Warszawa, dnia 30 stycznia 2025 r.
Pan Adam BODNAR
Minister Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa P-33
Szanowny Panie Ministrze
Mamy pełną świadomość skali wyzwań jakie stoją przed Ministerstwem Sprawiedliwości i Panem osobiście, w zakresie realizacji zadań związanych z przywracaniem praworządności w naszym Kraju niszczonej przez ostatnich osiem lat, głównie w obszarze sądownictwa prokuratury. Poprzednia władza niesiona własną propagandą i fałszywym przeświadczeniem o działaniu w imieniu i dla dobra Suwerena, zatraciła swoją misję służenia ludziom.
Wie Pan doskonale, iż to na sądach spoczywał głównie obowiązek ochrony obywateli przed arbitralnością ówczesnej władzy publicznej. Zdecydowana większość sędziów, poza niechlubnymi wyjątkami, sprostała tym trudnym wyzwaniom i hołdując swojej misji zachowała etos sędziego Rzeczypospolitej Polskiej wiernego Konstytucji RP.
Skutków obłąkańczej polityki poprzedniego rządu doświadczyło boleśnie tysiące byłych policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich bliskich objętych ustawą represyjną z 16 grudnia 2016 r. Wielu z nich, odartych z honoru i godności, sprowadzonych na skraj ubóstwa zmarło w poczuciu krzywdy jakiej doznali od Państwa, któremu wiernie służyli, często z narażeniem życia i zdrowia, także przez długie lata po transformacji ustrojowej 1990 r.
Jako Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP jesteśmy winni zobowiązanie przywrócenia należnych im praw. Żyjący, w większości ludzie starsi, już od ponad ośmiu lat walczą o swoje prawa przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych. Ich marzeniem u kresu życia jest doczekanie końca koszmaru, jaki ich spotkał bez żadnego uzasadnionego powodu.
Widzimy, iż proces naprawiania krzywd na drodze postępowania sądowego bywa długi i nie zawsze ma szanse dobiec końca za ich życia. Jest to dramat, któremu należy przeciwdziałać wszystkimi dostępnymi środkami, mając na uwadze art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez adekwatny, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Także Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zwraca uwagę na element czasu, stanowiąc, iż każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd (art. 6 ust. 1).
Nie może ulegać wątpliwości, iż prawo do rozstrzygnięcia sprawy przez sąd bez nieuzasadnionej zwłoki stanowi istotny element konstytucyjnego prawa do sądu, albowiem skuteczność tego prawa jest ściśle powiązana z brakiem przewlekłości w toku postępowania.
W świetle powyższego nasze poważne obawy budzą informacje o możliwych zmianach organizacyjnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie, które mogą negatywnie wpłynąć na tempo postępowań w XIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, adekwatnym do rozpoznawania spraw z odwołań od decyzji Dyrektora ZER MSWiA.
W naszej ocenie utworzona w strukturze XIII Wydziału SO w Warszawie komórka organizacyjna, może pod niezbyt szczęśliwą nazwą, ”Sekcja ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa”, okazała się rozwiązaniem relatywnie skutecznym, mimo iż niektóre z zapadłych tam orzeczeń oceniamy jako mocno kontrowersyjne. Sędziowie tej Sekcji poznali dobrze często skomplikowaną materię i charakter rozpoznanych spraw, co istotnie wpływa na czas ich procedowania. To z kolei przeciwdziała zagrożeniom przewlekłości postępowania. Stąd też docierające do nas informacje o możliwych zmianach organizacyjnych powodowanych potrzebą przyśpieszenia postępowań w innych obszarach orzeczniczych, przy tak jeszcze dużej liczbie spraw oczekujących na rozpoznanie w ww. Sekcji , podkreślmy od ośmiu lat, musi budzić obawy o los ludzi, którzy na wyroki w swoich sprawach jeszcze czekają. Otrzymujemy informacje o wyznaczaniu odległych terminów rozpoznania spraw z odwołań od Decyzji Dyrektor ZER., np. na listopad 2025 r. W tysiącach spraw postępowanie pozostaje przez cały czas w zawieszeniu i oczekuje na podjęcie oraz wyznaczenie terminu rozprawy. W naszej ocenie nie widać szans na rozpoznanie tych spraw w całości choćby w przyszłym 2026 r.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie, w ramach posiadanych kompetencji wynikających z nadzoru zewnętrznego, możliwych działań, które zapobiegną zmianom negatywnie rzutującym na tempo rozpoznawanych spraw procedowanych w tej chwili w „Sekcji ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa” XIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SO w Warszawie. Zważmy, iż sprawy te dotyczą w zdecydowanej większości ludzi będących już u schyłku życia.
Niezależnie od tego, może istnieją jeszcze w warunkach SO w Warszawie możliwości organizacyjne przyśpieszenia tego rodzaju postępowań, dające realne szanse skarżącym na doczekanie rozstrzygnięć w ich sprawach.
Będziemy wdzięczni za przychylne ustosunkowanie się przedstawionego przez nas problemu.
Z wyrazami szacunku
Przewodniczący FSSM RP
/-/
płk dypl. w st. spocz. Henryk Budzyński
_______________________________________
Pismo w formacie .pdf