Przemyt ponad 700 przedmiotów kolekcjonerskich udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściach granicznych w Dołhobyczowie i Terespolu. Podróżni, mimo iż mieli taki obowiązek, nie zgłosili towarów przy przekraczaniu granicy.
Przejście graniczne w Dołhobyczowie: Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli przedmioty o charakterze kolekcjonerskim w podręcznym bagażu kierowcy autobusu, obywatela Ukrainy. Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy mężczyzna nie zgłosił kolekcji do kontroli celnej, mimo iż taki obowiązek wynika z przepisów regulujących zasady przewozu towarów przez granicę. W bagażu miał ponad 600 eksponatów, w tym: 491 kolekcjonerskich monet, 79 banknotów, 11 orderów, a także przypinki i kolekcjonerskie certyfikaty medali.
Rynkową wartość zatrzymanych przedmiotów wstępnie oszacowano na około 1,2 tys. zł. Ostateczną opinię co do wartości kolekcji wyda niezależny rzeczoznawca.
Drogowe przejście graniczne w Terespolu: W bagażu mieszkanki Białorusi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli 84 monety kolekcjonerskie. Kobieta twierdziła, iż eksponaty należą do jej znajomej, która poprosiła o przewiezienie ich do Włoch.
W tym przypadku co do wartości zbioru również wypowie się rzeczoznawca. Według oświadczenia podróżnej kolekcja warta jest około 200 dolarów USA.
W obu przypadkach, w związku z przemytem, przeciwko podróżnym wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, iż na przywóz do Polski dóbr kultury, przedmiotów o charakterze kolekcjonerskim, nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. jeżeli jednak przywóz dokonywany jest z państw, które nie należą do Unii Europejskiej – podróżny ma obowiązek zgłosić takie towary w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną, i opłacić należności podatkowe, o ile takowe są wymagane.
Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie
fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie