Kobiety nie popełniają samobójstw tak często jak mężczyźni. Na jedną kobietę odbierającą sobie życie przypada bowiem aż pięciu mężczyzn. Najczęstszy wiek, w którym decydujemy się skończyć ze sobą przypada między 45 a 64 rokiem życia. To właśnie wtedy mamy wrażenie, iż nie damy rady żyć dalej w ten sam sposób jak dotychczas. Odczuwamy wszystkimi komórkami ciała, iż nie ma nadziei…. Samobójstwo w Polsce ma jednak nie twarz kobiety, a mężczyzny. Nie znaczy to, iż kobiety nie decydują się nigdy na tak radykalny krok. Decydują się, ale znacznie rzadziej niż panowie.

Statystyki są bezlitosne
W 2022 roku życie odebrało sobie 847 kobiet. To więcej o 7% niż w roku 2021. Dla porównania w tym samym 2022 roku skutecznie życie odebrało sobie pięć razy więcej mężczyzn niż kobiet. Liczba ta wynosi 4261 osób.
Bardzo zbliżone liczby, choć na szczęście niższe dotyczą roku 2024 roku, kiedy 4088 mężczyzn odebrało sobie życie i 757 kobiet. Dla porównania rok wcześniej śmierć samobójczą poniosło 388 osób więcej. Na szczęście po latach niebezpiecznej tendencji wzrostowej w końcu odnotowano najwyższy spadek liczby samobójstw od 10 lat.
Statystyki pokazują, iż szczyt w zakresie samobójstwo odnotowano w 2022 roku. Na szczęście w kolejnych latach nastąpił znaczący spadek częstotliwości kończenia życia w tak drastyczny sposób. Przyczynę poprawy sytuacji upatruje się w zakończeniu stanu epidemii ogłoszonej w wyniku COVID-19 i poprawie sytuacji z dostępem do lekarzy.
Kobiety popełniają samobójstwo z nieco innych powodów
Mężczyźni aż pięciokrotnie częściej kończą życie samobójstwem niż kobiety. Eksperci wskazują, ze dzieje się tak dlatego, iż panowie mają poczucie, iż muszą być silni, niezależnie od sytuacji Nie mają w swoim mniemaniu takiego przyzwolenia na słabość jak kobiety. Gdy w ich życiu dzieje się źle, to często się załamują. Zamiast dać sobie przyzwolenie na gorszy czas, próbują na siłę rozwiązać sytuację. Oczekują szybkich i zadowalających efektów. Nie przyjmują do wiadomość, iż rozwiązanie czasem potrzebuje czasu…
Wiązanie swojego poczucia wartości z pracą sprawia, iż wraz z utratą dochodu panowie popadają w beznadzieje. Gorszy okres w firmie bywa, iż tak długo wypierają, iż aż doprowadzają do sytuacji ocenianej, jako „bez wyjścia”. Niekiedy zamiast skutecznie działać, zaprzeczają problemom. Nie przyznają się do nich przed partnerką, rodziną. Grają, robiąc dobrą minę do złej gry. Tym sposobem nie dają sobie pomóc.
Panowie często mocno ryzykują, co wiąże się często z potrzebą zmierzenia się z niepowodzeniem. Niestety nie wszyscy potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Załamują się, oceniają trudną sytuację jako konsekwencje swoich błędów, a nie tak, jak często patrzą na sytuację kobiety – jako na wynik splotu kilku nieprzyjemnych czynników.
Wysoka presja spoczywająca na mężczyzn, potrzeba sukcesów i często wielka odpowiedzialność, jaka na nich spoczywa sprawia, iż panowie dużo częściej nie widzą dla siebie szans. Kobiety w tym czasie, gdy spotyka ich trudny czas, szukają wsparcia, a także dają sobie potrzebny czas na wyjście ze złej sytuacji. Mają one też większe przyzwolenie na okazywanie słabości. Panowie sobie jej niestety nie dają.
Dlaczego kobiety popełniają samobójstwa?
Kobiety popełniają samobójstwa z nieco innych powodów niż mężczyźni. Rzadziej przyczyną jest utrata pracy, czy kryzys w życiu zawodowym, dużo częściej jest to zawód miłosny, znęcanie się psychiczne i fizyczne, uczucie beznadziei i potrzeba ucieczki z sytuacji bez wyjścia.
Samobójstwo jest zarówno u mężczyzn jak i u kobiet podyktowane depresją. O ile jednak w przypadku kobiet depresja ma często bardziej klasyczny przebieg, o tyle u mężczyzn często objawia się agresją. Z tego powodu bywa nierozpoznana, często też zachowanie mężczyzn z depresją bywa źle odbierane. Panowie nie otrzymują tak potrzebnego zrozumienia i wsparcia. Są szalenie samotni.
Kobiety odbierają sobie życia na skutek traumatycznych zbiegów wydarzeń, na przykład z powodu utraty bliskiej osoby, a także zawodu miłosnego. Rzadko jednak decyzja o samobójstwie podejmowana jest świadomie, zwykle kobieta jest zmuszona w wyniku choroby, która przebiega w taki sposób, iż nie daje wizji poprawy. Panuje wtedy przekonanie, iż nic dobrego w życiu już się nie przytrafi, wszystko jest stracone…
Kiedy najczęściej kobiety popełniają samobójstwo?
Największe ryzyko popełniania samobójstwa przez kobiety przypada na okres między 45 a 64 rokiem życia. Innymi słowy najczęściej panie odbierają sobie życie po 40.
Dzieje się tak na skutek splotu różnych czynników. Kobieta kończąca swoje życie jest najczęściej sama. Może czuć się samotna w tłumie. Niekoniecznie chodzi o brak osób wokół, ale o jej uczucie osamotnienia. Nie zawsze jest mowa o logicznych podstawach, ale o chorobie, która dotyka miliony osób na całym świecie. Sprawia ona, iż odrzucamy pomoc innych, mimo iż jest ona nam ona oferowana. Depresja prowadzi do automatycznego izolowania się, wbrew wszystkiemu i wszystkim. Ból istnienia jest tak silny, iż kończy się niestety tragicznie. Wyzwaniem jest niestety choćby przyznanie się do tego, iż potrzebujemy pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
Samobójstwo to akt ostateczny. Wynik poddania się i poczucia, iż nie ma już szans na dobre życie. Bardzo istotne jest to, aby w razie zauważenia u siebie myśli samobójczych, poprosić o pomoc. Na początek może to być wykonanie telefonu:
- 116 123 to telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 22.
- 22 484 88 01 to antydepresyjny telefon zaufania ITAKA
- 800 120 002 to bezpłatny całodobowy telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia”