korespondentami, budował relacje, wzbudzał zaufanie – pamięta inny z naszych rozmówców z kręgu Pablo i Natalii.
– Miły, nie do przepicia, poglądy lewicowe – charakteryzuje inny.
Znajomy Natalii i Pablo (jak wszyscy pozostali, chce pozostać anonimowy) wspomina: – Czasem nagrywał jakieś filmiki, wywiady, robił zdjęcia, mówił, iż to dla hiszpańskich mediów. Nie wiem co z tego publikował, nie zwracaliśmy na to uwagi.
Od Stalina do Nawalnego
Pablo – przynajmniej ten z warszawskiej „legendy” GRU – to zagorzały fan Star Wars. Wielbiciel złowieszczego Imperium. To ciemna strona mocy, żartuje, walczyła o ład w Galaktyce.
W 2019 r. pisze w Eulixe o rozczarowaniu Ukraińców Majdanem, o wyborach w Ukrainie (wspomina o możliwych oszustwach wyborczych), silnych podziałach i niepokojach w społeczeństwie. Analizuje wybory w Polsce i Hiszpanii, w 2020 r. publikuje tekst podważający historię II wojny światowej w sposób zgodny z narracją Kremla (utrzymującą, iż Polska przyczyniła się do wojny prowadząc agresywną politykę wobec ZSRR). Artykuł kończy cytatem ze Stalina. Publikuje też analizę akcji otrucia Nawalnego – z hipotezą, iż nie stali za tym Rosjanie (niedługo później Bellingcat ujawni skład komanda rosyjskich służb, które próbowało zabić Nawalnego nowiczokiem).
W jednym z wywiadów dla hiszpańskiego portalu bagatelizuje słynne śledztwo Fundacji Nawalnego o pałacu Putina, uznając je za „dziecinne i dla naiwnej publiczności”: „Nie mam wątpliwości, iż prezydent Rosji ma wielu bogatych znajomych – ale czy ten pałac został opłacony z publicznych pieniędzy? Nie. Został kupiony przez prywatnych ludzi za ich własne pieniądze, które przypuszczalnie zarobili uczciwie, choć z przychylnością Kremla.”
W tym samym wywiadzie opowiada o nazistach w Ukrainie i o tym, iż Polska nie chce silnej Ukrainy, bo marzy jej się „Polska od morza do morza”.
González jest skuteczny, udaje mu się opublikować tekst w prestiżowym polskim piśmie. W październiku 2020 r. wypuszcza w eulixe.com tekst o uchodźcach z Syrii w Górnym Karabachu, w tym samym czasie tekst na ten sam temat ukazuje się w „Tygodniku Powszechnym”.
Sytuacja w Górnym Karabachu się wówczas zaostrza, na granicy z Armenią jest rosyjskie wojsko. Opowiada jeden z korespondentów, który spotkał Gonzáleza-Rubcowa w Stepanakercie: – Był miły, ale zachowywał się z dystansem. Przyjechał wcześniej, pokazał nam lokalną knajpę, bo trudno było dostać jedzenie. Pracował w Stepanakercie przez trzy dni, a później, co mnie bardzo zaskoczyło, nagle pojechał na spotkanie z premierem Armenii. To o tyle dziwne, iż sytuacja była gorąca i trudno było z kimkolwiek umówić się na wywiad.
Jesienią 2021 r. González dalej relacjonuje m.in. wojnę w Karabachu i protesty w Kazachstanie. Jeździ też pod granicę polsko-białoruską, relacjonuje kryzys uchodźczy i protesty kobiet, pojawia się na forum w Karpaczu (ponownie), wrzuca zdjęcie spod siedziby Radia Maryja i przeprowadza wywiad z ludźmi z Ordo Iuris.
Archiwa #ORDO IURIS – FRONTSTORY.PL
Mój chłopak, rosyjski szpieg
Na przełomie 2021 i 2022 r. wokół Gonzáleza-Rubcowa robi się gęsto. O jego działalności wiedzą już hiszpańskie służby, wie brytyjskie MI6 i polskie ABW. Sieć zaciska się, gdy na początku lutego 2022 r., krótko przed wojną, González w okolicach Donbasu zostaje zatrzymany przez ukraińskie SBU podczas nagrywania rzekomego wejścia na żywo w telewizji – kamera jest ustawiona w ten sposób, iż w kadrze znajdują się wojskowy sprzęt i ukraińscy żołnierze. González o zatrzymaniu przez SBU napisze na swoim profilu na Twitterze
SBU zabiera mu paszport i telefon, każe jechać z linii frontu na przesłuchanie do Kijowa. Tam González-Rubcow dostaje wilczy bilet, ma natychmiast opuścić kraj i nie wracać na Ukrainę.
Wiemy, iż na wiele miesięcy przed wybuchem wojny Natalia K. sama nabiera wątpliwości, czy jej partner nie współpracuje z rosyjskimi służbami (nie możemy ujawnić źródła tej informacji). Nie wiemy, co robi ze swoimi wątpliwościami. Gdy kilka dni temu chcemy ją o to dopytać, w odpowiedzi grozi, iż jeżeli ujawnimy jej nazwisko – zasypie nas kosztownymi pozwami (twierdzi, iż reprezentuje ją wpływowy warszawski prawnik).
Od czasu zatrzymania pary w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r. Natalia K. ma zarzut pomocnictwa w szpiegostwie, sprawa nie trafiła jednak do sądu. Czy powrót Pablo Gonzáleza-Rubcowa do Moskwy coś zmieni? Od rzecznika Prokuratury Krajowej dostajemy krótką odpowiedź: „Ma w tej sprawie zarzuty pomocnictwa do przestępstwa z art. 130 par. 1 kk. Postępowanie w tym zakresie jest normalnie kontynuowane.” (Na pytanie, co stanie się formalnie ze śledztwem w sprawie Gonzaleza po jego wymianie – prokuratura odmawia odpowiedzi).
Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla, iż pomocnictwo w polskim prawie może być rozumiane szeroko: – Przepisy prawa karnego powinny być jasne, a tu są bardzo rozmazane granice. Wszystko może być pomocnictwem – osoba, która lizała i naklejała znaczki na list, w którym był zniesławiający anonim, została skazana za pomocnictwo i ukarana 5 tys. zł grzywny. Przy odrobinie złej woli pomocnictwem może być więc wszystko, co pomaga w szpiegostwie. Pod warunkiem, iż pomocnik ma świadomość, komu pomaga i iż jego działanie służy szpiegostwu.
Poza grupą znajomych pary, którzy są przekonani, iż Natalia padła ofiarą nieszczęśliwej miłości, o śledztwie nikt nie słyszy. Po aresztowaniu Gonzáleza w nieformalnych rozmowach Natalia długo broni partnera, bagatelizuje ustalenia prokuratury, załatwia mężczyźnie książki do aresztu.
Według hiszpańskiego El Independiente Natalia K. po zatrzymaniu nie wie, iż Pablo nie ma rozwodu, iż była żona z trójką dzieci jest przez cały czas oficjalną i aktualną żoną. Początkowo kobieta ma organizować choćby pieniądze na prawników dla Gonzáleza. Jej znajomi w nieoficjalnych rozmowach z FRONTSTORY.PL twierdzą , iż dopiero w ostatnich miesiącach zaczyna odcinać się od szpiega GRU.
Jeszcze zimą 2022 r. Natalia K. wraca na pierwszą linię newsów. O swoich zarzutach nigdy publicznie nie wspomina – choć zabiera głos w ważnych debatach. Bywa w Sejmie, relacjonuje sytuację na granicy, uczestniczy w konferencji NATO, opowiada o sytuacji w Polsce dla czołowych zagranicznych mediów.
Nic nie wskazuje na to iż redakcje, dla których pracuje, wiedzą o tym, iż ma zarzut w głośnej, szpiegowskiej aferze.
#FREEPABLO, rosyjska operacja wpływu
Po aresztowaniu polscy znajomi Gonzáleza długo mają wątpliwości co do jego winy – zwłaszcza aktywiści, którzy na własnej skórze doświadczyli działań ziobrowej prokuratury. González trafia za kraty w momencie, gdy niezależni dziennikarze w Polsce są atakowani przez rząd, służby i propagandowe media.
Kampania jest skuteczna. Hiszpańskie media relacjonują sprawę, organizacje broniące praw dziennikarzy, z Reporterami bez Granic (RSF) na czele wydają gromkie oświadczenia. Kataloński parlament kontrolowany przez secesjonistów domaga się uwolnienia Gonzáleza, o Gonzáleza regularnie upominają się politycy hiszpańskiej skrajnej lewicy.
Szef hiszpańskiego MSZ długo unika wypowiadania się w tej sprawie, w końcu przyznaje, iż zarzuty są poważne (atakują go obrońcy Gonzáleza i katalońscy secesjoniści).
Na miesiąc przed wymianą zachodnich więźniów na rosyjskich szpiegów hasztag #FreePablo wygeneruje 244 wzmianki z zasięgiem 2,6 mln; dane z Brand24). Analiza strony freepablogonzalez.org i domeny, która do niej przekierowuje prowadzi donikąd – prawdziwe domeny są schowane za tzw. pośrednikami anonimizującymi.
Na czele kampanii stoi Juan Teixeira, przypomnijmy – przyjaciel Gonzáleza i współtwórca portalu Eulixe, towarzysz podróży do Donbasu. Działa w organizacji, która zbiera pieniądze i podpisy pod petycjami w obronie Gonzáleza. Z mediów społecznościowych Teixeiry, które przeanalizowali researcherzy Fundacji Info Ops, wynika, iż autor ma m.in. poglądy antyamerykańskie, antyizraelskie, propalestyńskie i rewolucyjne.
Pytamy Teixeirę m.in. o to, czy wspólny portal z Pablo był finansowany ze źródeł w Rosji – nie dostajemy odpowiedzi.
W kampanię w Hiszpanii zaangażowana jest oficjalna, hiszpańska partnerka Gonzáleza i matka trójki jego dzieci, Oihana Goiriena. Po zatrzymaniu Goiriena regularnie udziela wywiadów w mediach.
Ale realnym spiritus movens kampanii jest wpływowy prawnik Gonzáleza, Gonzalo Boye. Często pojawia się w sprawach z rosyjskimi wątkami w tle – jest adwokatem byłego premiera Carlosa Puigdemonta, który szukał wojskowego i finansowego wsparcia Rosji dla secesji Katalonii.
Dziennikarskie śledztwo OCCRP ujawniło, iż w przeddzień głosowania w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 r. Puigdemont spotkał się w Barcelonie z Nikolau Sadovnikovem, który miał mu w imieniu Rosji zaoferować pomoc gospodarczą i wojskową dla niepodległej Katalonii w zamian m.in. za przepisy, które sprzyjałyby wykorzystaniu kryptowalut.
W Hiszpanii toczy się śledztwo w sprawie powiązań katalońskich separatystów z Kremlem – jest nim objęty zarówno Puidgemont, jak i prawnik Gonzalo Boye, który odwiedzał Gonzáleza w radomskim areszcie.
Z uwagi na tajemnicę
O zatrzymaniu i wydaleniu Gonzáleza słyszeli wszyscy. O wątku Natalii K. – prawie nikt. Dlaczego w sprawie, która wszystkich porusza, brakuje tego elementu?
Żeby ułożyć te puzzle spotykamy się z Natalią K. Jaka jest jej rola i status w śledztwie? Gdy słyszy, o co pytamy, kończy rozmowę i zapowiada pozew.
– Jesteś dziennikarką. Myślisz, iż można opisać historię Pablo bez waszej relacji? – dopytujemy.
Natalia milczy. Gdy po kilku dniach zadajemy jej pytania, przysyła mejla: „W odpowiedzi na Państwa pytania informuję, iż w związku z toczącym się postępowaniem moje dane osobowe (lub dane mogące ujawnić moją tożsamość) muszą pozostać utajnione. Ponadto, z uwagi na toczące się śledztwo i jego tajemnicę, nie mogę udzielać Państwu żadnych informacji. Wszelkie pytania proszę kierować do Prokuratury.”
Magnes z Putinem. Ujawniamy zarzuty dla partnerki szpiega Pablo Gonzáleza – FRONTSTORY.PL
14.08.2024.
Piotr Nisztor
Wygląda więc na to iż informacje w 2022 r zdobyto przy pomocy izraelskiego systemu inwigilacji PEGASUS….
Czas pokaże co w przyszłości będzie się działo z Pablo Gonzalezem Yague – Pavlem Rubcowem…
19.08.2024
Według dziennika Fakt lokalizacja, gdzie mieszkał Rubcow/ Gonzalez z dziennikarką Magdaleną Ch, to blok w Warszawie – przy ulicy Grzybowskiej 5.
Dziękując Państwu za uwagę zapraszam na moją stronę informacyjną – Świat Wywiadu i Tajnych Służb (mirekszczerba.pl) .