Rozbito tzw. mafię śmieciową, która trudniła się składowaniem nielegalnych odpadów na terenie Polski

2 dni temu
Zdjęcie: Kolejne zatrzymania członków mafii śmieciowej. fot. KAS


Policja i prokuratura dokonały kolejnych zatrzymań w sprawie tzw. mafii śmieciowej. 10 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie składowało niebezpieczne odpady w 50 lokalizacjach na terenie kraju. Śledztwo prowadzone jest wielowątkowo i obejmuje działania operacyjne oraz współpracę z różnymi służbami.

Śledztwo przeciwko mafii śmieciowej

Przestępczy proceder związany z nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów stał się stałym źródłem dochodu dla grupy działającej na terenie całego kraju.

W ramach śledztwa zatrzymano 10 osób podejrzanych, w tym dwóch mężczyzn podczas ostatniej akcji 27 grudnia. 7 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym wobec pozostałych 3 osób. Dotychczas zarzuty usłyszało 108 osób, a 5 jest poszukiwanych.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. POLICJA

Skala działalności mafii śmieciowej

Przestępcy, z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej, wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska. Grupa działała na terenie całego kraju. Ujawniono 50 różnych lokalizacji nielegalnych składowisk.

Współpraca służb na terenie całego kraju

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, a w działaniach biorą udział:

  • Policjanci różnych specjalizacji, w tym ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców i gospodarczej.
  • Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa, która prowadziła działania od 2021 roku.
  • Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Czy Twoim zdaniem kary za takie przestępstwa są wystarczające? Podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij artykuł, aby zwiększyć świadomość problemu!

Idź do oryginalnego materiału