SG: minionej doby 40 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

4 godzin temu

Minionej doby zanotowano 40 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. Doszło do kolejnych incydentów, zatrzymano też dwoje tzw. kurierów nielegalnych migrantów

Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, pochodzili m.in. z Komorów, Pakistanu i Jemenu – poinformował Michał Bura z Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.

Od początku roku SG zanotowała w Podlaskiem ponad 27 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Nielegalni migranci pochodzili z 49 krajów.

W okolicach Michałowa (Podlaskie) doszło minionej doby do kolejnych incydentów. Cudzoziemcy, znajdujący się za stalową barierą, rzucali kamieniami w kierunku polskich patroli. Nikt nie ucierpiał.

Zatrzymano dwoje kolejnych kurierów. 35–letnia obywatelka Ukrainy przewoziła pięciu nielegalnych migrantów. Kolejny kurier, również pochodzący z Ukrainy, jechał na tzw. pinezkę, aby odebrać inną grupę osób po nielegalnym przekroczeniu granicy.

Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września na następne 90 dni.

Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.

SG podała w ubiegłym tygodniu, iż do końca roku powinna się zakończyć – prowadzona w tej chwili – modernizacja zarówno stalowej zapory, która stoi na 186 km granicy z Białorusią, jak i bariery elektronicznej.

Na zaporze stalowej, która ma ponad pięć metrów wysokości, montowane są dwa pasy poprzecznych wzmocnień, aby zapobiec rozginaniu pionowych przęseł. Na jednym takim pasie wzmocnień jest dodatkowo montowany drut ostrzowy – concertina.

Prace realizowane są także przy barierze elektronicznej. Jak informował wcześniej POSG, chodzi m.in o budowę takich zabezpieczeń (ok. 500 słupów z kamerami dzienno-nocnymi i termowizyjnymi) na 47 km na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. W połowie września rozpoczęła się też budowa 172 km zapory elektronicznej na granicy z Białorusią w województwie lubelskim.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału