Po ponad trzech dekadach do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powróciła cenna ikona przedstawiająca „Nierukotwornyj obraz Chrystusa” – wizerunek Zbawiciela ukazany na białej chuście, rozpiętej za dwa rogi.
— Odzyskana ikona przedstawia tzw. “Nierukotwornyj obraz Chrystusa” – wizerunek Zbawiciela ukazany na białej chuście, rozpiętej za dwa rogi. Obiekt powstał najprawdopodobniej na terenie Rosji, pod koniec XVII lub na przełomie XVIII i XIX wieku. Ikona została namalowana techniką tempery jajecznej na desce, a jej wymiary to 54 na 47 cm”
– poinformowało Muzeum Warmii i Mazur. Ikona ta, podobnie jak 29 innych, została ukradziona w grudniu 1990 roku z olsztyńskiego zamku.
Kradzież 29 ikon to jedna z najbardziej zagadkowych i do dziś niewyjaśnionych spraw kryminalnych, do jakich doszło w Olsztynie po przemianach ustrojowych w 1989 roku.
— Początek lat 90., czyli pierwsze lata transformacji w Polsce, to czas, gdy z polskich muzeów wciąż ginęło wiele cennych obiektów. Standardy zabezpieczania zbiorów w muzeach były wówczas zupełnie inne niż w tej chwili (słynne “plomby” z plasteliny w kapslu). Kolekcji muzealnych jeszcze powszechnie nie digitalizowano, a internet dopiero raczkował. kooperacja służb polskich i zagranicznych, zwłaszcza zachodnioeuropejskich, zaczynała się kształtować po ponad 40 latach zamrożenia. Złodzieje dzieł sztuki doskonale o tym wszystkim wiedzieli i nie próżnowali — tak napisała o realiach tamtego okresu ekspertka z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ewa Witkowska w piśmie “Cenne, bezcenne, utracone” wydanego w ubiegłym roku.