Ruszyła akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. Służby apelują o rozsądek podczas wakacji

1 godzina temu

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany w Tychach zainaugurowano wojewódzką odsłonę ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, którzy przypominali, jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą, na drogach i podczas letniego wypoczynku.


Inauguracja odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej prowadzonej przez Policję oraz rozpoczęła wojewódzkie działania „Bezpieczne Wakacje 2026”. Ich celem jest zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas letniego wypoczynku.

Podczas briefingu prasowego podkreślano, iż bezpieczeństwo w czasie wakacji zależy przede wszystkim od odpowiedzialnych decyzji i przestrzegania podstawowych zasad. W działania zaangażowane są policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, WOPR, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz wiele innych instytucji.

– Dzisiaj inaugurujemy akcję „Bezpieczne Wakacje 2026”. Nasze działania ukierunkowane są przede wszystkim na wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, ale oczywiście mamy na uwadze bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszego regionu – powiedział Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski.

Pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy

Jednym z głównych punktów wydarzenia były widowiskowe pokazy ratownictwa wodnego przygotowane przez Śląskie WOPR. Ratownicy zaprezentowali akcję udzielania pomocy osobie tonącej z wykorzystaniem łodzi motorowej i skutera wodnego, zwracając uwagę na znaczenie szybkiej reakcji oraz współpracy wszystkich służb podczas akcji ratunkowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Uczestnicy mogli samodzielnie przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach szkoleniowych.

Edukacja przez zabawę

Na Paprocanach przygotowano także liczne stoiska edukacyjne. Policjanci prezentowali radiowozy, motocykle oraz sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby. Technik kryminalistyki uczył podstaw daktyloskopii, a najmłodszych tradycyjnie odwiedził policyjny Sznupek.

Swoje wyposażenie prezentowali również strażacy, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz ratownicy wodni.

Wakacje pod okiem służb

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie” będzie prowadzona do końca września. W tym czasie policjanci będą organizować spotkania profilaktyczne, prowadzić kontrole autokarów przewożących dzieci na kolonie i obozy oraz nadzorować bezpieczeństwo w rejonach kąpielisk, akwenów i popularnych miejsc wypoczynku.

Integralną częścią przedsięwzięcia jest także konkurs plastyczno-filmowy „LETNI przeWODNIK”, promujący bezpieczne zachowania podczas wakacji.

Bezpieczny wypoczynek zaczyna się od odpowiedzialnych decyzji – korzystania wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, adekwatnej opieki nad dziećmi oraz reagowania na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu.


źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ŚUW, KMP Tychy, KWP Katowice

Idź do oryginalnego materiału